TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gol.mk

Јунајтед ја испрати легендата: Керик по 15 години заминува од клубот

Gol.mk - пред: 27 мин

Легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед , Мајкл Керик по петнаесет години ќе замине од саканиот клуб. Откако мина дванаесет години како играч, а потоа беше помошен тренер и на крајот привремен менаџер, дојде време Англичанецот да замине.

43 поврзани вести »

Гвардиола: Бернардо Силва е најдобриот играч во Премиер лигата!

Gol.mk - пред: 50 мин

Португалскиот фудбалер Бернардо Силва постигна спектакуларен волеј во победата на Манчестер Сити кај Астон Вила . Креативецот на „граѓаните“ доби заслужени комплименти по мечот, кога Пеп Гвардиола го прогласи за најдобар во Премиер лигата.

10 поврзани вести »

ВИДЕО: Феникс дојде до 18-то славје во низа, шампионот без Јанис загуби во Торонто

Gol.mk - пред: 1 час

Кошаркарите на Феникс Санс ја продолжија неверојатната серија и дојдоа до 18-то славје во низа во НБА лигата. На домашен паркет го совладаа тимот на Детроит Пистонс со 114-103. Феникс Санс - Детроит Пистонс: Иако без Девон Букер, „сонцата“ одиграа ...

36 поврзани вести »

Хамилтон сака чиста битка за титулата до крајот со Верстапен

Gol.mk - пред: 2 часа

Актуелниот Ф1-шампион Луис Хамилтон може да доживее детронизација во најбрзиот автомото спорт, затоа што неговиот главен конкурент Макс Верстапен во последните две трки влегува со повеќе бодови на салдото.

3 поврзани вести »

Рафа призна: Ѓоковиќ е фаворит во грен слем трката

Gol.mk - пред: 2 часа

Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер во 2022 година влегуваат со израмнет број на Грен слем титули. Членовите на „големата тројка“ имаат по 20 титули од најпрестижните турнири, а следната сезона ќе биде многу важна во однос на конечниот исход ...

9 поврзани вести »

Кривокапиќ: Охрид е фаворит против Струга, но во вакви мечеви тоа ништо не значи

Gol.mk - пред: 3 часа

Ракометарите на Охрид, по поразот од Тиквеш во претходното коло, немаaт право на нов кикс во Суперлигата, доколку сака да ги зголеми шансите за пласман во плеј-офот. „Гладијаторите“, предводени од Раде Стојановиќ, заостануваат пет бода во однос на ...

Традицијата вели: Богатиот Њукасл ќе заврши во – Чемпионшип!?

Gol.mk - пред: 8 часа

Екипата на Њукасл Јунајтед никако да победи во Премиер лигата. Тимот доби нови богати сопственици, се најавува реконструкција, но ако се суди според традицијата, екипата ќе се пресели во понизок ранг.

Барселона без Серхи Роберто во следните четири месеци

Gol.mk - пред: 9 часа

Новиот тренер на Барселона , Чави , доби лоша вест поврзана со сериозноста на повредата на Серхи Роберто . Денес, каталонскиот клуб соопшти дека нивниот фудбалер мора да замине на операција на десниот бутен мускул, а истата ќе биде извршена за ...

2 поврзани вести »

Големото бундеслигашко дерби во Дортмунд ќе се игра пред 15.000 гледачи

Gol.mk - пред: 10 часа

Влошената ситуација со коронавирусот во Германија е причина за одлуката да има лимитиран број на гледачи на големото дерби во Бундеслигата меѓу Борусија Дортмунд и Баерн Минхен . „Дер Класикер“ ќе се одигра оваа сабота и ќе биде дуел на двете ...

4 поврзани вести »

Кавани е замената за Агуеро, Барса формира ново напаѓачко трио

Gol.mk - пред: 10 часа

Барселона размислува за летните засилувања, кои треба да го вратат тимот на врвот на европскиот фудбал. Тренерската позиција сега е завршена работа, па се гледа на идните играчи кои би можеле да пристигнат на „Камп Ноу“.

