TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешен

НИКОЛОСКИ ЗА ТЕНДЕРИТЕ ВО РЕК: Само од парите за Марковски може да се изградат половина од средните училишта во ...

Денешен - 21.02.2024

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес излезе со нова прес конференција, која е продолжение на скандалот во однос на рекордниот криминален тендер за ископ на јаглен и јаловина во РЕК Битола за почесниот конзул на Белорусија, ...

30 поврзани вести »

СУД ВО САЛЕХАРД: На 4 март одлука за барањето на Људмила Навалнаја да и биде предадено телото на синот Алексеј Навални

Денешен - 21.02.2024

Судот во рускиот град Салехард соопшти дека на 4 март, зад затворени врати, ќе одлучува по барањето на Људмила Навалнаја (69), мајка на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, да и биде предадено телото на нејзиниот син, кој почина во затвор во ...

75 поврзани вести »

САНКЦИИ ОД БРИСЕЛ ЗА МОСКВА: ЕУ денеска 13-ти пат воведе санкции кон Русија, на црна листа стави и министер од Северна ...

Денешен - 21.02.2024

Европска Унија денеска 13 пат воведе санкции кон Русија во пресрет на втората годишнина од инвазијата на Москва врз Украина, соопшти Белгија, која претседава со ЕУ. Нацрт-предлогот во кој имаа увид западни медиуми вклучува ограничувања на извозот на ...

47 поврзани вести »

ГАРДИЈАН: Мнозинството Европејци силно посакуваат Украина да ја победи Русија во војната, но едвај 10 отсто веруваат во ...

Денешен - 21.02.2024

Европејците се уште силно ја поддржуваат Украина, но сега, две години од почетокот на инвазијата, едвај 10 отсто од нив веруваат дека Украина може да ја победи Русија, покажува анкета спроведена во 12 земји од ЕУ, пишува Гардијан.

15 поврзани вести »

НЕУСПЕШЕН ТЕСТ: Проектилот од нуклеарниот ракетен систем Тридент на В. Британија падна во морето во близина на ...

Денешен - 21.02.2024

Британскиот тест на нуклеарниот ракетен систем „Тридент“ минатиот месец не успеа бидејќи проектилот паднал во морето во близина на подморницата што ја испукала, објави денеска „Сан“. Како што пишува весникот, потиснувачите на проектилот, опремени со ...

22 поврзани вести »

БАРОСО: ЕУ не е подготвена да прими земја што е во војна, како Украина, бидејќи тоа и неа би ја внело во воениот ...

Денешен - 21.02.2024

ЕУ не е подготвена да прими во членство земја која се наоѓа во војна, бидејќи тоа и неа би ја внело во воениот конфликт, смета поранешниот претседател на Европската комисија и некогашен португалски премиер Жозе Мануел Дурао Баросо.

БЕЛАМИ: Француските конзервативци не се подготвени да го поддржат реизборот на Урсула Фон дер Лајен за претседателка на ...

Денешен - 21.02.2024

Носителот на листата на француската опозициска конзервативна партија Републиканци (ЛР) за претстојните европски избори Франсоа-Ксавиер Белами изјави дека нема да ја поддржат кандидатурата на Урсула фон дер Лајен за втор мандат на функцијата ...

ЃУРОВИЌ: Секој ден во Србија влегуваат по 50-тина мигранти од правец на Македонија и по 100-тина од Бугарија

Денешен - 21.02.2024

Извршниот директор на српскиот Центар за заштита и помош на баратели на азил, Радош Ѓуровиќ, денеска изјави дека според проценките на организацијата во Србија дневно влегуваат околу 50 мигранти од правец на Македонија и околу 100 од Бугарија.

11 поврзани вести »

АВИОМЕХАНИЧАРИ ОД ЕР СРБИЈА: Авионите сега ги поправа фирма која до неодамна беше задолжена за нивно перење и чистење

Денешен - 21.02.2024

Само во последните две години дури 25 лиценцирани механичари на авиони ја напуштиле Ер Србија Техника, за директор, по партиската линија е поставен човек без искуство во воздухопловството, а одржувањето на флотата на Ер Србија се префрла на приватен ...

