TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

Две лица починаа на Инфективната клиника, дијагностицирани 44 нови случаи, вкупно 329

Frontline - 31.03.2020

Починатиот од Куманово, како што се посочува имал дијабетес, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања.

Спасовски за новиот сет мерки: На минимална плата сите функционери на државно и локално ниво

Frontline - 31.03.2020

Вториот сет на мерки предвидуваат 17 мерки што се насочени главно кон малите и средни претпријатија. Втор сет мерки за поддршка на економијата која се соочува со последици поради коронавирусот презентира денеска Владата на ...

83 поврзани вести »

Како Мицкоски и неговиот одбор јунаци ја пропуштаат историјата?

Frontline - 31.03.2020

За кои пари се работи? Тоа се пари на граѓанките и граѓаните на Северна Македонија, истите што ВМРО-ДПМНЕ разбојнички ги трошеше 11 години за да спроведува режим и истите што и сега ги троши, според Законот за финансирање на партиите.

Српската Влада ги зголеми платите на сите здравствени работници за 10%

Frontline - 31.03.2020

Одлука е донесена, имајќи предвид дека здравствените работници поднесуваат голем товар и одговорност во деновите на борбата на Србија со Ковид-19, се наведува во соопштението. Српската Влада на денешната седница усвои одлука со која на сите ...

11 поврзани вести »

Втор сет мерки на Владата за спас на економијата

Frontline - 31.03.2020

Минималната плата од 14.500 денари ќе примаат во април и мај сите избрани и именувани функционери. Претседателите и членовите на надзорните и управните одбори кои истовремено некаде работат нема да земаат надомест.

83 поврзани вести »

Општинскиот кризен штаб од Kочани со нови мерки за заштита од ширење на Ковид-19: Дезинфекција на возилата и затворање ...

Frontline - 31.03.2020

Градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев направи пресек на преземените мерки, истакнувајќи дека досегашната навремена реакција со начини што овозможуваат социјална дистанца придонесува Кочани да нема заразени од корона вирусот.

1237 поврзани вести »

НАТО отвора голема економска перспектива за Mакедонија

Frontline - 31.03.2020

Македонските компании сега веќе влегуваат во оваа група и за нив ќе се отворат нови перспективи во иднина, истакнува Јовановски. Стопанската комора на Македонија го поздравува влезот на земјава во НАТО, а со овој чин велат се остварува нашата ...

161 поврзани вести »

Во Туркменистан забрането е да се спомнува „корона вирус“ и да се носат заштитни маски

Frontline - 31.03.2020

За граѓаните кои надвор се движат со маски и зборваат за пандемијата на Ковид-19 ризикуваат да бидат уапсени. Властите во Туркменистан ја забранија употребата на зборот „корона вирус“ и го исклучија од секојдневниот говор, со цел да ги скријат ...

1237 поврзани вести »

Обвинетите во „Транспортер“ осудени на вкупно 36,9 години затвор и 20 години условно

Frontline - 31.03.2020

Судијката Добрила Кацарска денеска пред двајца обвинети и четворица адвокати ја прочита пресудата во која наведе дека обвинетите се виновни за злоупотреба на службена положба и овластување.

79 поврзани вести »

Корона вирусот зеде уште една жртва во Македонија

Frontline - 31.03.2020

Ова e осмата жртва на коронавирусот во државата, а заболени се 285 лица. Корона вирусот зеде уште една жртва во Македонија, објави Слободен печат . Пациентот бил сместен на Инфективната клиника во Скопје, а бил од Дебар.

18 поврзани вести »

Комерцијална банка донираше 6.150.000 денари и заштитни маски за Министерството за здравство

Frontline - 31.03.2020

Средствата се префрлени на посебна наменска сметка на Министерството за здравство на Република Северна Македонија, а се наменети за справување со заканата по јавното здравје произлезена од епидемијата со корона вирусот.

150 поврзани вести »

Нуркачка честитка по повод зачленувањето во НАТО

Frontline - 31.03.2020

Нуркачите од нуркачкиот клуб „Амфора” од Охрид на нивен начин на граѓаните во земјата им го честитаа зачленувањето во НАТО. Нуркачите од нуркачкиот клуб „Амфора” од Охрид на нивен начин на граѓаните во земјата им го честитаа зачленувањето во НАТО.

10 поврзани вести »

Првиот пациент кој имаше корона вирус во Косово е излекуван

Frontline - 31.03.2020

Покрај 77-годишникот, кај кој заразата беше откриена на 13 март, негативна на новиот вирус и по второто тестирање резултирала и неговата сопруга. Првото лице од Косово кај кое беше откриено присуството на Ковид-19, 77-годишен маж од Витина, и во ...

1237 поврзани вести »

Осум години затвор за Владимир Талески, поранешен градоначалник на Битола

Frontline - 31.03.2020

Пресудата е првостепена, а Талески и другите обвинети во „Транспортер“ имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје. Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше објавена пресудата за предметот „Транспортер“, пренесе Слободен печат .

79 поврзани вести »

Стопанска комора: Влезот во НАТО отвора голема перспектива за македонската економија

Frontline - 31.03.2020

Во моментов сите сме преокупирани со корона вирус кризата, но таа во еден момент ќе помине и тогаш ќе почнат да се материјализираат придобивките и за македонската економија, вели во видео-изјавата главниот советник на Управниот одбор на Стопанската ...

161 поврзани вести »

(ВО ЖИВО) Прес конференција на премиерот Оливер Спасовски

Frontline - 31.03.2020

Освен премиерот Спасовски, на прес конференцијата ќе присуствуваат и министерката за финансии Нина Ангеловска, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,Трајан Димковски и заменик ...

18 поврзани вести »

Кризата со корона ја спушти стапката на инфлација на 0,7 отсто

Frontline - 31.03.2020

Државите од Еврозоната имаат цел да ја задржат годишната инфлација на нешто помалку од 2 проценти, согласно примарната цел на Европската централна банка (ЕЦБ) за ценовна стабилност. Влијанието на глобалната пандемија врз цената на нафтата, ...

10 поврзани вести »

Донација од кинеската полиција за вработените во МВР

Frontline - 31.03.2020

Овој денешен чин е уште еден показател за важноста и значењето на поддршката и пред се солидарноста меѓу државите особено кога се во прашање заканите кои глобални импликации, и чии што последици можат да бидат погубни , доколку не се реагира ...

Завршните оценки според постигнатиот успех во редовната настава, но и од активното онлајн учество

Frontline - 31.03.2020

И во основното, и во средното образоване, наставникот ќе ги користи оценките од прво тримесечје, прво полугодие и трето тримесечје за да ја формира оценката на крајот на наставната година.

68 поврзани вести »

Парична казна од 1.000 евра за непочитување на здравствените прописи во Дебар

Frontline - 31.03.2020

Како што е наведено во соопштението од Јавното обвинителство, на 29 март, обвинетиот 27-годишен жител на Дебар не се придржувал до прописите и наредбите со кои беа определени мерки за сузбивање и спречување на заразната болест Ковид-19.

194 поврзани вести »