TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешен

ПРЕШОВА: Со кој образ Османи ќе излезе да ги бара гласовите на граѓаните во претседателската трка

Денешен - пред: 15 часа

Универзитетскиот професор Денис Прешова со еден подолг пост на Фејсбук ги објаснува според него сите апсурди искажани од министерот за надворешени работи Бујар Османи поврзани со пасошите.

2 поврзани вести »

УКРИНФОРМ: Зеленски денеска потпиша декрет странци и лица без државјанство да служат во Националната гарда на Украина

Денешен - пред: 16 часа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша декрет со кој се дозволува странци и лица без државјанство да служат во Националната гарда на земјата, јави денеска Укринформ. Агенцијата дополнува дека уредбата стапи во сила вчера, со денот на ...

11 поврзани вести »

МЕДВЕДЕВ: Руските сили, во следната фаза, би можеле да тргнат кон Киев, кој е под контрола на нашите противници, ...

Денешен - пред: 16 часа

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека руските сили можат да стигнат до Киев, ако не сега, тогаш во втората фаза од конфликтот, и дека „елитите“ кои сега владеат во главниот град на Украинаќе мора да си ...

29 поврзани вести »

ДРЖАВЕН ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА: Просечната нето плата во декември е 39.998 денари, а просечната бруто плата 60.036 ден.

Денешен - пред: 17 часа

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2023 година, изнесувала 39 998 денари и во однос на декември 2022 е поголема за 16.4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

62 поврзани вести »

ЏАФЕРИ: Од МВР да даваат соодветни и точни информации, а не да се прави хаос во перцепцијата на граѓаните за пасошите

Денешен - пред: 17 часа

Министерството за внатрешни работи треба да дава соодветни и точни информации до граѓаните, а не да прави хаос во перцепцијата на граѓаните. Ова денеска го изјави претседателот на техничката влада Талат Џафери, откако деновиве министерот за ...

21 поврзани вести »

ПАЃААТ ОБВИНЕНИЈА НА „Т“ ОД БИВШОТО СЈО: Ослободителна пресуда за Мијалков, Грујовски и Јакимовски за случајот Трезор

Денешен - пред: 17 часа

Сашо Мијалков, Горан Грујовски и Тони Јакимовски, обвинети во случајот „Трезор“, денеска добија ослободителна пресуда за случајот во врска со злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите ...

72 поврзани вести »

СИЛЈАНОСКА – ДАВКОВА: Нема да се однесувам како републикански монарх, туку кон граѓаните ќе се однесувам како кон луѓе

Денешен - пред: 17 часа

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова потврди дека е кандидат за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ. Таа изјави дека нема да биде републикански монарх, туку ќе се однесува кон граѓаните како кон луѓе, како кон индивидуи, ...

169 поврзани вести »

АХМЕТИ ОД РЕЧИЦА: Уставни измени за избор на претседател во Собранието и да влезат Бугарите или ДУИ излегува од власта

Денешен - пред: 17 часа

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети во видео обраќање од седиштето на партијата во Мала Речица ги повика граѓаните да се обедини за најважниот референдум во ова време: „НЕ за Русија, ДА за Европа“ и да се избере ...

234 поврзани вести »

АПАНАЖА ЗА КОВАЧЕВСКИ И СПАСОВСКИ: Месечно по 2.500 евра, а на лидерот на СДСМ му е одобрено и службено возило

Денешен - пред: 17 часа

Комисијата за избори и именување во Собранието, под точка „разно“, ги усвои, односно ги прифати барањата од поранешниот премиер Димитар Ковачевски и од поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски да добијат апанажа.

48 поврзани вести »

ГОВОР НА ЏО БАЈДЕН: Го нарече Путин „луд кучкин син“, од Кремљ велат „тоа е голем срам за САД со претседател кој ...

Денешен - пред: 19 часа

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата кампања. Бајден зборуваше за климатските промени кога вклучи критики за Путин.

