TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Centar

Филипче ја повика ВМРО-ДПМНЕ да учествува во работните тела за израдба на новиот Клинички

Centar - 16.08.2019

Министерот за здравство Венко Филипче ги повикува ВМРО ДПМНЕ да учествуваат во работните тела за изградба на новиот Клинички центар. Како што се наведува, со желба за конструктивност за доброто на државата, министерот за здравство упатува јавен и ...

33 поврзани вести »

Фетаи открива: „Сочно ја опцув Јанева поради нејзината наредба да нѐ претресуваат полицајци на влез во СЈО“

Centar - 16.08.2019

Сочно опцув и тргнав во нејзината канцеларија за да видам зошто како обвинители кои 4 години се бориме за СЈО сега по нејзина наредба треба да бидеме претресувани. Таа беше излезена, а мене ми беше тешко и дури почнав да плачам поради таквото ...

39 поврзани вести »

Стабилна состојбата на затруените деца од јахтата на Хвар, последиците ќе се видат за неколку недели

Centar - 16.08.2019

Девојчето (11) и нејзиниот брат (5) кои беа отруени од јаглерод моноксид на јахта на Хвар се подобри, нивната состојба е стабилна, но тие и понатаму се животозагрозени. Д-р Тања Ковачевиќ од Клиниката за детски болести на Клиничкиот болнички центар ...

14 поврзани вести »

Пирати киднапирале европски и азиски морнари близу Камерун

Centar - 16.08.2019

Азиски и европски морнари биле киднапирани во четвртокот од брод во Гвинејскиот Залив, во близина на јужното камерунско пристаниште Дуала, изјави висок камерунски морнарички извор, пренесува „Брејтбарт“. „Тие беа киднапирани утрово.

11 поврзани вести »

Во Милано привремено забранети електричните тротинети

Centar - 16.08.2019

Милано ја забрани работата на компаниите што изнајмуваат електрични тротинети сè додека не се утврдат јасни правила за користење на тоа превозно средство, јавуваат италијанските медиуми. Одредбата од 4 јуни предвидува дека електричните тротинети ...

18 поврзани вести »

Данските политичари со потсмевливи коментари за идејата на Трамп да го купи Гренланд

Centar - 16.08.2019

Данските политичари денес ја исмеваа идејата Копенхаген да го продаде Гренланд на Вашингтон, откако американскиот претседател Доналд Трамп, наводно, разговарал за тоа со неговите советници.

81 поврзани вести »

Данска стаписана од ненадејниот интерес на Трамп за купување на Гренланд

Centar - 16.08.2019

Данските политичари ги сметаат извештаите дека американскиот претседател Доналд Трамп покажува интерес за купување на Гренланд – автономна данска територија – за незамислива шега, напишаа поранешни членови на данската влада на своите официјални ...

81 поврзани вести »

Истрагата за „Рекет“ и “Поткуп” ќе се прошири, на Боки 13 и Зоки Кичеец ќе им се придружат и други

Centar - 16.08.2019

Истрагата за предметот „Рекет“ мрдна од мртва точка откако обвинителите се вратија од одмор. Деновиве е раздвижено во Обвинителството за организиран криминал и корупција, кое го води обвинителката, Вилма Русковска.

125 поврзани вести »

Катица во вторник на распит пред Русковска

Centar - 16.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе сведочи за случајот „Рекет“ во вторник во 10 часот, потврдија од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за Сител. Јанева ќе сведочи откако во видеата на италијанскиот Ла Верита се ...

125 поврзани вести »

Полицијата го расчисти грозоморното убиство во Струмица: Го убил, па го ставил во резервоар на камион

Centar - 16.08.2019

Секторот за внатрешни работи Струмица, до ОЈО Струмица, поднесе кривична пријава против 54-годишниот М.В. од село Добрејци,поради постоење основано сомнение дека пријавениот сторил кривично дело “Убиство“ на подмолен начин врз 62-годишниот А.М.

33 поврзани вести »

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Centar - 16.08.2019

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул, со што продолжија тестирањата на оружје, кои доаѓаат во време на замрзнатите нуклеарни разговори со Вашингтон и ...

36 поврзани вести »

Трамп сака да го купи Гренланд

Centar - 16.08.2019

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а ваквата можност ја разгледувале и советниците во Белата куќа, изјавија два извори за Си-ен-ен.

81 поврзани вести »

Убиен турист на Нов Зеланд, се трага по убиецот

Centar - 16.08.2019

Новозеландската полиција трага по напаѓачот кој утрово убил еден австрaлиски турист на спиење, во северозападната област Ваикато. Полицијата соопштила дека комбето на двајца туристи, маж и жена, било паркирано покрај патот и во близина на морето, ...

Дачиќ: Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Centar - 16.08.2019

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, најави дека следната недела ќе го соопшти името на 15-та држава која ја повлекла одлуката за признавање на независноста на Косово. Дачиќ за РТС вели дека во овој момент помалку од 100 држави ја признаваат ...

39 поврзани вести »

Затвореник во САД егзекутиран на електричен стол

Centar - 16.08.2019

Американски осуденик на смрт, кој се изјаснил дека сака да умре на електричен стол, е егзекутиран доцна синоќа во американската сојузна држава Тенеси. Смртта на Стивен Вест е прогласена во 19:27 часот, по локално време, во затворот во Нешвил, ...

7 поврзани вести »

Бананите ги напаѓа опасна болест

Centar - 16.08.2019

Во Латинска Америка првпат се појави гливична болест што ги напаѓа бананите од видот кавендиш, соопштија властите, пренесе Би-би-си. Се работи за вид на габа наречена фусарум што предизвикува таканаречена панамска болест на плантажите со банани и е ...

4 поврзани вести »

Сончево со услови за локален дожд и температура до 34 степени

Centar - 16.08.2019

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне и кон крајот на денот во западните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19, а максималната од 26 до 34 степени.

54 поврзани вести »

Без струја делови на Ѓорче Петров, Сопиште и Карпош

Centar - 16.08.2019

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека за денеска се планирани следните технички зафати во електросистемот и без електрична енергија ќе останат: во периодот од 9:00 до 14:30 часот, с. Волково, дел од ул. „3“, ул. „95“, ул.

На Богородица и Табановце се чека по 45 минути за излез од земјава

Centar - 16.08.2019

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. АМСМ информира дека се забележува зголемена фреквенција на возила на ГП Богородица и ГП Табановце каде времето на чекање за излез од државата е од 30 до 45 минути.

45 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Истрагата за најголемата криминална афера е компромитирана

Centar - 16.08.2019

Истрагата за најголемата криминална афера во модерната македонска историја е компромитирана! Сите индиции велат дека во криминалниот октопод се вмешани лица од највисоките ешалони на извршната и судската власт, кои во изминатиот месец имаа доволно ...

112 поврзани вести »