TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

Во Србија вкупно заразени 2.867 лица, досега починале 66

Frontline - пред: 5 часа

Вкупниот број на тестирни лица заклучно со денес во Србија изнесува 12.347 лица. Во Србија во изминативе 24 часа регистриран е еден смртен случаи, со што вкупниот број на починати изнесува 66 лица, јави дописникот на МИА од Белград.

15 поврзани вести »

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Frontline - пред: 5 часа

Пехчево и Берово се меѓу општините кои сè уште нема ниту еден случај на заболен од корона вирус. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и ...

97 поврзани вести »

Четири дена по ред растат индексите на европските берзи

Frontline - пред: 5 часа

Акциите на компаниите од патничкиот и туристичкиот сектор, кои беа меѓу најтешко погодените од ефектите на корона вирусот, скокнаа меѓу 2,2 и 4,6 отсто. Европските берзи растат четврти ден по ред на очекувањата дека пандемијата на корона вирусот ...

4 поврзани вести »

Пренасочен сообраќајот кај клучката Хиподром, се врши увид во сообраќајка

Frontline - пред: 5 часа

Сообраќајот на автопатот Велес – Скопје и Куманово – Скопје кај клучката Хиподром се пренасочува кон обиколницата. Причина за пренасочувањети е вршење увид на сообраќајна незгода, информира Автомотосојузот на Македонија ...

12 поврзани вести »

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од корона вирус

Frontline - пред: 6 часа

Рас се заразила од вирусот на литургија на која присуствувала заедно со останатите во домот за стари лица каде што живее. Жена од Холандија стара 107 години се излекува од корона вирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа ...

1014 поврзани вести »

15: Нови 46 позитивни на Ковид-19, бројот се искачи на 663, УКИМ со поделени ставови за онлајн полагањето испити, идеи ...

Frontline - пред: 6 часа

Настаните до 15,00 часот. ВО изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица, информира министерот за здравство Венко Филипче.

15 поврзани вести »

Техничките екипи на операторите можат да интервенираат на пријавен дефект и во време на полициски час

Frontline - пред: 6 часа

Во ситуации на големи пречки кои афектираат повеќе корисници и треба итна техничка асистенција, во хармонизација со надлежните служби за кризна ситуација, ги обезбедуваме сите неопходни дозволи за да решиме технички проблем во корист на граѓаните.

10 поврзани вести »

Brainster со креативни постери за поддршка на здравствените работници

Frontline - пред: 6 часа

На своите профили на социјалните мрежи, Академијата со гордост ги презентираше најинтереснитe плакати на некои од своите студенти по дизајн. Студентите од Академијата за неформално образование Brainster изработија креативни плакати за поддршка на ...

Филипче: Потврдени 46 нови случаи на Ковид 19, вкупно дијагностицирани се 663 лица

Frontline - пред: 6 часа

Во изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица, информира министерот за здравство Венко Филипче. Новопотврдените случаи се во градовите: Скопје –12, Куманово – 13, ...

97 поврзани вести »

Факултетите на УКИМ со поделени мислења за предложеното онлајн полагање на испитите

Frontline - пред: 6 часа

Претседателот на Универзитетското студентско собрание на Скопскиот универзитет (УСС-УКИМ) Борјан Ефтимов смета дека електронското полагање ќе доведе до манипулации и ќе го деградира квалитетот на високото образование.

15 поврзани вести »

Гром во мојата коприва не удира!

Frontline - пред: 6 часа

пишува: САШО ОРДАНОСКИ / ЦИВИЛ Слушам некои светски радија, гледам некои светски телевизии, и наидов на неверојатни вести: на пример, во целава оваа светска карантинска ситуација, на Запад се забележува тренд на враќање на разведени родители ...

175 поврзани вести »

Јовановска: Нема масовни отпуштања од работа

Frontline - пред: 6 часа

Околу обвинувањата дека се манипулира околу бројките, и обвинувањата од Сојузот на стопански комори и прес конференцијата на угостителите, Јовановска вели дека ги повикува медиумите, јавноста, комората заеднички да се извадат листинзите на ...

48 поврзани вести »

Од Царинската управа информираат дека се намалени увозните давачки во март, а извозот на зеленчук и овошје е зголемен

Frontline - пред: 6 часа

Директорот на Царинската управа изјави и дека покрај исклучително тешките услови, извозот на свеж зеленук во март годинава е поголем за 3.000 тони во однос на 2019 година. Увозните давачки во март во просек бележат намалување за 10 проценти во ...

33 поврзани вести »

Димитров и колегите од Западен Балкан испратија итно барање до Европската комисија

Frontline - пред: 6 часа

Денес испративме писмо до Комесарот за трговија Хоган, Комесарот за соседство и проширување Вархеји и до Високиот претставник на ЕУ и потпретседател на ЕК Борел со барање за изземање на земјите од Западен Балкан од Регулативата на ЕУ со која ...

68 поврзани вести »

Светска банка финализира програма за помош за земјава од околу 140 милиони евра

Frontline - пред: 6 часа

Помошта вклучува и нов брз проект како одговор на итните приоритети во здравствениот сектор, но и за заштита на приходите на домаќинствата. Светска банка ја финализира програмата на активности за помош на земјава за справување и намалување на ...

10 поврзани вести »

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Frontline - пред: 6 часа

Бројката на заразени низ светот расте, жариштето од Вухан се премести во САД каде од Ковид-19 се починати речиси 15.000 луѓе. Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.529.439 лица заразени со новиот корона вирус.

1014 поврзани вести »

Австралија најави строги казни за напуштање на домовите за Велигден

Frontline - пред: 6 часа

Премиерот Скот Морисон испрати велигденска порака до граѓаните: „Овој Велигден ќе останеме дома. Не патувајте, не одете никаде“. Австралиските власти денеска се заканија со големи парични казни, па дури и затворски за оние кои без посебна причина ќе ...

95 поврзани вести »

Поради внатрешни политички несогласувања, БиХ останува без 165 милиони евра помош од ММФ

Frontline - пред: 6 часа

Парите требаше да послужат како помош во борбата против последиците од пандемијата на корона вирусот. Босна и Херцеговина месецов нема да добие 165 милиони евра итна помош од Меѓународниот моментарен фонд (ММФ) бидејќи во таа земја не можат да се ...

10 поврзани вести »

Се бара во тек на полицискиот час да нема санкции за жени со деца кои го напуштаат домот поради насилство

Frontline - пред: 9 часа

Од националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бараат итно да се дополни мерката за забрана за движење со одредба за оние кои заради семејно насилство се принудени да ги напуштат своите ...

23 поврзани вести »