61 поврзани вести »

ПОЖАР ВОН КОНТРОЛА ВО АВСТРАЛИЈА: Властите на Викторија наредија евакуација на повеќе од 2.000 луѓе во западниот дел

Денешен - пред: 20 часа

Властите во австралиската држава Викторија наредија евакуација на повеќе од две илјади луѓе од градовите во западниот дел на регионот поради шумски пожар кој не е под контрола. Државната служба за итни случаи ги повика жителите на градовите Раглан и ...

21 поврзани вести »

СПОМЕНИК НА ЛАГИТЕ: СДС пред 3 години ветија чистење на јаловиштето кое и денес го труе Пробиштип, објави Стоилковски

Денешен - пред: 20 часа

Пробиштип има споменик на лагите од СДС, со кои ќе настапат и оваа година. Ова е зад мене познатото старо хидројаловиште коешто го труе Пробиштип, кое се гледа од мојата десна страна и околината со олово, кадмиум, цинк, жива, железо, бакар, арсен, ...

13 поврзани вести »

СО КРАДЕНО „ПОВЕЌЕ ЗА СИТЕ“: Утрово низ Скопје осамнаа билборди со логото на СДСМ и украден слоган од странски маркети

Денешен - пред: 20 часа

Со логото на СДСМ и со слоганот „Повеќе за сите” утрово скопјани ги дочекаа билборди низ главниот град на Македонија. Само со мала проверка, како што објавува порталот Курир , може да се заклучи дека традицијата на СДСМ за “позајмување” на политички ...

5 поврзани вести »

ПЕНТАГОН: Стејт департмент на САД одобри продажба на воена опрема вредна околу 75 милиони долари на Тајван

Денешен - пред: 21 часа

Американскиот Стејт департмент одобри можна продажба на воена опрема вредна околу 75 милиони долари на Тајван. Пентагон соопшти дека станува збор за модернизиран пакет опрема за напредно планирање на тактички систем за податоци.

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ХРТ: Повеќе од половината од Хрватите сметаат дека членството во НАТО не е гаранција за безбедноста

Денешен - пред: 21 часа

Повеќе од половина од хрватските граѓани сметаат дека членството на земјата во НАТО не е доволна гаранција за националната безбедност во случај на безбедносна закана и воена криза, покажува истражување на Хрватската радио телевизија.

7 поврзани вести »

БИ-БИ-СИ: Кучето Командант, на Џо Бајден, најмалку 24 пати каснало агенти на Тајната служба, другите случаи не се ...

Денешен - пред: 21 часа

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста на Бајден, покажуваат новите документи од службата.

28 поврзани вести »

ПОЛИТИКО: Бајден го поддржува холандскиот премиер Руте за наследник на Столтенберг за иден генерален секретар на НАТО

Денешен - пред: 21 часа

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржува холандскиот премиер Марк Руте да стане следниот генерален секретар на НАТО, изјави неименуван американски претставник за „Политико“. Медиумот објави дека две третини од земјите на НАТО ја поддржуваат ...

68 поврзани вести »

ДВЕ ГОДИНИ УКРАИНА И РУСИЈА ВО ВОЈНА: Нема изгледи за мир, Киев решен да продолжи да се бори, Путин сака негово ...

Денешен - пред: 21 часа

RFI/AFP Две години од почетокот на војната во Украина, нема изгледи за преговори за пробив, бидејќи рускиот претседател Владимир Путин, охрабрен од ерозијата на западната поддршка за Киев, се подготвува за долг конфликт.

8 поврзани вести »

БЛАГОДАРНОСТ ОД БЕРЛИН ЗА ПРАГА: Подарок 15 тенкови од Германија за Чешка поради нејзината воена помош на Украина

Денешен - пред: 21 часа

Германија и понуди на Чешка уште 15 тенкови Леопард 2А4 како подарок како благодарност за воената помош на Чешка за Украина, како и поволна набавка на уште 15 тенкови, изјави денеска чешкиот премиер Петр Фијала.

8 поврзани вести »

СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ХРВАТСКА: Најсилниот беше последниот утринава, со јачина од 3,8 степени по Рихтеровата скала

Денешен - пред: 21 часа

Од средата навечер до утринава, во Хрватска беа регистрирани неколку земјотреси од кои најсилниот беше последниот, со јачина од 3,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти Сеизмолошката служба на Хрватска.

33 поврзани вести »