TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екипа

Емотивна исповед на германскиот селектор: Татко ми се самоуби…

Екипа - 24.02.2024

Селекторот на Германија, Јулијан Нагелсман неодамна имаше интервју за „Шпигел“ во кое искажа многу работи врзани за неговата кариера, за Баерн Минхен и за репрезентацијата. За Баерн кажа дека не доби доволно време да ја среди ситуацијата во клубот, ...

9 поврзани вести »

Димитријевиќ патува во Полска и покрај повредата, Петков на местото на Зеќири

Екипа - 24.02.2024

Со една измена во играчкиот ростер денеска македонската кошаркарска репрезентација ќе тргне на пат кон Полска нашата најдобра селекција, каде во понеделник ќе го одигра вториот натпревар од квалификациите за Евробаскетот во 2025 година.

13 поврзани вести »

Хап во првиот меч за Македонија, кандидат за МВП на првата рунда во квалификациите

Екипа - 24.02.2024

Итан Хап имаше импресивно деби во дреот на македонската репрезентација откако американскиот центар постигна 25 поени на дуелот со Естонија, што за жал се покажа недоволно за триумф на стартот на новиот квалификациски циклус.

55 поврзани вести »

Новиот менаџер на Кристал Палас: Не сум Дејвид Коперфилд

Екипа - 24.02.2024

Новиот менаџер на Кристал Палас, Оливер Гласнер вели дека не е волшебник и дека не може веднаш да се очекува од него и неговиот тим да направи чуда во скоро време. Гласнер, сепак, смета дека Палас заслужува да биде погоре на табелата од сегашното 15.

2 поврзани вести »

Тен Хаг: Ентони има голем потенцијал, ќе ја докаже својата вредност

Екипа - 24.02.2024

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик Тен Хаг го фали својот играч Ентони, и верува дека наскоро ќе ја покаже својата вредност. Некогашниот фудбалер на Ајакс, во Јунајтед дојде за сума од речиси 90 милиони евра, меѓутоа засега не го покажува ...

75 поврзани вести »

Лацио го продолжи договорот со својот прв голман

Екипа - 24.02.2024

Голманот на Лацио, Иван Проведел потпиша нов договор со „лацијалите“. Договорот е до летото 2027 година. Проведел е дел од тимот на „бјанкочелестите“ од 2022 година кога дојде од Специа. Дојде како втор голман, а набрзо стана прв чувар на мрежата на ...

Струга ТЛ и Шкупи во битка за првото место во ПМФЛ покрај езерото

Екипа - 24.02.2024

Шампионот Струга ТЛ и моменталниот лидер на табелата Шкупи, денеска на Градскиот стадион во Струга го отвораат 20. коло во ПМФЛ. Дерби за моментално првата позиција на табелата, но и дерби кое на крајот може да биде одлучувачко за освојување на ...

41 поврзани вести »

„Бомба“ од Загреб: Модриќ се враќа во Динамо!?

Екипа - 24.02.2024

Претседателот на Динамо Загреб, Мирко Баришиќ наводно го контактирал асот на Реал Мадрид и му предложил да се врати во Динамо, пишува „Индекс“. Модриќ на лето му истекува договорот со Реал Мадрид, и извесно е дека таму нема да остане, па таа ...

15 поврзани вести »

Стив Кер потпиша рекорден договор со Вариорс, ќе биде најплатен тренер на денешницата

Екипа - 24.02.2024

Голден Стејт Вориорс го продолжија договорот со тренерот Стив Кер на уште две години, според кој Кер ќе биде најплатениот тренер на денешницата. Кер во текот на овие две години ќе заработи 35 милиони долари, или по 17,5 долари по сезона, што го ...

22 поврзани вести »

„Баварците“ ја „пикираа“ замената за Дејвис

Екипа - 24.02.2024

Се повеќе е извесно дека левиот бек на Баерн Минхен, Алфонсо Дејвис во новата сезона ќе заврши во Реал Мадрид. Одличниот фудбалер е на „мета“ на кралскиот клуб, а се чини дека ниту „Баварците“ нема да можат да одолеат на понудата на „кралевите“, кои ...

