TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

Почина родилката од Куманово позитивна на Ковид-19

Frontline - 08.04.2020

Како што извести министерот за здравство Венко Филипче, предмалку починала родилката од Куманово која што на 30 март на Клиниката за гинекологија во Скопје роди машко дете негативно на корона вирусот.

73 поврзани вести »

МТСП: Домаќинствата без приходи да поднесат барање во центрите за социјална работа за гарантирана минимална помош

Frontline - 08.04.2020

Износот на правото зависи од бројноста и структурата на домаќинството и се движи од 4.000 денари за едночлено домаќинство до 10.000 денари за домаќинство сочинето од 5 возрасни членови. Министерството за труд и социјална политика ги информира ...

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од корона вирус

Frontline - 08.04.2020

Советниците за здравствено осигурување сметаат дека е добро што тестирањето е бесплатно и дека оние со поблаги симптоми можат да останат дома и да користат онлајн услуги за лекување. Болничкото лекување на корона вирус во САД може да чини од 42.486 ...

Македонската ХЕРА заедно со невладините од Европа бараат да се обезбеди сигурен абортус за време на пандемијата

Frontline - 08.04.2020

Европските влади мораат итно да делуваат за да обезбедат сигурен и брз пристап до абортусот за време на пандемијата од КОВИД-19, изјави Леа Хоктор, од Центарот за репродуктивни права. Организациите за заштита на човековите права, меѓу нив и ...

Вархеји: 800 милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Frontline - 08.04.2020

Ова е дел од стратегијата на Европската Унија за глобален одговор на пандемијата најавена вчера од страна на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската ...

68 поврзани вести »

15: Нови 18 случаи на корона кај нас, вкупно 617, од денес построг полицискиот час, продолжен притворот на двајцата ...

Frontline - 08.04.2020

Преглед на вестите во 15,00 часот. НОВИ 18 случаи на корона вирус денес во земјава. Бројката на заразени е 617. Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, ...

103 поврзани вести »

Регистрирани 18 нови случаи на Ковид-19, еден починат, вкупно 617

Frontline - 08.04.2020

Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и ...

283 поврзани вести »

Музафер Бајрам: Во овие свечени мигови на најномадскиот народ во светот, мора да кажеме „BESHEN KHERE“, или „Останете ...

Frontline - 08.04.2020

Признаени како апсолутно рамноправен народ, во земјата која во овие неспокојни времиња предводена од респектабилно и максимално одговорно раководство ги постигна најголемите успеси во својата историја.

Влада: Препораки за однесување на вработените во производните капацитети

Frontline - 08.04.2020

Дел од препораките се и во случај на позитивен лабораториски потврден случај на Ковид-19 на вработено лице (со или без симптоми), лицето веднаш да се изолира и испраќа дома и да се советува веднаш да го контактира својот матичен лекар.

Спасовски со честитка за Меѓународниот ден на Ромите: Обединети во различностите, едно општество за сите

Frontline - 08.04.2020

Република Северна Македонија, како и целиот свет, денеска слави една уникатната традиција, верување и култура. Традицијата, верувањата и културата на ...

103 поврзани вести »

Концертот на „Електрични оргазам“ во Скопје презакажан за 24 јуни

Frontline - 08.04.2020

Набавените влезници за откажаниот настан за 26 март, ќе важат и за концертот на 24 јуни. – Мартовските концерти коишто моравме да ги одложиме поради актуелната состојба со корона вирусот, ќе бидат презакажани со нови дати, а концертот на култните ...

12 поврзани вести »

Информативна видеосесија „Ковид-19, прашања и одговори за полицискиот час“ денес во 18 часот

Frontline - 08.04.2020

Владата на РСМ ќе ги информира граѓаните и медиумите за сите детали поврзани со новите рестрикции на движењето на граѓаните на ниво на целата територија Денеска во 18:00 часот, преку онлајн стрим на видеосесија „КОВИД-19, прашања и одговори за ...

1022 поврзани вести »

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Frontline - 08.04.2020

Министерството ги повикува земјоделците да ги почитуваат новите препораки на Владата и движењето да го користат исклучиво за работни обврски. Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во ...

73 поврзани вести »

Продолжен притворот за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

Frontline - 08.04.2020

Предметот е веќе распределен кај судија, кој во најбрз рок ќе го закаже и судското рочиште. Продолжен е притворот на двајцата насилници на возраст од 23 и 26 години, кои во јануари брутално тепаа 20-годишна девојка, а насилството го снимаа на ...

29 поврзани вести »

Посебен режим на движење за лицата со попреченост

Frontline - 08.04.2020

За лицата со попреченост, полицискиот час нема да важи секој работен ден од 19 - 20 часот, и за викенди од 11 - 13. На предлог на Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика, Владата ја донесе мерката за режим на ...

Дозволи за движење за лицата со попреченост со придружник, од 19 до 20 часот од понеделник до петок, за викенд од 11 до ...

Frontline - 08.04.2020

Оваа мерка за дозвола на движење за лицата со попреченост се однесува и на лицата што ги придружуваат овие граѓани за време на дозволеното движење во наведените временски периоди. Владата на Република Северна Македонија на денешната 38-ма седница на ...

Хелсиншки комитет: Ромите се меѓу најранливите групи во состојба на пандемија

Frontline - 08.04.2020

Продолжува и сегрегацијата на децата Роми во образованието. Во ноември 2019 година Хелсиншкиот комитет, заедно со уште четири организации од Мрежата за заштита на права на Ромите, достави поднесок до специјалниот известувач за малцински прашања на ...

103 поврзани вести »

Четири нови случаи со корона вирус на територија на општина Прилеп

Frontline - 08.04.2020

Од Центарот за јавно здравје во Прилеп потврдија дека еден нов случај, трет по ред, е регистриран и во општина Крушево. На територијата на општина Прилеп денеска се регистрирани 4 нови лица заразени со корона вирусот, со што вкупниот број на ...

283 поврзани вести »

Заев на ФБ по повод денот на Ромите: Заедно ги чуваме различностите, нашето општество се гради на заедништво и ...

Frontline - 08.04.2020

Нашата држава е градена и продолжува да функционира на темелите на еднаквоста, заедништвото и меѓусебното почитување. Ромите отсекогаш биле составен дел од тој концепт и тоа така ќе продолжи.

103 поврзани вести »