TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Џафери се сретна со грчкиот колега Вуцис

CivilMedia - пред: 12 часа

Во рамки на конференцијата на претседатели на парламенти на Европската унија, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери се сретна и со претседателот на Парламентот на Грција, Николаос Вуцис.

39 поврзани вести »

Министерство за транспорт и врски се оградува од „прославата“ во тунелот

CivilMedia - пред: 12 часа

Министерството за транспорт и врски се оградува од активностите на автопатот Демир Капија-Смоквица каде по повод пуштањето во употреба вчера беше организирана веселба со жива музика и чочек.

221 поврзани вести »

Судењето за изборни нерегуларности одложено за 10 мај

CivilMedia - пред: 12 часа

Судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, е одложено за 10 мај. Судијата Огнен Ставрев го прифати барањето на одбраната за одложување со цел да можат да го разгледаат прочистениот ...

23 поврзани вести »

Шекеринска: Македонија кредибилен партнер на НАТО

CivilMedia - пред: 12 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска очекува на претстојниот Самит на НАТО во јули во Брисел да бидат верификувани промените во Македонија и исполнувањето на најголемиот дел од поставените важни задачи.

24 поврзани вести »

Земјотрес во Турција, најмалку 39 лица повредени

CivilMedia - пред: 13 часа

Најмалку 39 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Турскиот министер за здравство Ахмет Демирчан изјави дека од 39 повредени, 35 се ...

38 поврзани вести »

Порастот на платата во јануари и падот во февруари се од сезонски ефект

CivilMedia - пред: 13 часа

Просечната нето плата за 2018 година ќе се движи околу 24.000 денари, оценува Институтот за економски и политички истражувања Finance Think. Наглиот пораст на просечната плата во јануари 2018 година според нив не може да се толкува дека е резултат ...

22 поврзани вести »

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

CivilMedia - пред: 13 часа

Денот на трудот 1 Мај 2018 година (вторник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани во Република Македонија им го ...

25 поврзани вести »

Повик за учество во фокус група во Штип

CivilMedia - пред: 14 часа

Со проектот „Акција – Интеграција“, ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе придонесе кон јакнење на јавната свест за граѓанското учество, демократските реформи, зелените иницијативи и разбирањето на европските вредности и интеграциските процеси во Европската ...

Тачи и Мијалков на суд за „Титаник 2“

CivilMedia - пред: 15 часа

Во Кривичниот суд денеска е закажано судење за предметот „Титаник 2“ на СЈО во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година. Во овој случај обвинети се лидерот на ДПА Мендух Тачи, поранешниот директор на УБК Сашо Мијаков и ...

43 поврзани вести »

Велосипедистите бараат измени во урбанистичкото планирање

CivilMedia - пред: 15 часа

Намалување на широчината на коловозните ленти, задолжителен минимален број паркирни места за велосипеди за различен тип објекти, задолжително велосипедско паркиралиште за секој новоизграден објект, утврдување правила за поставување урбана опрема ...

Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, директор на Академијата за протокол

CivilMedia - пред: 15 часа

Д-р Лукреција Маљковиќ-Атанасовска е основач и директор на Академијата за протокол на Македонија и меѓународен консултант по етикеција и протокол, сертифициран од Школата за протокол од Вашингтон за Република Македонија.

Извештајот на ЕК пред Комисијата за европски прашања

CivilMedia - пред: 15 часа

Во Собранието денеска започнува разгледувањето на Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија. Седница на која ќе се разгледува Извштајот денеска во Собрнаието ќе одржат Комисијата за европски прашања и Мешовитиот парламентарен Комитет РМ-ЕУ.

86 поврзани вести »

Македонија домаќин на НАТО-работилница

CivilMedia - пред: 15 часа

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска и заменик-командантот на Главната команда на сојузничките сили на НАТО за Европа, генералот сер Џејмс Еверард ќе се обратат денеска на прес-конференцијата по повод отворањето на ...

24 поврзани вести »

Руси Поповска нова амбасадорка на Македонија во ЕУ во Брисел, Чаушевска-Димов во Париз

CivilMedia - пред: 15 часа

Пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска своите платформи за работа ќе ги презентираат новите амбасадорки во Постојаната мисија при ЕУ во Брисел, Кралството Белгија Агнеза Руси-Поповска и во Франција Јадранка ...

10 поврзани вести »

Дипломати предовдени од Џорџ Робертсон денеска во Скопје

CivilMedia - пред: 15 часа

Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Робертсон, денеска ќе престојува во Скопје. Делегацијата ќе биде примена од премиерот Зоран Заев, а во нејзин состав се и Росен Плевнелиев, поранешен ...

34 поврзани вести »

Жути жутују, црвени путују!

CivilMedia - пред: 16 часа

пишува: Цена, дребулија: 230 милиони евра (според ТВ21), односно 228 милиони евра (според ТВ Телма), односно 218 милиони евра (според ТВ Сител), односно 270 милиони евра (според ТВ Канал 5), односно 227 милиони евра (според ако.мк), односно 218 ...

Нови рочишта за „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“

CivilMedia - пред: 16 часа

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на СЈО „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“. На обвинителна клупа ќе седнат поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица, обвинети во ...

21 поврзани вести »

Димитров на априлската сесија на ПССЕ во Стразбур

CivilMedia - пред: 16 часа

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска ќе има обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во Стразбур, соопшти МНР.

31 поврзани вести »

Османи на Самитот на ЈИЕ во Брдо кај Крањ

CivilMedia - пред: 16 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ќе учествува на Самитот на шефови на држави или влади на земјите-членки на процесот на соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

34 поврзани вести »

„Пријателство“ конечно комплетен автопат од Табановце до Богородица

CivilMedia - пред: 16 часа

Наместо за 40 минути од Демир Капија до Смоквица ќе се патува за 15 минути. По новите 28 километри автопатска мрежа ќе се вози од денеска, откако вчера на свеченост беа ставени во употреба по шест години изградба.

221 поврзани вести »