7 поврзани вести »

ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МАТЕМАТИКАТА: Баер Леверкузен стана „бесмртен“

Екипа - 24.02.2024

Екипата на Баер Леверкузен синоќа го совлада Мајнц со 2-1, и така ја зголеми предноста пред својот ривал Баерн Минхен на 11 бодови, но „Баварците“ треба допрва да го играат својот меч. Со оваа победа, избраниците на Чаби Алонсо се непоразени на 33 ...

84 поврзани вести »

Арсенал, Ливерпул и Манчестер Јунајтед ќе играат еден против друг во САД

Екипа - 24.02.2024

Премиерлигашите Арсенал, Ливерпул и Манчестер Јунајтед летово ќе се подготвуваат во САД, и ќе играат натпревари еден против друг. Првиот меч е на програмата на 27. јули во Лос Анџелес каде ќе се сретнат Арсенал и Манчестер Јунајтед.

19 поврзани вести »

Ова го може само Јокиќ: Втор трипл-дабл за помалку од 24 часа (ВИДЕО)

Екипа - 24.02.2024

Никола Јокиќ дојде до уште еден трипл-дабл за помалку од 24 часа. После истироската партија против Вашингтон, единствениот тим против кој немаше трипл-дабл, сега си поигруваше и со Портланд.

19 поврзани вести »

Нагелсман: Баерн не ми даде доволно време

Екипа - 24.02.2024

Јулијан Нагелсман кратко траеше на клупата на Баерн Минхен. На еден од најперспективните тренери, не само во Германија, туку и во Европа, му предвидуваа долг стаж во таборот на „Баварците“, но беше на клупата нешто помалку од две години, односно од ...

84 поврзани вести »

„Жолтата подморница“ го торпедираше Сан Себастијан

Екипа - 23.02.2024

Реал Сосиедад се повеќе го губи чекорот зад водечките екипи во Ла Лига откако „сино-белите“ од Сан Себастијан вечерва загубија со 1-3 на домашен терен од Вилјареал. „Жолтата подморница“ има далеку послаби резултати во однос на претходните сезони, но ...

3 поврзани вести »

Среќата ги следи храбрите: Леверкузен до нов триумф, подарок од голманот на Мајнц

Екипа - 23.02.2024

Баер Леверкузен направи уште еден чекор напред кон титулата во Бундес-лигата откако избраниците на Чаби Алонсо славеа со 2-1 на домашен терен против Мајнц. „Фармацевтите“ се мачеа да стигнат до триумф, а за трите бода треба да му се благодарни на ...

84 поврзани вести »

Полна сала, желба до небо – недостигаше само победа (фотогалерија)

Екипа - 23.02.2024

Маедонските кошаркари не успеаја да ја крунисаат денешната убава кошаркарска вечер со триумф со што барем за момент ќе ја вратеа еуфоријата што секојдневно ја носеше овој спорт на терените ширум Македонија.

Србија лесно ја преслуша Финска, Хрватите немоќни против Франција

Екипа - 23.02.2024

Србија триумфално го стартуваше квалификацискиот циклус за Евробаскет 2025 откако нашиот северен сосед без многу проблеми ја совлада Финска со 77-61. За разлика од претходните вакви ФИБА прозорци на кои отсуствуваа играчите од Евролигата, овојпат ...

Швијонтек шокирана во Дубаи

Екипа - 23.02.2024

Најдобрата светска тенисерка Ига Швијонтек не успеа да се пласира во финалето на ВТА 1000 турнирот во Дубаи откако го загуби денешното полуфинале од Ана КАлинската со 0-2 во сетови. Калинскаја беше избрана за „откровение на 2023 година во женскиот ...

6 поврзани вести »

Тојала: Среќен сум што историјата се повтори

Екипа - 23.02.2024

Естонскиот селектор Јука Тојала имаше причина за задоволство откако неговите избраници славеа во Скопје и со вечерашниот триумф направија значаен чекор напред кон пласман на Евробаскет 2025.