TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Centar

Шекеринска: Ќе ја тужам „Република“ за лагите, залудни се реакциите до нив

Centar - пред: 14 часа

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил објави дека ќе покрене тужба против порталот „Република“ за лагите насочени против неа. „Ќе ја тужам “Република” за нејзините лаги, затоа што реакции до нив се ...

28 поврзани вести »

Димитров со жестока порака: Барам веднаш “Република” да ја повлече ноторната лага дека сум вмешан во случајот “Рекет” и ...

Centar - пред: 14 часа

Фејсбук статус на Никола Димитров: Барам веднаш “Република” да ја повлече ноторната лага дека сум вмешан во случајот “Рекет” и да ми се извини за одвратната инсинуација во текстот чиј сам наслов нема врска со наводите внатре.

29 поврзани вести »

Извори од ОЈО: Дел од објавеното во медиумите го нема во сведочењето на Камчев

Centar - пред: 14 часа

Дел од содржината на записникот од сведочењето на бизнисменот Јордан Камчев, кој го објави порталот „Инфомакс“ а потоа го презедоа повеќе медиуми, „ниту ги има во записникот, ниту пак произлегуваат од содржината на записникот“ јави Алсат повикувајќи ...

41 поврзани вести »

Заев: Набавката на еко автобуси е сериозен придонес на општината Прилеп да им се придружи на градовите кои ги прифаќаат ...

Centar - пред: 14 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска учествуваше на свеченоста по повод пуштањето на 4 еко автобуси кои се вклучуваат во системот на јавниот патнички транспортен систем во Општина Прилеп.

49 поврзани вести »

Заев: Ќе го тужам новинарот кој обвини дека сум бил вмешан во „Рекет“

Centar - пред: 17 часа

Отфрлам секаква поврзаност со Рекет. Ова денеска го изјави премиерот Зоран Заев. – Ја повикувам јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот. Не е точно. Отфрлав секаква поврзаност со Боки 13 поврзана со случајот „Рекет“.

76 поврзани вести »

“Падна” извршителка од Штип – Полицијата ја улови како си префрла пари на своја сметка

Centar - пред: 19 часа

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 46-годишната К.В. од Штип осомничена дека сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Пријавената, поранешен извршител именуван за подрачје на Основни судови Куманово, Крива ...

22 поврзани вести »

Младо момче две години ќе лежи во Идризово

Centar - пред: 19 часа

Млад гостиварец две години ќе лежи во затворот Идризово откако вчера македонската полиција го фатила за дрога. Пет минути по полноќ врз основа на судска наредба, на улицата „18 Ноември“ во Гостивар полициски службеници го привеле 29-годишниот И.Ј.

13 поврзани вести »

Подгответе се за силно невреме – УХМР со вонредна најава

Centar - пред: 19 часа

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северните делови на земјава, каде ќе има услови за нестабилна облачност проследена со пороен ...

77 поврзани вести »

Од кај Рускоска ја потврдија веродостојноста на првата страница од документот за “Рекет”, но не и раскажаните делови од ...

Centar - пред: 19 часа

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата за предметот „Рекет“, кои освен како моментална сензација, не придонесуваат во остварување на ...

38 поврзани вести »

Трагедија – еден загинат, многу повредени

Centar - пред: 19 часа

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино. Возачот кој управувал со возилото во кое биле мигрантите, побегнал од местото на несреќата, јави МВР.

42 поврзани вести »

Возило удрило во камион и се самозапалило кај Демир Капија- Има повредени

Centar - 24.08.2019

Возило со мигранти што се движело на патниот правец Демир Капија -Неготино во близина на бензинската пумпа „ДЕП“ удрило во задниот дел на товарно возило што се движело во ист правец и се самозапалило.

21 поврзани вести »

Брза помош за Боки13 – И УЈП влегоа во затворот Шутка

Centar - 23.08.2019

Инспекторите од УЈП во затворот Шутка на Боки 13 треба да му го врачат налогот за контрола на финансиското работење на неговата организација меѓународен сојуз, пренесе Сител. Инспекторите во затворот влегоа предмалку, но според извори на Сител ...

58 поврзани вести »

Вонредна најава: Доаѓа силно невреме и уште поспарно време

Centar - 23.08.2019

Од утре до вторник(27.08) во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме и појава на град.

77 поврзани вести »

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Centar - 23.08.2019

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, телефонски разговараа за формирање уставна комисија на Сирија која ќе изготви нов устав за земјата, соопшти Кремљ. Разговорот бил остварен на иницијатива на турската страна.

18 поврзани вести »

Тутунскиот комбинат АД Прилеп годинава ќе ја заврши за прв пат со добивка

Centar - 23.08.2019

Тутунски комбинат АД Прилеп (ТКП) по 20 проблематични години, последниве 5 години успеа да го стабилизира своето работење и интензивно да се трансформира во ефикасна и модерна фабрика за производство на цигари и тутун во земјава.

21 поврзани вести »

ОКТА и УКИМ потпишаа меморандум за стипендирање студенти

Centar - 23.08.2019

– ОКТА трета година по ред ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии на десет студенти од УКИМ. Стипендирањето ќе се спроведе согласно Меморандумот за соработка кој денеска го потпишаа компанијата и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

20 поврзани вести »

Почина Дејвид Кох, еден од најбогатите луѓе на светот

Centar - 23.08.2019

Милијардерот Дејвид Кох, бизнисмен, политички активист и главен донатор на конзервативното движење и образовни групи почина на 79 години. Тој по професија беше инженер по хемија. Дејвид и неговиот постар брат Чарлс беа познати по огромната политичка ...

19 поврзани вести »

Аирлија: Германија ја заврши постапката за ратификација на протоколот за НАТО

Centar - 23.08.2019

Заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија во САД го предаде официјалниот документ за ратификација на протоколот за пристапот на Република Северна Македонија во НАТО, со што во Германија постапката за ратификација за пристапување на Северна ...

29 поврзани вести »

„Мала Италија патува” по петти пат ќе донесе извонредното музичко доживување

Centar - 23.08.2019

Единствениот музички настан кој на едно место ги спојува прекрасните италијански, француски, латино и џез звуци, се враќа пред домашната публика овој септември. На 18.09.2019 година, под отворено небо, на платото „Мајка Тереза” пред Националната ...

14 поврзани вести »

Уште еден пеколен ден, а потоа голема промена

Centar - 23.08.2019

Денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. УВ=8 Утре предпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена ...

77 поврзани вести »