TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешен

НЕ ГЛАСАА ЗА ПАСОШИТЕ: Од инает власта на СДС и ДУИ, во заминување, реши да малтретира 600.000 народ, реагира ...

Денешен - 29.02.2024

СДС и ДУИ можеа, а не гласаа за продолжување на важноста на пасошите, 600.000 граѓани се заглавени заради нив, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Пратениците на СДС и ДУИ не гласаа за Предлог законот предложен од ...

48 поврзани вести »

НОВИ ЕРУПЦИИ: Вулканот Попокатепетл, кој е активен половина милион години, повторно прави хаос на аеродромите во ...

Денешен - 29.02.2024

Мексиканскиот центар за превенција од катастрофи вчера соопшти дека вулканот Попокатепетл, што се наоѓа на само 80 километри од главниот град, еруптирал дури 13 пати во претходните 24 часа и го повика населението на внимателност од лавата и пепелта ...

СИРСКИ: Украинските сили ги потиснаа руските од селото Орливка, но ситуацијата на источниот фронт и натаму е тешка

Денешен - 29.02.2024

Украинските сили ги потиснаа руските војници од селото Орливка, западно од Авдеевка, но ситуацијата на источниот фронт и понатаму е тешка, изјави врховниот командант на украинската армија Олександр Сирски, пренесоа британските медиуми.

ЛЕКАРСКО УВЕРЕНИЕ: Џо Бајден е здрав, активен, робустен 81-годишен маж кој е способен успешно да биде претседател на ...

Денешен - 29.02.2024

Американскиот претседател Џозеф Бајден „останува подготвен за должност“, напиша синоќа неговиот лекар откако беше подложен на „годишен претседателски преглед“ додека 81-годишниот шеф на државата бара реизбор.

65 поврзани вести »

ТРАМП НА МАКИ ВО ИЛИНОИС: Судијката Трејси Портер му забрани на екс претседателот неговото име да биде на гласачкото ...

Денешен - 29.02.2024

Судијката на американската сојузна држава Илиноис, Трејси Портер, забрани името на поранешниот претседател Доналд Трамп да се појавува на гласачкото ливче на прелиминарните избори на Републиканската партија, поради неговата наводна вмешаност во ...

30 поврзани вести »

БЕЛАТА КУЌА: Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до Ѕидот на плачот во Ерусалим за време на ...

Денешен - 29.02.2024

Портпаролот на Белата куќа, Метју Милер, го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до Ѕидот на плачот во Ерусалим за време на Рамазан. -Не само што е вистинската работа, не е само прашање да им се даде на луѓето верската ...

ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА ВО НОРВЕШКА: Едно лице загина, а пет се повредени при падот на хеликоптер за спасување во океанот

Денешен - 29.02.2024

Едно лице загина, а пет се повредени во пад на хеликоптер во океанот кај западна Норвешка, соопшти локалната полиција. Хеликоптерот Сикорски С-92, управуван од Бристоу Норвешка, бил во мисија за обука за пребарување и спасување кога се случила ...

ИРАНСКИ САТЕЛИТ ОД РУСКИ КОСМОДРОМ: Сателитот Парс 1 е лансиран на руска ракета Сојуз од космодромот Восточни

Денешен - 29.02.2024

Русија лансираше ирански истражувачки сателит во вселената кој ќе ја скенира топографијата на Иран од височина од 500 километри. Сателитот „Парс 1“ е лансиран на руска ракета „Сојуз“ од космодромот Восточни во источниот регион Амур, тежи 134 ...

СУНАК: Велика Британија запаѓа во „владеење на толпата“ и полицијата ќе стори повеќе за да ја заштити демократијата во ...

Денешен - 29.02.2024

Велика Британија запаѓа во „владеење на толпата“ и полицијата ќе стори повеќе за да ја заштити демократијата во земјата, рече премиерот Риши Сунак, откако британската влада најави дополнителни средства за заштита на пратениците.

