TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешен

МРТВА УКРАИНКА ВО КОСОВО: Телото на 23-годишната девојка е пронајдено на автопатот од Приштина кон македонската граница

Денешен - пред: 22 часа

Косовската полиција соопшти дека синоќа на автопатот „Арбен Џафери“, кој ги поврзува косовската престолница со границата со Македонија кај Генерал Јанковиќ, е пронајдено безживотното тело на млада жена, странска државјанка, јави дописникот на МИА од ...

27 поврзани вести »

СОБРАНИЕ: Митрески денеска ќе продолжи пет седници, 140-та, 138 -та, 129-та, 131-та и 143-та, што ги започнал бившиот ...

Денешен - пред: 22 часа

Во Собранието денеска се закажани продолженија на пет пленарни седници и тоа на 140-та, 138 -та, 129-та, 131-та и 143 – та. За дел од законите и предлозите на овие седници е завршена расправата и треба само да се гласа.

35 поврзани вести »

НАРОДНИ ПАРИ: Два месеца пред избори СДС и ДУИ фрлаат 46 милиони евра во Марковски компани, ЈО молчи, обвинува ...

Денешен - пред: 23 часа

На само два месеци пред избори, владата на СДС и ДУИ преку сомнителниот тендер на ископ на јаглен во РЕК Битола се обидува да укради дополнителни 46 милиони евра на омилената фирма Марковски компани.

27 поврзани вести »

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТИ: Нов дуел на Силјаноска и Пендароски, во изборната битка и Таравари, Јакимовски, Ванковска…

Денешен - пред: 23 часа

На ден пред почетокот на рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за пратеници, во период од еден час најголемите политички партии ги соопштија своите претседателски кандидати, кои треба да добијат поддршка на партиски конвенции на ...

171 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Како што се ближи крајот на Ковачевски така му расте нервозата и покажува оти нема елементарно воспитание

Денешен - пред: 23 часа

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание. Без никаков повод, само затоа што некои медиуми ја критикуваа неговата влада за криминали или за неспособност или пак објавуваа релевантни ...

69 поврзани вести »

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Денешен - 21.02.2024

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори. Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со краток дострел, како што е ...

15 поврзани вести »

Американец на покривот на својата Тесла монтира соларни панели (ФОТО)

Денешен - 21.02.2024

Американецот Омид Садегпур, поранешен студент на МИТ, дизајнирал соларен панел што се преклопува за неговиот автомобил Tesla Model Y. Американецот Омид Садегпур, поранешен студент на МИТ, дизајнирал соларен панел што се преклопува за неговиот ...

4 поврзани вести »

СОПРУГАТА НА АСАНЖ: Нападот кон него е напад врз слободата на медиумите

Денешен - 21.02.2024

Сопругата на основачот на Викиликс Стела Асанж денеска изјави дека нападот врз Џулијан Асанж е „најлошиот напад врз слободата на медиумите што светот некогаш го видел“. „Нападот врз Асанж е најтешкиот напад врз слободата на медиумите што светот ...

53 поврзани вести »

Трамп ги откри потенцијалните кандидати за потпретседател на САД

Денешен - 21.02.2024

Кандидатот за претседателска номинација на Републиканската партија, Доналд Трамп, денеска ги откри имињата на оние кои можеби ќе ги кандидира за функцијата потпретседател на САД доколку победи на изборите во ноември.

TАРАВАРИ: Имаме намера за прв пат Албанец да влезе во вториот круг, затоа барам поддршка и од ДУИ

Денешен - 21.02.2024

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение до јавноста информира дека вонредна прес-конференција одржал претседателот д-р Арбен Таравари во Тетово. Таравари посочува дека има две цели за претстојните избори за претседател на државата, и смета ...

234 поврзани вести »

Г.Г. СТЕФАН: Неприфатливо е секој јавен став на Црквата да се смета за мешање во државата

Денешен - 21.02.2024

Ние како црква немаме проблеми со секуларизмот, ниту, пак, со било какво општествено уредување, коешто е избрано од мнозинството на народот. Впрочем, црквата живеела и во потешки времиња и секогаш пронаоѓала начини да ја извршува својата мисија.

ИЗРАЕЛ: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Денешен - 21.02.2024

Израелскиот кризен центар за силување ги повика Обединетите нации и другите меѓународни тела да се справат со „систематската, насочена сексуална злоупотреба“ на жените за време на нападот на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври.

189 поврзани вести »

МИСАЈЛОВСКИ И МИЦКОСКИ: Победничка атмосфера и еуфорија во Куманово!

Денешен - 21.02.2024

-Победничка еуфорија во Куманово!!! Преубава атмосфера при отварање на новиот изборен штаб во Куманово, народот се сплотува и ни се приклучува масовно за да испишеме победничка историја на претседателските и парламентарните избори.

8 поврзани вести »

Трите најголеми кинески банки престанаа да примаат уплати од Русија

Денешен - 21.02.2024

Три од четирите најголеми кинески банки, Индустриската и Комерцијалната банка на Кина (ICBC), China Construction Bank (CCB) и Bank of China, престанаа да примаат уплати од санкционираните руски кредитни институции на почетокот на годината.

МИЛОШОСКИ: Силјановска е нашиот кандидат, очекуваме предност од 100 000 гласови во првиот круг

Денешен - 21.02.2024

ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори ќе настапи со кандидатот, професор доктор Гордана Силјановска Давкова. И оваа кандидатура која што е стигната до партијата би требало да биде потврдена на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на 2 ...

171 поврзани вести »

ПРОВАЛЕНА „ГОЛЕМАТА ВЕСТ“ НА АХМЕТИ: Османи за шеф на државата и нема коалиција со партија која не прифаќа Бугари во ...

Денешен - 21.02.2024

ТВ21 стигна до говорот на Али Ахмети кој утре ќе го чита на прес конференцијата која е најавувана четири дена. Лидерот на ДУИ бара поддршка од Албанците на овие избори, за да кажат не на влијанието на Русија во Македонија.

234 поврзани вести »

Мнозинството Израелци не веруваат во „целосна победа“ во Газа

Денешен - 21.02.2024

Мнозинството Израелци не веруваат во „целосна победа“ на израелската армија против палестинското исламистичко движење „Хамас“ во Појасот Газа, покажа денеска објавена анкета, пренесе БТА. Во последните денови, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ...

189 поврзани вести »

Силјановска ја поднела кандидатурата за претседателски кандидат

Денешен - 21.02.2024

Во врска со Јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија ја информираме јавноста дека крајниот рок за поднесување на пријава истекува денес. На истиот се пријави проф-др Гордана Силјановска-Давкова која ...

171 поврзани вести »

МУЦУНСКИ: Не сакаме да имаме јазик во изумирање, туку јазик којшто повеќе ќе биде афирмиран

Денешен - 21.02.2024

Не сакаме да имаме јазик во изумирање, сакаме да имаме јазик којшто повеќе ќе биде афирмиран и промовиран. И тоа значи промоција дома, афирмирање на нашиот јазик дома, но и ширење на знаењето, истакна Тимчо Муцунски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на ...

83 поврзани вести »

ПЕШЕВСКА: Преку македонскиот јазик се идентификуваме и во светот

Денешен - 21.02.2024

На денешната трибина „Јазикот е нашиот идентитет“ во Кисела Вода организирана од Градскиот комитет на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ свое обраќање имаше претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска која што истакна дека негувањето на ...

83 поврзани вести »