TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

АВМУ: На медиумските работници да им се овозможи слободен пристап до сите настани

Денар - пред: 15 часа

На медиумските работници да им се овозможи слободен пристап до сите настани, апелира во денешното соопштение Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во однос на вчерашната лидерска средба на политичките партии во Клубот на пратеници.

49 поврзани вести »

Царовска: Ранливите групи често немаат пристап до правдата

Денар - пред: 15 часа

Со јакнење на партнерството со граѓаните создаваме праведен и функционален систем, истакна министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, во обраќањето на Самитот за отворено владино партнерство во Тбилиси, Грузија.

16 поврзани вести »

Следете ги овие правила при изборот на соврешениот кандидат

Денар - пред: 15 часа

Избирањето на идеалниот кандидат за работа не секогаш е лесна задача за еден бизнис. Во некои случаи, пазарот на труд е преполн со кандидати кои поседуваат вештини, знаења и способности за извршување на конкретни задачи и задолженијата кои на Вашата ...

ЕУ налага царини за увозот на кинески електрични велосипеди

Денар - пред: 16 часа

Европската унија налага царина за увозот на кинески електрични велосипеди, во обид да ги заштити европските производители од намлувањето на цените во време на зголемена тензија над светската трговија, пренесува „Financial Times“.

Mercedes-Benz или BMW на старо – што да одбереш?

Денар - пред: 16 часа

Секој симпатизер на „Mercedes-Benz“ и „BMW“ е убеден дека неговиот автомобил (или оној за кој сонува) е најдобар, најсигурен и најбеспрекорен. Во текот на годините ривалството меѓу двете марки е безмилосно, а споровите за тоа која од нив прави ...

3 поврзани вести »

Morgan Stanley ги сруши сите очекувања за финансиските резултати

Денар - пред: 17 часа

Американската банка „Morgan Stanley“ ги урна очекувањата на аналитичарите за профит од единиците за трговија и инвестиции во вториот квартал, објави „CNBC“. Банката со седиште во Њујорк изјави дека профитот се зголемил за 39% до 2,44 милијарди ...

5 поврзани вести »

Чикаго се приближува до безусловни основни приходи

Денар - пред: 17 часа

Наскоро Чикаго може да стане најголемиот американски град кој ги тестира безусловните основни приходи. Ако локалните власти ја одобрат идејата, тогаш избрани домаќинства ќе почнат да добиваат по 500 долари месечно, без оглед дали нивните членови ...

Дали е здрава или не храната од микробранова?

Денар - пред: 17 часа

Иако повеќето од нас веќе долго ја користат, секогаш останува енигма дали е навистина безбедно да ја подготвувате храната во микробранова печка – дали загревањето или подготвувањето на храна во неа е навистина здраво? Експертите од Харвард тврдат ...

2 поврзани вести »

“Swatch” со рекордни приходи во првата половина од 2018 година]

Денар - пред: 17 часа

Швајцарскиот гигант за цасовници објави рекордни приходи во првата половина од годината. “Swatch” е препознатлив по своите пластични часовници со енергични бои, но исто така поседува и неколку луксузни брендови, вклучувајќи ги и “Breguet” и “Omega”.

Македонија и Естонија разговараат за потпишување на меморандум за соработка

Денар - пред: 17 часа

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски оствари работна средба со министерот за јавна администрација на Естонија, Јанек Маги. На состанокот разговараа за процесот на дигитализација на Естонија и позитивните искуства ...

11 поврзани вести »

Се реконструираат 10 краци на водоводната мрежа во Долно Лисиче

Денар - пред: 17 часа

Општина Аеродром ја почна реконструкцијата на водоводната мрежа на улица „1“, од крак 1 до крак 10 во Долно Лисиче, со помош на средства обезбедени од ЕУ ИПА инвестицискиот фонд. Вкупниот износ на проектот, кој се планира да заврши до крајот на ...

9 поврзани вести »

Епидемијата од шофери без дозвола коси по патиштата

Денар - пред: 18 часа

Гостиварецот Јетмир К. има 37 години, нема „в“ од возачка дозвола, ама тоа досега не го спречувало да седне зад воланот на своето „ауди 4“. Нема положено возачкиот испит и нема дозвола за „Б“ категорија, што треба да ја поседува за да управува ...

4 поврзани вести »

Умерено облачно со температура до 30 степени

Денар - пред: 18 часа

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер, особено долж Повардарието и во источните делови, додека во крајните североисточни делови е можен краткотраен дожд.

42 поврзани вести »

Поевтината облека и поскапата нафта ја задржаа британската инфлација без промена

Денар - 18.07.2018

Инфлацијата во Велика Британија повторно остана без промена во јуни, и покрај на очекувањата за покачување. Во изминатиот месец растот на потрошувачките цени останува 2,4%, при предвидувањето за 2,6%, откако поевтината облека и компјутерски игри ...

Косово ја зголеми царината за увоз на македонскo овошје и зеленчук

Денар - 18.07.2018

Косовската влада воведе времена мерка за зголемена царина од 30 отсто за одредени овошје и зеленчук од Македонија. Според македонското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, оваа мерка не e во согласност со заеднички зацртаните ...

104 поврзани вести »

Novartis забележа значително зголемување на нето-приходите

Денар - 18.07.2018

Фармацевтската компанија „Novartis AG“ ја потврди прогнозата за 2018-та година по раст на нето приходите од продажба, главно благодарение на лековите, како „Cosentyx“ и „Entresto“, објави „MarketWatch“.

Sketch -Луксузниот ресторан во Лондон

Денар - 18.07.2018

Едно од најлуксузните места за вечерање во Лондон е ресторанот „Sketch“… Местото, кое e многу различно од другите, е многу уметничко и комплексно. Овде, уметноста станува храна, а храната уметност.

Инфлацијата во еврозоната ја достигна целта на ЕЦБ од 2%

Денар - 18.07.2018

Инфлацијата во еврозоната достигна 2% во јуни 2018-та година, според последните податоци на „Еуростат“ што се објавени денеска. За споредба, во мај инфлацијата беше 1,9%. Инфлацијата конечно ја достигна целта на Европската централна банка од околу ...

Биткоинот го проби нивото од 7.500 долари за првпат од јуни

Денар - 18.07.2018

Криптовалутите продолжија да се зајакнуваат при што биткоинот, првпат од јуни, го проби лимитот од 7.500 долари, според агенцијата „Блумберг“ од Њујорк. Најпопуларната дигитална валута се зголеми на почетокот од тргувањето за 3,1 отсто на 7.543 ...

5 поврзани вести »

Новите чипови на Samsung ќе ги направат смартфоните побрзи

Денар - 18.07.2018

Компанијата „Samsung“ објави дека ги завршила првите тестови на прототип чиповите 8GB „LPDDR5 DRAM“ , дознава „Engadget“. Оваа системска меморија (RAM) за паметните телефони и други мобилни уреди, нуди поголема брзина и помала потрошувачка на ...

4 поврзани вести »