ЧЕШКА ПРОТИВ ИСТОПОЛОВИ БРАКОВИ: Нема легализација, не може да посвојуваат деца или да добиваат пензии за вдовци или ...

Денешен - 29.02.2024

Долниот дом на чешкиот Парламент вчера го отфрли барањето за легализирање на истополовите бракови, јави ДПА. Истополовите двојки во земјата со 10,5 милиони жители можеа да регистрираат граѓанско партнерство од 2006 година.

ЕРДОГАН: Турција поддржува мировно решение за војната и е подготвена да биде домаќин на преговори меѓу Русија и Украина

Денешен - 29.02.2024

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган преку видео порака, соопштена на самитот „Украина-Југоисточна Европа“ во Тирана, нагласи дека неговата земја е подготвена да биде домаќин на мировните преговори меѓу Русија и Украина.

33 поврзани вести »

КОВАЧЕВСКИ ДВОЈНО ПОВИСОКО ОД ЗАЕВ: За време на мојот втор мандат како премиер просечната плата ќе ја качиме на 1.000 ...

Денешен - 29.02.2024

Во мојот втор мандат како премиер, ќе работиме да дојдеме до над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра, и ова ве уверувам дека со правилни политики е достижно, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, синоќа во Штип во ...

92 поврзани вести »

КОВАЧЕВСКИ: Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар ...

Денешен - 29.02.2024

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во тоа време со една минимална плата можело да се купат 170 четвртини бурек, денес можат да се купат 270 ...

92 поврзани вести »

КОВАЧЕВСКИ: Имаме уставно издржано решение да не скокаат платите на министри, пратеници, судии… и шефот на државата

Денешен - 29.02.2024

Пратеничката група на СДСМ поднесе решение со кое се намалуваат функционерските плати и тоа е уставно издржано решение со кое се намалуваат коефициентите на избраните и именувани функционери, посочи претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во ...

81 поврзани вести »

ФРИДОМ ХАУС: Македонија во делумно слободни земји во друштво со Украина, Молдавија, Албанија, Косово, БиХ…

Денешен - 29.02.2024

Глобалната слобода продолжи да се влошува и во 2023 година, што е тренд кој трае 18 години по ред, соопшти „Фридом хаус“ во штотуку објавен годишен извештај „Слободата во светот“. Македонија, како што пренесува Гласот на Америка на македонски јазик, ...

50 поврзани вести »

СОБРАНИЕ: За народот игри на среќа, а за функционерите „зауздување“ на платите, откако си ги качија 78 % и ќе земат ...

Денешен - 29.02.2024

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи продолжението на 145. седница. На дневен ред меѓу другите, се Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри во трето читање и четирите предлог-закони за ...

50 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски лиже таму кај што плукал, си го погази својот збор, го погази и достоинството на народот во ...

Денешен - 29.02.2024

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој што следи ќе направиме реминисценција на случаи во кои Пендаровски си го погазил својот личен збор и интегритет, а со тоа и го ...

241 поврзани вести »

БИТИЌИ: Замрзнување на цените е мерка која не соодветствува со пазарната економија, треба да се вратиме во нормалните ...

Денешен - 29.02.2024

Мерката за гарантирана цена на дел од прехранбените производи, како лебот, млекото, јогуртот, тестенините,…, дел од месните производи, како и на безалкохолните пијалаци и пивото од утре нема да важи.

22 поврзани вести »

ВРЕМЕ: Денеска и утре променливо облачно со врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, а за викендот ќе биде сончево ...

Денешен - 29.02.2024

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, наместа пообилни, особено во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните делови засилен ветер од југоисточен правец.

78 поврзани вести »

ДСР: Крајно време е Ромите да излезат од дома и да се борат против оваа катастрофа

Денешен - 28.02.2024

Партијата Демократски сили на Ромите (ДСР) на денешниот состанок, во рамки на органите на партијата, направи консолидација и координација во пресрет на претстојните претседателски и парламентарни избори.