TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

CivilMedia - 23.04.2018

Пуштена е во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица со што се заокружи со целосно автопатско решение Коридорот 10 низ територијата на Македонија. Новата делница во должина од 28,2 километра, ќе го скрати за 25 минути патувањето на тој ...

221 поврзани вести »

Нов закон за поефикасна заштита од дискриминација

CivilMedia - 23.04.2018

Проширување на основите за дискриминација, унапредување на работата на Комисијата за заштита од дискриминација и нејзина професионализација со цел поефикасно решавање на претставките, дефинирање на нејзините надлежности и кога тие се префрлаат на ...

Спасовски: МВР е решено да се справува со криминалот и корупцијата

CivilMedia - 23.04.2018

Мораме да бидеме максимално одговорни во однос на начинот на кој се трошат парите на граѓаните, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање во врска со Извештајот на Стејт департментот во кој, ...

12 поврзани вести »

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Чешиново-Облешево

CivilMedia - 23.04.2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани до Основното јавно обвинителствo Кочани поднесе кривична пријава против К.Л.(40) од село Облешево поради постоење основи на сомнение дека сторил две продолжени кривични дела „злоупотреба на ...

19 поврзани вести »

Пронајдени фосилни остатоци од изумрен вид на слон во неготинско Долни Дисан

CivilMedia - 23.04.2018

Уникатно палеонтолошко откритие во близина на неготинско Долни Дисан, информираат од Националната установа Природонаучен музеј на Македонија и Министерството за култура на Република Македонија.

49 поврзани вести »

Шилегов: Лажни се тврдењата за платата на директорот на ЈП „Улици и патишта“

CivilMedia - 23.04.2018

Директорот на ЈП „Улици и патишта“ Сенко Смаиловиќ има основна плата од 55.000 денари исто како и неговиот претходник, информира денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. “Она што излезе во јавноста е пресметка за ноември и декември што ...

Итни препораки за медиумските слободи

CivilMedia - 23.04.2018

Речиси една година од падот на режимот, период во кој слабостите на институциите и општеството излегоа на површина, и покрај најавите и напорите од новата власт, статусот на новинарките и новинарите не се промени значително.

Пиштол и четврт бурек!

CivilMedia - 23.04.2018

Tројца „мажи“ со пиштол и боксирач викендов нападнале 64 годишна жена, вработена во фурната „Христина Клас“ во Кисела Вода, бидејќи одбила да им даде бесплатно да јадат. „Откако им било укажано дека не може да јадат без пари, едно од лицата кое ...

Силни семејства, заедници и држава за надминување на насилниот екстремизам и тероризам

CivilMedia - 23.04.2018

Владата на 57 седница во март месец ја усвои Националната стратегија за спречување на насилен екстремизам 2018-2022 и Националната стратегија за борба против тероризам 2018-2022 . Овие документи Владата ги изработи поради потребата да се пренесат ...

Шестата управа доби нови униформи

CivilMedia - 23.04.2018

Припадниците на Одделот за заштита на одредени личности или објекти познат како Шеста управа денеска добија нови службени униформи. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги промовираше униформите, нагласувајќи дека МВР врз основа на јавна ...

Урко не дојде да сведочи за „Тенк“

CivilMedia - 23.04.2018

Во Кривичниот суд денеска се одржува ново рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Во Судот иако беше најавен не дојде да сведочи Дејан Митревски – Урко, кој беше еден период шеф на ...

Авганистан: Во два напада на талибанци убиени 14 војници и полицајци

CivilMedia - 23.04.2018

Во два, речиси симултани, напади на талибанци во авганистанската провинција Бадгис убиени се најмалку 14 војници и полицајци, соопштија авганистански официјални претставници. Заменикот на регионалниот шеф на полицијата Гилам Сарвар изјави дека голем ...

12 поврзани вести »

Филмови од македонска продукција вечерва на Скопје филм фестивал

CivilMedia - 23.04.2018

Филмови од македонска продукција вечер од 19 часот ќе може да се видат во рамки на Скопје филм Фестивал во киното Милениум. Станува збор за краткометражните филмови: „Видиј ја ти неа“ (2017) во режија на Горан Столевски, „Последните камбани“ (2017) ...

8 поврзани вести »

Колку чини успехот на младите…

CivilMedia - 23.04.2018

Македонски средношколски тимови по математика и физика покренаа кампања за донација за нивно учество на интернационален натпревар по математика кој ќе се одржи во јули во Романија и по физика кој ќе се одржи во Португалија.

Џафери на конференција во Талин

CivilMedia - 23.04.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на покана на претседателот на Парламентот на Естонија, денеска и утре ќе учествува на Конференција на претседатели на парламенти од земјите на Европската Унија, што ќе се одржи во Талин, Естонија.

39 поврзани вести »

Кумуцакос: Не е изводливо да се постигне конечен договор за името

CivilMedia - 23.04.2018

Договорот треба да биде комплетен, целосен и конечен и да ја разликува соседната земја од Македонија, вели одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија во интервју за весникот „Real News“.

Припадници на ИД обезглавија тројца браќа во Авганистан

CivilMedia - 23.04.2018

Тројца браќа се обезглавни од припадници на ИД во источната провинција Нангахрхар, изјави портпарол на провинцијата Атаулај Когијан. Тој изјави дека браќата биле убиени во саботата во областа Чапархар, во провинцијата Нангахрхар, која е главно ...

6 поврзани вести »

Пријавете се на семинарот за граѓански новинари во Прилеп

CivilMedia - 23.04.2018

Повик за сите оние кои сакаат да дознаат како паметните и храбрите граѓански новинари можат да бидат успешни и видливи, односно да бидат директни учесници во новите начини и методи на менување на општествата и светот, да се пријават на семинарот за ...

Од 1 мај во УЈП Скопје само со закажан термин

CivilMedia - 23.04.2018

Услугите на Регионалната дирекција на УЈП во Скопје од 1 мај ќе бидат достапни само доколку даночните обврзници и сметководители имаат закажано термин за средба со даночните агенти. Терминот ќе се закажува преку Инфо центарот на УЈП на телефонот ...

41 поврзани вести »

Регионален состанок за заштита на личните податоци во пресрет на новата европска регулатива

CivilMedia - 23.04.2018

Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) е домаќин на тридневен состанок на Регионалната иницијатива 20i7 на кој учествуваат претставници на органите за заштита на личните податоци од Словенија, Хрватска, БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија.