TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешен

Македонија последна по странски инвестиции во 2021 година, помалку дури и од Косово

Денешен - тукушто објавено

Според Народната банка на РМ, во текот на третиот квартал од 2021 година, вкупните директни инвестиции во земјата бележат нето-приливи од 38,6 милиони евра, како резултат на нето-приливите кај: сопственичкиот капитал (48,4 милиони евра) и ...

7 поврзани вести »

Мета го поздрави бугарскиот предлог за раздвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Денешен - пред: 35 мин

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави предлогот на Бугарија да се раздвои патот на Албанија и Македонија за пристап во ЕУ, што ќе и овозможи на Албанија да напредува. Патот на Албанија кон ЕУ е поврзан со оној на Македонија.

4 поврзани вести »

МИСАЈЛОВСКИ: 250 милиони евра за да се субвенционира струјата за граѓаните

Денешен - пред: 1 час

Со оглед на тоа дека на сила е Одлука на Владата за енергетска кризна состојба донесена на 09.11.2021 година со рок на траење од 30 дена, истата би требала да заврши на 08.12. 2021 година, рече на прес-конференција пратеникот и потпретседател на ...

77 поврзани вести »

Мицкоски со две мерки како услов ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи продолжувањето кризна состојба

Денешен - пред: 1 час

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во изјавата дадена после средбата со претставници на Регионалната стопанска комора во Битола, одговарајќи на прашање за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи продолжување на кризната состојба, одговори дека ...

77 поврзани вести »

11 починати од Ковид 19, 410 случаи од 2 674 тестови

Денешен - пред: 1 час

Направени се 2.674 тестирања, а регистрирани се 410 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 185, Битола – 31, Прилеп – 22, Охрид и Струмица – по 15, Велес, Кавадарци и Штип – по 14, Куманово – 13, Тетово и Кочани – по 10, Делчево – 8, Крива Паланка и ...

84 поврзани вести »

АРСОВСКИ: Не создавајте паника со најави за големи поскапувања, нашата Влада ги следи состојбите и вoди грижа за тоа

Денешен - пред: 3 часа

Не треба да се создава паника со најави за високи поскапувања, рече портпаролот на Владата Душко Арсовски, одговарајќи на новинарско прашање дали државата ќе го запре поскапувањето по примерот на српската влада која ги замрзна цените на основните ...

14 поврзани вести »

ФИЛИПЧЕ: Засега без задолжителна вакцина против коронавирусот, матичните лекари ќе бидат наградени на крајот од идната ...

Денешен - пред: 3 часа

Финансискиот еднократен надомест од 30 денари по пациент за матичните лекари доколку достигнат и надминат опфат од 70 отсто со вакцинација од вкупниот број пациенти запишани кај нив ќе им биде даден на крајот на пролетта и почетокот на летото ...

102 поврзани вести »

ДИМИТРОВ: Успехот на европското досие на нашата земја е клучно ако сакаме европскиот политички билет да биде добитен

Денешен - пред: 3 часа

За надминување на застојот во процесот на проширување, регионот треба да испрати јасна порака поткрепена со конкретни дела, порача вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров на регионалната конференција посветена на европската иднина ...

16 поврзани вести »

ФИЛИПЧЕ: Утре ќе заврши идентификацијата на 45-те жртви во автобуската несреќа во минатиот вторник, в петок ќе бидат ...

Денешен - пред: 3 часа

Според најавите од Обвинителството на Бугарија, идентификацијата на телата на 45-те жртви во сообраќајната несреќа минатиот вторник на автопатот „Струма“ треба да биде завршена до утре, по што ќе почне подготовката тие да бидат донесени во земјава, ...

23 поврзани вести »

ОСМАНИ: САД е наш долгогодишен стратешки сојузник и партнер во борбата против глобалниот тероризам

Денешен - пред: 3 часа

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска на маргините на Министерскиот состанок на НАТО, во Рига се сретна со помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Карен Донфрид при тоа разговарале за билатералните односи ...

29 поврзани вести »

ТРЕТА СРЕЌА: Заев еден ден за оставките, друг за јакнење на мнозинството – денеска по третпат со Гаши за влез на ...

