TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Стара железничка станица во Мадрид е претворена во „најубавото зелено место“

Канал5 - пред: 11 часа

Поранешната станица во Мадрид, Аточа, претворена во тропска градина, денес е вистинска атракција. Од 1892 до 1992 година, зградата на станицата ги опслужуваше потребите на железничкиот сообраќај, кој подоцна беше префрлен во надграден објект подобро ...

Британски хуманитарец за состојбата во Турција: Студот ќе ги убие преживеаните

Канал5 - пред: 11 часа

Шефот на британската хуманитарна група „ Save the Children“, Џејмс Денселоу, рече дека засолништата се најитниот вид на помош во Турција, бидејќи студот ќе ги убие луѓето. „Времето е смртоносно како земјотрес“, рече Денселоу, чии забелешки ги ...

Сите го напаѓаат Ди Каприо поради врската со 19-годишна девојка: Веќе не е смешно (ФОТО)

Канал5 - пред: 12 часа

Леонардо Ди Каприо неодамна ги подгреа гласините за нова романса со 19-годишната израелска манекенка Еден Полани, откако тој не се одвојуваше од неа на забава организирана во Лос Анџелес. Иако нивната врска се уште не е официјално потврдена, многу ...

7 поврзани вести »

Сириски спасувачи: Последиците се катастрофални, ни недостига опрема

Канал5 - пред: 12 часа

Спасувачките тимови во Сирија, кои преземаат натчовечки напори на студеното време за да бараат жртви од разорниот земјотрес, апелираат за итно потребна тешка опрема за спасување животи. Шефот на сириската Црвена полумесечина, Калед Хбубати, нагласи ...

208 поврзани вести »

Заедничка кандидатура на 4 држави за СП во 2030.: Мунидијалот да се врати каде што е роден

Канал5 - пред: 12 часа

Аргентина, Чиле, Парагвај и Уругвај денеска официјално поднесоа заедничка кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2030 година, барајќи турнирот да се врати „таму каде што е роден фудбалот“, 100 години по првото СП што се одржа во Монтевидео.

12 поврзани вести »

ОН: Од Украина од почетокот на војната избегале речиси 8 милиони луѓе

Канал5 - пред: 12 часа

Координаторот на ОН за вонредни состојби, Мартин Грифитс изјави дека речиси 8 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на конфликтот пред скоро една година. Речиси 8 милиони луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји, а 5,3 милиони се ...

15 поврзани вести »

Татко ја држи раката на својата мртва ќерка под урнатините во Турција

Канал5 - пред: 13 часа

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 6.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени ...

208 поврзани вести »

На изборите за градоначалник во Еквадор победил кандидат, кого го убиле ден претходно

Канал5 - пред: 13 часа

Кандидат за градоначалник на Пуерто Лопез победил на изборите, иако беше убиен само неколку часа пред отворањето на гласачките места. 41-годишниот Омар Менендез бил убиен од вооружени напаѓачи кои упаднаа во просторијата каде што беше со неговите ...

12 поврзани вести »

„Шарли Ебдо“ објавија карикатура за земјотресот, Турците згрозени: Модерни варвари

Канал5 - пред: 13 часа

Францускиот магазин Charlie Hebdo синоќа на Твитер објави карикатура посветен на вчерашните земјотреси кои ја погодија јужна Турција и северозападна Сирија. Карикатурата предизвика гнев кај турската јавност, која карикатурата ја протолкува како ...

17 поврзани вести »

Германскиот канцелар во телефонскиот разговор со Ердоган вети поголема помош за Турција

Канал5 - пред: 13 часа

Германскиот канцелар Олаф Шолц и вети на Турција поголема помош по разорниот земјотрес на турско-сириската граница, во кој загинаа илјадници луѓе, јави ДПА. За време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Шолц вети ...

7 поврзани вести »

Знамињата во НАТО на половина копје поради земјотресот во Турција

Канал5 - пред: 13 часа

Знамињата во седиштето на НАТО се спуштени на половина копје во знак на солидарност со Турција поради катастрофалниот земјотрес во земјата. Знамињата на 30-те сојузнички земји пред седиштето на НАТО во Брисел до утре вечер ќе бидат спуштени на ...

12 поврзани вести »

Британец е осуден за убиство, зашто ќерка му починала од гојазност: Не ми беше пријатно

Канал5 - пред: 13 часа

Британец е прогласен за виновен за убиство на својата ќерка со посебни потреби, откако ѝ дозволил да стане фатално здебелена за време на првото заклучување на Ковид. Алун Титфорд (45) би можел да биде затворен откако поротата го прогласи за виновен ...

2 поврзани вести »

Шојгу: НАТО со вмешување во Украина ризикува непредвидливо ниво на ескалација

Канал5 - пред: 14 часа

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјавил дека испораката на оружје од Запад во Украина го вовлекува НАТО во конфликт и може да доведе до „непредвидливо ниво на ескалација“. Руската државна новинска агенција ТАСС објави дека Шојгу, за време ...

18 поврзани вести »

Радикални исламисти избегале од затвор во хаосот по земјотресот во Сирија

Канал5 - пред: 14 часа

Дваесетина членови на екстремистичката Исламска држава побегнале од затвор во северна Сирија во услови на хаос предизвикан од разорниот земјотрес долж границата меѓу Турција и Сирија, објави денеска Сириската опсерваторија за човекови права.

838 поврзани вести »

Ауди повторно ќе го обнови Q7

Канал5 - пред: 14 часа

Ова ќе биде втор фејслифт за големиот теренец од Audi. Втората генерација на Audi Q7 беше претставена во 2015 година, а беше подложен на темелно редизајнирање во 2020 година. Сега е време за освежување, но очигледно тоа ќе биде многу помало по обем.

Кевин Костнер ја напушта хит серијата, на негово место доаѓа Метју Меконехи (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 14 часа

Според американските медиуми, Кевин Костнер ја напушта хит серијата на Парамаунт, Јелоустоун, а на негово место ќе дојде уште едно големо холивудско име. Според сѐ, Метју Меконахи е во преговори со креаторите на популарната серија, која се најде во ...

3 поврзани вести »

Лажни се дојавите за бомби во скопските училишта

Канал5 - пред: 14 часа

Лажни се дојавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки, информира вечерва Министерството за внатрешни работи. Оттаму посочуваат дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните ...

28 поврзани вести »

Човечка мизерија на руската државна телевизија: Ние не сме Црвен крст (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 14 часа

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави скандалозен клип од руската државна ТВ програма Русија 1. На снимката се гледа неименуван гостин кој зборува за последиците од двата силни земјотреси што го ...

838 поврзани вести »

Турција вчера била погодена од над 450 земјотреси, од кои 31 посилни од 5 степени по Рихтер

Канал5 - пред: 14 часа

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 6.000, а десетици илјади се повредени. Земјотресите зад себе оставија илјадници луѓе кои останаа без покрив над главата ...

229 поврзани вести »

Јанчев: Советот одобри 900.000 денари за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Канал5 - пред: 14 часа

Кавадаречкиот совет одобри 900.000 денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија, објави на ФБ градоначалникот Митко Јанчев. Веке утре и задутре кон настраданите подрачја ке тргнат и 10 шлепери со вода за пиење Општина Кавадарци вечерва ...

838 поврзани вести »