TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Centar

Коста Петров: Креираме политики за младите да успеат во татковината

Centar - пред: 19 часа

-Наша цел е да креираме и реализираме мерки и политики кои ќе им овозможат на младите да успеат тука, во својата татковина. Во таа насока е и одлуката на Владата предводена од СДСМ, за доделување на младински додаток од 3.000 денари на младите ...

21 поврзани вести »

Заев на ФБ: Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина!

Centar - пред: 19 часа

Фејсбук статус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина! ✅ Го укинавме екстерното тестирање ✅ Донесовме нов Закон за високо образование ✅ Ги зајакнуваме стручното и дуално образование ...

21 поврзани вести »

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска во „30 прашања со“

Centar - пред: 19 часа

На кој филм најмногу имаш плачено, најголема предрасуда за УЈП и како би изгледал твојот совршен ден се само дел од прашањата што потпретседателот на СДСМ, Коста Петров и ги постави на Сања Лукаревска, Директорка на УЈП, во најновото издание на „30 ...

28 поврзани вести »

Заев во Чегране: Правиот пат ќе не однесе во Европа, а Европа ќе ни ја донесе дома

Centar - пред: 19 часа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев заедно со претседателот на комисијата за здравство на СДСМ и министер за здравство, Венко Филипче и директорот на финансиската полиција, Арафат Муареми, синоќа беа во посета на гостиварското село Чегране со цел на ...

5 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против отписот на каматите на долговите што ги имаат граѓаните, затоа на 12 април ќе доживеат нов ...

Centar - пред: 19 часа

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ги блокира сите проекти и законски решенија во интерес на граѓаните, а сега тоа го прави со опструкција на работењето на собраниската комисија за финансирање и буџет.

28 поврзани вести »

Малолетник нападнал полицаец откако бил пријавен дека допирал 24-годишна жена

Centar - пред: 19 часа

Вчера попладне бил уапсен малолетникот кој допирал 24- годишна струмицанка среде улица. Вчера во 14.00 часот, по преземени мерки и активности, во Полициската станица Струмица од слобода бил лишен малолетник од село Просениково, кој на завчера во ...

16 поврзани вести »

Ужасна несреќа во Струмица: Возач прегази двајца пешаци, па избегал

Centar - пред: 19 часа

Возач во Струмица удрил во пешаците М.Б.(61) од Радовиш и В.А.(57) од Струмица, по што го напуштило местото. Вчера во 14.30 часот на крстосница од бул.„Маршал Тито’’ и ул.„Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б.

26 поврзани вести »

Тешка сообраќајка утрово: 23-годишник од Скопје тешко повреден

Centar - пред: 19 часа

Рано изутринава 23-годишен возач со возилото удрил во бетонска жардињера и се превртел. На 24.01.2020 во 04.00 часот на бул.„Јане Сандански“, пред крстосница со бул.„Кузман Јосифовски Питу“, патничко возило „опел астра“, со скопски регистарски ...

8 поврзани вести »

Според новото глобално истражување презентирано во Давос- Мнозинството граѓани сакаат владите да преземат мерки за да ...

Centar - пред: 19 часа

Давос, Швајцарија – јануари 2020—Филип Морис Интернешнл (ФМИ) на прес конференцијата во Давос го претстави новиот извештај – „Unsmoke Your Mind: Прагматични одговори на тешки прашања за иднина без чад” кој ги истражува предизвикувачките прашања што ...

6 поврзани вести »

Вработете се во Министерство за финансии – Плата 32.000 денари

Centar - пред: 19 часа

Врз основа на член 35 од Закон за административни службеници („Службен весник на Република Македонија” бр. 27/14, 199/14, 48/15, 154/15, 5/16, 142/16 и 11/18) и Уредбата за спроведување на постапката за вработување на административни службеници ...

3 поврзани вести »

Бугарија купува 14 беспилотни системи вредни 12,66 милиони евра

Centar - пред: 19 часа

На 30 декември, бугарското Министерство за одбрана распиша тендер за набавка на 12 мини и двa мали беспилотни системи (УАС) меѓу 2020 и 2024 година со вкупна проценета вредност од 12,66 милиони евра, вклучително ДДВ.

9 поврзани вести »

Сорос вети една милијарда долари за универзитетите за зајакнување на демократијата

Centar - пред: 19 часа

Американскиот инвеститор Џорџ Сорос планира да донира една милијарда долари на универзитетите за да ја зајакне демократијата и да ги образува прогонетите заедници, објави Сорос синоќа на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

14 поврзани вести »

Бугарија ќе ги протера руските дипломати

Centar - пред: 19 часа

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија веројатно ќе протера двајца руски дипломати поради обвиненија за шпионирање. „Добивме писма со обвиненија од обвинителите.

27 поврзани вести »

Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повторува грешките од Сирија

Centar - пред: 19 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повторува грешките од Сирија, пренесе агенцијата Анадолија. Ердоган ова го кажа на церемонијата на отворање на новите објекти од Турско-германскиот ...

27 поврзани вести »

Русија ги покани земјите од НАТО на „Армиските игри 2020“

Centar - пред: 19 часа

Руското Министерство за одбрана покани 90 земји, вклучително и членки на НАТО, да учествуваат на Меѓународните армиски игри во 2020 година, рече министерот Сергеј Шојгу на состанокот на организацискиот комитет на еден од најголемите воени спортски ...

4 поврзани вести »

Паника во Франција поради Кинезинка која се пофалила дека ја измамила аеродромската контрола

Centar - пред: 19 часа

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека пронашла жена од Вухан, која на социјалните мрежи објавила дека земала апчиња за намалување на температурата за да ги помине здравствените контроли на аеродромот.

381 поврзани вести »

Стотина луѓе во Италија го измамиле системот за социјална помош, еден поседувал вила и ферари

Centar - пред: 19 часа

Италијанската даночна полиција објави дека на дело биле фатени 237 луѓе кои го измамиле системот за социјална помош, вклучително и еден човек кој поседувал вила и ферари. Операцијата била спроведена во Калабрија, регион на југот од земјата со многу ...

6 поврзани вести »

Путин назначи поранешни министри за негови советници

Centar - пред: 19 часа

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи поранешниот министер за економски развој Максим Орешкин за свој советник. Орешкин на местото министер е заменет од Максим Решетников. Путин го назначи за советник и Владимир Медински, кој е заменет на ...

4 поврзани вести »

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Centar - пред: 19 часа

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка откако наводно пијан со неговиот брат учествувал во демолирање на кинески ресторан во Братислава, пренесуваат локални медиуми.

14 поврзани вести »

Кина поради новиот вирус ја прошири изолацијата на 33 милиони луѓе

Centar - пред: 19 часа

Кина ги прошири вонредните мерки за изолација на околу 33 милиони луѓе, во обид да го спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, поради којшто досега починаа 26 лица и заразени се стотици.

381 поврзани вести »