Денешен - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев еден ден се појавува со најави на нови чекори за неговите оставки на премиерската и лидерската функција, а другиот со заложби за, како што вели, јакнење на парламентарното мнозинство и вклучување нови партии во Владата.

135 поврзани вести »

КАМПАЊА НА ОБЕДИНЕТ БАЛКАН: За чист воздух и поздрава иднина што поскоро затворање на сите термоелектрани на јаглен во ...

Денешен - пред: 3 часа

Што поскоро да се затворат термоелектраните на јаглен во регионот, а граѓаните да учествуваат во одлучувањето е фокусот на регионалната кампања „Обединет Балкан за чист воздух“ која ќе се одржи втора година по ред.

14 поврзани вести »

ВЛАДА: Поднесовме предлог-одлука до Собранието со која бараме продолжување на кризната состојба во земјава за уште шест ...

Денешен - пред: 3 часа

Владата ќе достави до Собранието на Република Македонија Предлог-одлука за продолжување на рокот за постоење кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија во наредните шест месеци, односно до 9 јуни 2022 година.

77 поврзани вести »

СВЕТСКИ ДЕН НА СИДА: Стравот од Ковид-19 го истисна стравот од неизлечивата болест, во Македонија вкупно 332 лица со ...

Денешен - пред: 3 часа

Годишно во просек во земјава се дијагностицираат 45 случаи на ХИВ. Вкупниот проценет број лица со ХИВ би можел да се движи во опсег од 437 до 575 лица, додека бројот на тие кои не биле свесни за својот ХИВ статус би можел да изнесува меѓу 105 до 243 ...

39 поврзани вести »

КАЦАРСКА: Нема датум, нема ентузијазам за реформи од ЕУ-агендата

Денешен - пред: 3 часа

Без импулсот кој што би требало да го дадат преговорите многу тешко се мобилизираме внатре за да ги унапредиме состојбите. Потребно е да изградиме своја стратегија за тоа кои се националните приоритети во однос на пристапувањето во ЕУ бидејќи овој ...

8 поврзани вести »

ФФМ ќе го ревидира нивниот Статут заедно со ФИФА и УЕФА

Денешен - пред: 4 часа

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), заедно со УЕФА и ФИФА денеска во Скопје го почнаа најавениот процес на разгледување и ревизија на Статутот на ФФМ согласно стратешкиот план на федерацијата и праксата на добро раководење.

17 поврзани вести »

ЊУКАСЛ, ЛЕВАНТЕ И ГРОЈТЕР ФУРТ: Немаат победа а се во топ 5 најдобри европски екипи

Денешен - пред: 4 часа

Ниту во четрнаесетиот обид сезонава фудбалерите на Њукасл не забележаа премиерна победа во Англија со што останаа во друштво на шпанскиот прволигаш Леванте и бундеслигашот Гројтер Фурт како единствени екипи во петте најсилни европски лиги, кои сè ...

4 поврзани вести »

Гасперини го обнови договорот, ќе остане тренер на Аталанта до 2024 година

Денешен - пред: 4 часа

Претседателот на италијанскиот фудбалски прволигаш Аталанта, Лука Перкаси, обелодени дека тренерот Џанпјеро Гасперини веќе потпишал нов договор со кој се обврзал на верност кон клубот до 2024 година, со можност за продолжување на соработката за уште ...

9 поврзани вести »

Цената на кафето достигна највисоко ниво во последните 10 години

Денешен - пред: 4 часа

Кафето поскапе на највисокото ниво во изминатите 10 години, а аналитичарите очекуваат тензиите на пазарот да продолжат до 2023 година, јави Си-Ен-Би-Си. Договорите за декемвриска испорака на кафе ја завршија трговската сесија по цена од 2,34 долари ...

15 поврзани вести »

Турската централна банка интервенираше, лирата закрепнува по падот во ноември

Денешен - пред: 4 часа

Централната банка на Турција денеска интервенираше на нездравите пазарни цени по што турската лира силно закрепна од рекордно ниско ниво. Турската валута драстично падна во ноември, по одлуката на централната банка за дополнително ублажување на ...

10 поврзани вести »