TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

Општина Кисела Вода поставува дезинфекциски средства со држачи во колективните станбени објекти

Frontline - пред: 13 часа

Во текот на денешниот ден, пак, се врши повторно дезинфицирање на сите улици, овој пат со специјално возило за таа намена. Продолжуваат активностите на Општина Кисела Вода за заштита од ширењето на вирусот Ковид-19.

128 поврзани вести »

Мицотакис ги повика министрите од владата и пратениците од Нова демократија да отстапат половина плата за борбата со ...

Frontline - пред: 14 часа

Мицотакис вели дека политичкиот свет од земјата треба да биде во првите редови на солидарноста. Во една симболична иницијатива, ги повикувам сите пратеници на Нова демократија, како и министрите и замениците -министри во следните два месеци да ...

11 поврзани вести »

Кризен штаб: Во Гостиварско нема новозаболени, состојбата под контрола

Frontline - пред: 14 часа

Според најавите од полицијата, во Маврово во хотелот „Алпина“ се очекува да бидат примени уште 61 граѓанин кои треба да допатуваат во Македонија. Со ова бројката на лица во државните карантини во Маврово ќе достигне 196.

26 поврзани вести »

Обраќање на Спасовски, по повод свечената церемонија на кревање на македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел

Frontline - пред: 14 часа

Свечената церемонија на подигањето на македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел, преку видео врска во Скопје ќе ја следи претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, после што ќе има свое кусо ...

163 поврзани вести »

Денеска пристигаат 360 сограѓани од Виена и Базел

Frontline - пред: 14 часа

Согласно протоколите за државни карантини, 180 наши граѓани кои денеска пристигнуваат со летот од Базел во 20:25 часот, со автобуси ќе се упатат во хотелите „ЕСМ - Попова Шапка“, „Алпина“ во Маврово и „Цар Самоил“ во Банско, каде ќе поминат 14 дена ...

95 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Frontline - пред: 14 часа

Мерките имаат за цел да ги задржат работниците на работа и да им обезбедат минимум приход, како и за санација на буџетот, за да може да ги финансира основните функции на државата и за социјалните придонеси“, вели ...

52 поврзани вести »

Индустриското производство во февруари со раст од 3,5 отсто, најсилен во рударството и преработувачкиот сектор

Frontline - пред: 14 часа

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, бележи пораст од 7,7 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 6,6 отсто, а во ...

19 поврзани вести »

Мицкоски не е подготвен да се откаже од ништо, дури ни за сметка на здравјето на граѓаните

Frontline - пред: 14 часа

Суштината во овој момент не е предлогот, не е понудата, не е повикот кој го има дадено СДСМ, суштината во ова прашање е всушност неможноста и немањето желба на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот претседател Христијан Мицковски буквално да не се ...

Еден пациент на штипското Инфективно одделение се лекува од Ковид 19

Frontline - пред: 15 часа

Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев вели дека станува збор за маж кој неколку дена е хоспитализиран бидејќи бил со покачена телесна температура и кашлица.Во текот на вчерашниот ден неговите резултатите се пристигнати и е потврден корона вирусот.

240 поврзани вести »

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Frontline - пред: 15 часа

Цените на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари на 46 и 35 денари за литар. Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

48 поврзани вести »

12: Македонското знаме ќе се развиори во НАТО, лажни вести и извртување на изјава на Столтенберг, вратени наши ...

Frontline - пред: 15 часа

Дневник на актуелни вести до 09 до 12 часот. Свечена церемонија на подигнување на македонското знаме во НАТО , 30. членка на Алијансата. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по средноевропско време ќе присуствуваат ...

163 поврзани вести »

Од денеска почнува со работа Клиниката за кожни болести која три недели беше под клуч

Frontline - пред: 15 часа

Поранешната директорка на клиниката Нина Цаца Биљановска била на скијање во Италија и веднаш по враќањето тргнала на работа, не почитувајќи ги владините препораки да остане 14 дена во самоизолација.

240 поврзани вести »

Филипче: Грижата за психичкото здравје е еднакво важна како и грижата за физичкото здравје

Frontline - пред: 16 часа

Прочитајте ги советите и препораки за успешно прилагодување и адекватно справување за време на коронавирусот од Маријана Становиќ, клинички психолог, КБТ консултант при Клиниката за психијатрија.

55 поврзани вести »

Граѓаните со симптоми на корона вирус да не одат, туку да се јават кај матичниот лекар

Frontline - пред: 16 часа

-Јавете се телефонски, не одете директно во посета. Матичните лекари преку епидемиолошка анкета ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. Доколку треба, преку системот „Мој термин“ тие за вас ќе закажат точно време и место за тестирање, пишува ...

23 поврзани вести »

МВР: Вкупно 242 лица не го почитувале полицискиот час, 95 од нив приведени

Frontline - пред: 16 часа

Според статистиките на МВР, од страна на полициски службеници извршени се контроли над лица во изолација и самоизолација, при што е констатирано дека едно лице, во самоизолација, не било затекнато во својот дом.

103 поврзани вести »

Лажна вест за ширење паника преку целосно извртување на изјавата на Столтенберг

Frontline - пред: 17 часа

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг никогаш не рекол дека поставувањето на 5G технологија е услов за членство во НАТО. Напротив, вистината која може лесно да се открие стои и во самата содржина на текстот објавен со сосема спротивен наслов.

5 поврзани вести »

Европол: Криминалците профитираат од пандемијата на корона вирус

Frontline - пред: 17 часа

Ограничувањата во јавниот живот ќе ги направат одредени криминални активности помалку видливи и ќе ги поместат во домашни или онлајн опкружувања; Криминалците брзо ги зграпчија можностите за да ја искористат кризата со приспособување на нивните ...

2 поврзани вести »

Русија користи авторитарна технологија за да го запре коронавирусот

Frontline - пред: 17 часа

Русија под претседателот Владимир Путин ја доби пионерската авторитарна технологија: Минатата година, водачот на Кремљ одобри мерки со кои ќе се овозможи создавање „суверен“ руски интернет, кој ќе биде со фајрвол (Firewall) заштита од остатокот на ...

900 поврзани вести »

Мурињо го состави идеалниот тим со играчи кои ги тренирал

Frontline - пред: 18 часа

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо го состави најдобиот тим на фудбалерите кои ги тренирал во својата кариера. Најголем број од играчите се од Челзи, додека од Порто и Интер со кои ја освои Лигата на шампионите има само по еден претставник Тренерот ...

43 поврзани вести »

За 25 години постоење, Унет ќе им помогне на три угостителски фирми

Frontline - пред: 18 часа

Од компанијата наведуваат дека пред две и пол децении, односно на 20 април 1995, ја воспоставиле првата интернет конекција во Македонија во време кога населението не само што во најголем дел немаше воопшто слушнато за интернет мрежата, туку и не ...

14 поврзани вести »