18 поврзани вести »

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА МАЈЧИНИОТ ЈАЗИК: Одбележување во Скопје и во 11 лекторати по македонски јазик низ Европа и во Кина

Денешен - 21.02.2024

Во амфитеатарот на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, денеска со почеток во 12 часот ќе биде одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Овој ден ќе биде одбележан и на Лекторатите по македонистика на странските ...

81 поврзани вести »

СИМУЛАЦИЈА СПОРЕД АНКЕТАТА НА ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со 52 до 54 пратеници, СДСМ од 26 до 30, ДУИ 14 или 15, ЕСП 10 до 12 ...

Денешен - 21.02.2024

Симулацијата изработена според анкетата на Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС), презентиранa во емисијата „Објектив“ на МРТ1 покажува дека ВМРО-ДПМНЕ во третата изборна единица ќе освои двојно повеќе пратеници од СДСМ.

„Chymoral S“ на Галеника – новиот домашен сојузник за општо здравје

Денешен - 21.02.2024

Препознатлива, а сепак нова и помоќна комбинација од три ензими подготви фармацевтската компанија Галеника во новиот „Chymoral S“. Состојките во препаратот се докажани во повеќе намени: воспаление на синусите, ринитис, инфекции за слузницата, ...

7 поврзани вести »

ТОШКОВСКИ: Само Македонија крши човеково право на слобода и движење, поради СДСМ и ДУИ, кои не сакаат да стиснат копче

Денешен - 21.02.2024

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски денеска во утринската емисија „Ја сакам Македонија“ на ТВ Сител рече дека дневно може да се изработат само по 3.000 нови пасоши, но во оптимизирани услови.

168 поврзани вести »

АВМУ: Најостро ја осудуваме изјавата на Ковачевски со која ги обвини медиумите „дека сами се продале и уште сега се ...

Денешен - 21.02.2024

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува изјавата на претседателот на политичката партија СДСМ, Димитар Ковачевски со која обвини медиуми дека „дека самите се продале и уште сега се продаваат“ и се ставаат во функција ...

67 поврзани вести »

ИЗБОРИ 2024: Најголемите партии се уште без истакнати кандидати за претседател, а помалите од петок до 8 март ќе ...

Денешен - 21.02.2024

Рокот за собирање потписи за кандидати за претседател и за кандидати за пратеници почнува во петок на 23 февруари и ќе трае до 8 март, согласно роковниците на Државната изборна комисија (ДИК).

121 поврзани вести »

ГРАНИЦА СО ГРЦИЈА: Нормализиран протокот на патници и возила по синоќешните блокади од земјоделци на граничните премини

Денешен - 21.02.2024

Од синоќа од 23 часот нормализирано е влегувањето во Грција преку преминот Евзони, кој од 18 часот беше блокиран од грчките земјоделци, а тамошните погранични служби пропуштаа патнички и товарни возила на секој половина час по десет минути.

52 поврзани вести »

КФЦ: Ја подигнуваме свеста на учениците за потребата од финансиска писменост

Денешен - 21.02.2024

Учениците од средното економско-правно училиште на Град Скопје „Васил Антевски – Дрен“ ќе ја изучуваат и подобруваат својата финансиска писменост преку практична настава, едукативни работилници и предавања за лични финансии.

ЗДРАВСТВЕН ДОМ КУМАНОВО: За стоматологија се примени 100 отсто Албанци, а на огласот за 12 медицински сестри 9 се ...

Денешен - 21.02.2024

Од Здравствен дом велат дека се примени најдобрите кандидати, лица кои биле на тестирање, верифицирани од Комисијата. – Тестовите ги подготвува Министерството за здравство, тие ги подготвуваат и ги доставуваат до Комисијата.

2 поврзани вести »

ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ ЗА НАСИЛСТВО: Дури 46,5 проценти од учениците биле жртви на кибер булинг или биле сведоци на истото

Денешен - 21.02.2024

Дури 46,5 проценти од учениците или биле жртви на кибер булинг, или биле сведоци на истото, а 70,7 отсто сметаат дека свеста во општеството и нивната средина во врска со сајбер насилството е ниска и просечна.