TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Нетанјаху е против едностраното признавање на Палестина, парламентот го поддржа

Канал5 - 21.02.2024

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава. Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука ...

188 поврзани вести »

Јакимовски: На Македонија ѝ треба квалитетен претседател

Канал5 - 21.02.2024

Вечерва својата кандидатура за претседател ја објави и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски… Јакимовски во обраќањето пред членството рече дека на Македонија ѝ е потребен квалитетен претседател, со што ја најави својата кандидатура за ...

44 поврзани вести »

Парис Хилтон го прослави роденденот со супер луксузна забава во приватниот авион (ФОТО)

Канал5 - 21.02.2024

Славната Парис Хилтон го прослави својот 43-ти роденден за време на викендот, а со своите следбеници на Инстаграм сподели видеа од нејзината луда забава. Парис во приватен авион тргна на патување со сопругот Картер Реум и нивниот едногодишен син ...

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во САД, одлучи судот во Подгорица

Канал5 - 21.02.2024

Јужнокорејскиот државјанин До Квон ќе биде екстрадиран во Соединетите Американски Држави, кои го товарат за злосторничко здружување и други кривични дела, одлучи денеска Вишиот суд во Подгорица.

7 поврзани вести »

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Канал5 - 21.02.2024

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети од типот земја-земја, јавија денеска британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори. Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со ...

15 поврзани вести »

„Вива“ заедно со најголемите светски брендови на Gulfood 2024

Канал5 - 21.02.2024

На глобалниот саем за храна и пијалаци Gulfood 2024, што се одржува во Дубаи од 19 до 23 февруари, учествува и најголемиот македонски производител на природни овошни сокови,нектари, пијалаци, смути и преработувач на овошје – Вива.

6 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: За проф-др Гордана Силјановска-Давкова ќе се одлучува на Конвенција

Канал5 - 21.02.2024

Во врска со Јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија ја информираме јавноста дека крајниот рок за поднесување на пријава истекува денес. На истиот се пријави проф-др Гордана Силјановска-Давкова која ...

169 поврзани вести »

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик

Канал5 - 21.02.2024

„Не сакаме да имаме јазик во изумирање, сакаме да имаме јазик којшто повеќе ќе биде афирмиран и промовиран. И тоа значи промоција дома, афирмирање на нашиот јазик дома, но и ширење на знаењето“.

83 поврзани вести »

Сателит од над два тона во моментов паѓа кон Земјата, каде ќе падне? (ВИДЕО)

Канал5 - 21.02.2024

Европскиот сателит ERS-2, тежок повеќе од два тона, моментално паѓа на Земјата по речиси 30 години во орбитата. Европската вселенска агенција (ЕСА) соопшти дека опасноста да падне во населено место е мала и дека поголемиот дел ќе изгори.

29 поврзани вести »

Двојно убиство во кумановско, застрелани три лица

Канал5 - 21.02.2024

Двојно убиство во кумановско. Пензионер ја усмрти својата сестра и еден од нејзините синови. Другиот е тешко ранет и моментално се оперира на клиниките во Скопје. Пред Клиничкиот центар е Михајло Видимлиски.

83 поврзани вести »

Пешевска: Негувањето на македонскиот јазик е од огромна важност

Канал5 - 21.02.2024

На денешната трибина „Јазикот е нашиот идентитет“ во Кисела Вода организирана од Градскиот комитет на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ свое обраќање имаше претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска .

83 поврзани вести »

Имало план да се „украде“ Навални од затворот, се знае и зошто пропаднал

Канал5 - 21.02.2024

Руската ќелија против Путин соопшти дека планирале да го ослободат опозицискиот активист Алексеј Навални од затворскиот логор. Ова го соопшти „Рускиот волонтерски корпус“ (РДК), ултранационалистичка група на отпор чии членови се борат и против ...

155 поврзани вести »

Николовски изврши увид во градежните активности за изградба на браната Речани

Канал5 - 21.02.2024

Нема стабилно и одржливо земјоделство без редовно наводнување на земјоделските површини. Токму затоа изградбата на нови и реконструкцијата на постојните системи за наводнување е приоритет, на кој како министерство посветено работиме сите овие години.

25 поврзани вести »

Петрушевски и Лефков: Пратениците на СДС и ДУИ нека се откажат од дипломатските пасоши

Канал5 - 21.02.2024

Ако пратениците на СДС и ДУИ не гласаат за продолжување на важноста за пасошите, нека се откажат од дипломатските пасоши со исто име, за и тие да бидат исти како сите други граѓани, порачаа пратениците на ВМРО - ДПМНЕ, Петрушевски и Лефков.

109 поврзани вести »

Мицкоски со честитка по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Канал5 - 21.02.2024

Мајчиниот јазик на еден човек е во исто време заветот кој го наследил од своите претходници и аманетот кој го остава на идните поколенија, објави во честитката по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

83 поврзани вести »

Градот Скопје почнува хуманитарна акција за обезбедување средства за лекување на Леонид Индов

Канал5 - 21.02.2024

Градот Скопје со 50 градски институции отпочнува хуманитарна акција за обезбедување на неопходните средства за лекувањето на Леонид Индов. Од утре се отпочнува со хуманитарна акција во сите 50 градски јавни претпријатија, градски јавни установи и ...

56 поврзани вести »

Средба на вицепремиерката Грковска со државниот јавен обвинител Коцевски

Канал5 - 21.02.2024

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа работна средба со новоизбраниот државен јавен обвинител, Љупчо Коцевски. Грковска упати честитки до Коцевски за неговиот избор на ...

13 поврзани вести »

Неофицијално: Раководството на СДСМ донело одлука да го поддржи Стево Пендаровски

Канал5 - 21.02.2024

Од извори во партијата неофицијално дознаваме дека попладнево на состанок на раководството на СДСМ е одлучено Стево Пендаровски да биде поддржан за кандидат за Претседател на државата, дознава Канал 5.

68 поврзани вести »

Сноуден: Не можевте да го спасите Навални, но Асанж сѐ уште можете

Канал5 - 21.02.2024

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден денеска му порача на „секој политичар и новинар“ дека не можеле да го спасат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари, но дека можат да го спасат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

54 поврзани вести »

Советничка група на СДСМ во Ѓорче Петров: Престанете со личните интереси на штета на граѓаните

Канал5 - 21.02.2024

Градоначалникот Стојкоски и советниците од ДПМНЕ на криминален и шверцерски начин со злоупотреба на деловникот и законот, донесоа ДУП кој ја БЕТОНИЗИРА нашата општина. Усвоениот урбанистички план предвидува повеќе од 30 згради, дел од нив со висина ...

4 поврзани вести »