17 поврзани вести »

Суспендирани сите ВТА турнири во Кина поради случајот со Пенг

Gol.mk - пред: 11 часа

Првиот човек на Меѓународната тениска асоцијација за тенисерки (ВТА), Стив Сајмон, соопшти дека се суспендирани сите турнири во Кина, поради случајот со Пенг Шуаи. „Најавувам итна суспензија на сите ВТА турнири во Кина, вклучително и Хонг Конг.

16 поврзани вести »

„Кралски“ триумф во фото-финиш, Реал го сочува врвот

Gol.mk - пред: 11 часа

Реал Мадрид се намачи, но го совлада Макаби Тел Авив (72-70) во последниот денешен натпревар во Евролигата и тоа во неизвесен финиш. „Израелската гордост“ покажа карактер на овој натпревар.

6 поврзани вести »

ВИДЕО: „Ѓаволска“ радост во Манчестер, Арсенал ќе го сонува Роналдо

Gol.mk - пред: 11 часа

Екипата на Манчестер Јунајтед фати ритам. По ремито со лидерот Челзи, „ѓаволите“ добија уште една дерби-пресметка, овој пат со Арсенал (3-2), чија форма беше во подем во изминатите кола. Манчестер Јунајтед - Арсенал 3-2: Домашниот тим предводен од ...

50 поврзани вести »

Данска, Унгарија и Јапонија тргнаа со мундијалски успеси

Gol.mk - пред: 12 часа

Ракометната репрезентација на Данска очекувано славеше над Тунис (34-16) во првиот дуел на Светското првенство (СП) во ракомет за жени кое се игра во Шпанија. Скандинавската селекција доминираше и ја наполни мрежата на противникот уште по првото ...

Спектакл во Рим: Осум гола, три црвени и реми во 99. минута (ВИДЕО)

Gol.mk - пред: 12 часа

Екипата на Лацио на домашен терен беше на прагот да слави над Удинезе , но еден доцен гол им пресуди на небесно-сините (4-4) да останат само со еден бод пред својата публика. „Небесно-сините“ режираа магичен пресврт и се вратија од 1-3 негатива која ...

37 поврзани вести »

Томовски: Кил не беше перфектен, но нашите грешки беа казнети

Gol.mk - пред: 12 часа

Мартин Томовски продолжи да игра одлично за Вардар 1961. Чуварот на мрежата беше двоцифрен против Кил, но немаше шанси да се радува на победата (32-30). По средбата во Германија, македонскиот репрезентативец ги сподели импресиите на ...

87 поврзани вести »

Јиха: Вардар се бореше како и секогаш, видовме дека ни се врати

Gol.mk - пред: 12 часа

Филип Јиха вторпат го надмудри Веселин Вујовиќ, Кил вторпат беше подобар од Вардар оваа сезона во Лигата на шампионите, овој пат на домашен терен (32-30). По дуелот, стратегот на „зебрите“ му честита на ривалот за борбата во текот на целиот меч.

87 поврзани вести »

Вујо: Малку е депресивно... бевме близу, а останавме без поени!

Gol.mk - пред: 12 часа

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 одигра допадлив натпревар, но остана со празни раце кај Кил (32-30). Тренерот Веселин Вујовиќ по мечот кажа дека ситуацијата не е идеална затоа што неговиот тим останал без бодови, а истовремено му честита на ...

87 поврзани вести »

ПСЖ го спушти Киелце на земја, Барса пресилна за Митревски и Порто

Gol.mk - пред: 12 часа

Екипата на Пари Сен Жермен одигра одличен натпревар на домашен терен и успеа да слави над полскиот првак Киелце (32-27), па така, францускиот тим и Веспрем ја намалија разликата со лидерот во групата Б од Лигата на шампионите.

7 поврзани вести »

Кудуз одигра врвен меч, Вардар не се посрамоти, но загуби кај Кил

Gol.mk - пред: 12 часа

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 продолжува со поразите во Лигата на шампионите. Шест неуспеси во низа брои тимот, откако потклекна на гостувањето кај Кил (32-30) во рамки на деветтата рунда од елитата.

87 поврзани вести »