TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

CivilMedia - пред: 16 часа

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 4 до 10, а највисоката дневна температура ќе ...

26 поврзани вести »

Фејсбук за три месеци отстранил речиси два милионa екстремиситчки содржини

CivilMedia - пред: 17 часа

Компанијата Фејсбук соопшти дека отстранила или поставила знак за предупредување на 1,9 милиони примероци со екстремистичка содржина, кои се поврзуваат со Исламска држава или Ал Каеда. Тоа е направено во првите три месеци од годинава, што е речиси ...

32 поврзани вести »

Девет лица загинаа, 16 се повредени откако комбе удри во група пешаци

CivilMedia - пред: 17 часа

Девет лица загинаа, а 16 се повредени откако бело комбе удри во група пешаци во Торонто, по што канадската полиција го пронајде и уапси возачот, изјави заменик началникот на полицијата Питер Јуен.

78 поврзани вести »

Квадрилатерална средба во Букурешт

CivilMedia - пред: 17 часа

Во Букурешт денеска ќе се одржи состанок на Високиот совет за соработка на Романија, на Србија, на Грција и на Бугарија. На состанкот на Високиот совет ќе присуствуваат премиерите на Романија, на Бугарија, на Грција, Вјорика Данџила, Бојко Борисов и ...

18 поврзани вести »

Дијалог и суштинска соработка меѓу Владата и граѓанскиот сектор

CivilMedia - 23.04.2018

Дискусија за унапредување на структурниот дијалог и суштинската соработка помеѓу владата и граѓанските организации е целта на денешниот состанок во Скопје на Националниот трилатерален состанок: „Активно учество во консултативните процеси со Владата ...

4 поврзани вести »

Нова рунда преговори за името на 25 април во Виена

CivilMedia - 23.04.2018

Шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас на 25 април, в среда попладне ќе имаат состанок со медијаторот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, потврди Министерството за надворешни работи.

50 поврзани вести »

Чавков на слобода со гаранција од недвижен имот

CivilMedia - 23.04.2018

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 денеска му го укина притворот на Митко Чавков и ја прифати дадената гаранција во недвижен имот како мерка за негово присуство во судската постапка за настаните од 27 април минатата година во Собранието на ...

Извештајот на СЈО пред пратениците во среда

CivilMedia - 23.04.2018

Во среда специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира Годишниот извештај на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест ...

86 поврзани вести »

Црна Гора има 64 милионери кои не плаќаат данок на богатството

CivilMedia - 23.04.2018

Црна Гора има 64 милионери, но тие не плаќаат данок на своето богатство. Голем број иницијативи до Владата да воведе дополнителен данок на луксуз останаа без одговор. Претставници на невладиниот сектор реагираат што граѓаните плаќаат такси за ...

14 поврзани вести »

Поранешни членови на ДИК утре на обвинителна клупа за изборни нерегуларности

CivilMedia - 23.04.2018

Судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ за изборни нерегуларности ќе започне утре и на обвинителна клупа ќе седнат лидерот на ДПА, Мендух Тачи, поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, ...

43 поврзани вести »

Комисија за политички систем не ги усвои извештаите на комисиите за слободен пристап и инспекциски надзор

CivilMedia - 23.04.2018

Ѓорги Сламков, претседател на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер на 17 април поднел оставка до Собранието од, како што навел, лични причини.

86 поврзани вести »

Протести предизвикаа оставка на премиерот Серж Саргсјан

CivilMedia - 23.04.2018

Новоизбраниот ерменски премиер Серж Саргсјан соопшти денеска дека поднесува оставка. Саргсјан поднесе оставка по десетина денови масовни протести во Ереван и други градови во државата. Ерменскиот Парламент во вторникот го избра Саргсјан за премиер.

39 поврзани вести »

Филипче на неформална средба на министрите за здравство од ЕУ во Софија

CivilMedia - 23.04.2018

Министерот за здравство Венко Филипче престојува во Софија каде што учествува на неформална средба на министрите за здравство од Европска унија, на покана од бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев.

Иницијатива за заедничко родителство по развод

CivilMedia - 23.04.2018

Граѓанската иницијатива заедничко и одговорно родителство по развод на 25 Април – Светскиот ден за борба против родителско оттуѓување ќе одржи собир пред македонското Собрание, на кој ќе бидат побарани промени во семејното законодавство, за ...

12 поврзани вести »

Неопходни се промени во Балканските образовни системи

CivilMedia - 23.04.2018

На Дигиталниот Самит, кој се одржа на 18-ти и 19-ти април во Скопје, на панел дискусијата за дигиталните вештини како една од главните теми кои се обработуваа, беа дискутирани повеќе теми поврзани со дигиталните вештини, дигиталната писменост и ...

6 поврзани вести »

„Тенк“ ќе продолжи за два дена

CivilMedia - 23.04.2018

Ново рочиште за случајот „Тенк“ што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра е закажано за 25 април, кога ќе се чита наодот од двајца вештаци, а ќе се продолжи и со други докази.

Комисијата за надзор над УБК и АР ги разгледува извештаите за 2017

CivilMedia - 23.04.2018

Собраниската Комисија за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање денеска зад заторени врати ги разгледува Извештаите за работата на Агенцијата за разузнавање и УБК за 2017 година, како и ...

86 поврзани вести »

Од грчкото МНР протекува информацијата дека 50-50 се шансите за решение

CivilMedia - 23.04.2018

Пола-пола се шансите за решение на прашањето со името според информациите што протекуваат од грчкото МНР, вели потпретседателот на грчката партија Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју за радиото на грчката новинска агенција, „Практорио фм“.

15 поврзани вести »

Првомајски марш на синдикалците

CivilMedia - 23.04.2018

Сојузот на синдикати на Македонија по неколку години пауза годинава организира првомајски марш по повод Меѓународниот ден на трудот. Под мотото „Патиштата се различни, целта е една“ маршот ќе почне од пред зградата на Сојузот на синдикати на ...

15 поврзани вести »

Нови полимерни банкноти од 10 и 50 денари

CivilMedia - 23.04.2018

Народната банка на Република Македонија денеска го претстави првичниот сликовен приказ на полимерните банкноти, кои на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари.

36 поврзани вести »