TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Силна експлозија на плин во зграда во Русија , има жртви (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 19 часа

Во експлозија на гас, цела зграда утрово делумно се урна во близина на Москва, при што загина најмалку едно лице во време кога е ограничено движењето на населението заради пандемијата на „Ковид-19“.

6 поврзани вести »

Бендот на американските воздухопловни сили ја изведе химната на НАТО во чест на нашето членство

Канал5 - пред: 19 часа

Бендот на американските воздухопловни сили во Европа, во чест на членството на Македонија во НАТО, како и Денот на Алијансата – 4 Април, во базата Рамстајн во Германија ја изведе химната на НАТО, во нивен аранжман.

7 поврзани вести »

Германија е под удар на критики за недостатокот на заштитна облека и маски

Канал5 - пред: 19 часа

Германската влада се најде под критики на опозицијата по проблемите со набавката на заштитна облека и маски за болничкиот персонал. Земјата бележи забавување во бројот на заразени лица и во изминатите 24 часа тој број е зголемен за 6082 , што ...

67 поврзани вести »

Жител од Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Канал5 - пред: 20 часа

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение дека тој ги сторил кривичните дела – Убиство во обид и Напад врз службено лице .

26 поврзани вести »

Филипче : Маж од Куманово и жена од Лабуништа починаа од коронавирус , нови 53 заболени

Канал5 - пред: 20 часа

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка изнесува 483 лица, соопшти на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и ...

157 поврзани вести »

Власта и опозицијата со различни ставови за економските мерки во време на криза со коронавирусот

Канал5 - пред: 20 часа

Ќе се спаси ли државата од длабока економска криза која произлегува од корона вирусот? Власта и опозицијата не можат да најдат заеднички јазик за економските мерки кои им се потребни на бизнисот и граѓаните.

33 поврзани вести »

Втор викенд со полициски час од 16,00 до 05,00 часот,во куманово полициски час од 21,00 синоќа до 05,00 во понеделник

Канал5 - пред: 20 часа

Ова е втор викенд со забрана за движење од 16 часот до 5 часот изутрина. Во градот досега се регистрирани 90 случаи на заболени од корона вирусот, од кои само вчера беа 23 нови случаи, a од нив позитивни беа и 11 здравствени лица од кумановската ...

25 поврзани вести »

Спасовски : Општински кризен штаб Куманово да определи маркети за обезбедување намирници за време на викендите

Канал5 - пред: 20 часа

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење во Куманово.

55 поврзани вести »

Четворица вработени од Здравствен дом- Скопје за два дена добиле резултати дека се позитивни на Ковид-19

Канал5 - пред: 20 часа

Резултатот од тестирањето кај 4 вработени од Здравствен Дом во Скопје изминатите два дена покажал дека биле позитивни.. Кај четворица вработени од Здравствен Дом Скопје за два дена вчера и денеска било потврдено дека се заразени со Ковид 19.

38 поврзани вести »

Вработена во Поликлиниката Чаир позитивна на коронавирус, извршена дезинфекција на објектот

Канал5 - пред: 20 часа

Вработена во Поликлиниката Чаир е заболена од коронавирус и веднаш е ставена во изолација, по што е извршена дезинфекција на објектот, потврди денеска директорот на Здравствен дом Скопје, Виктор Исјановски Посочи дека досега во Здравствен дом Скопје ...

38 поврзани вести »

Мицкоски: Моите мисли се со Кумановчани, загрижен сум што процентот на заразени доктори и здравствени работници станува ...

Канал5 - пред: 20 часа

Во овие моменти на тешка здравствена криза, но и економска, моите мисли се со Кумановчани каде заразата се шири со значителна прогресија,напиша на Фејсбук претседателот на ВМРО - ДПМНЕ , Христијан Мицкоски.

12 поврзани вести »

Спасовски, Шекеринска и Димитров упатија честитка по повод Денот на НАТО

Канал5 - пред: 21 часа

Претседателот на Владата Оливер Спасовски, заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров упатија честитки по повод 4-ти Април, денот на НАТО.

24 поврзани вести »

Добра Вест: Австралијанци откриле дека лек против вошки , во лабораторија го убива Covid-19 вирусот!

Канал5 - пред: 21 часа

Американската ТВ куќа MSN и уште дузина светски медиуми јавуваат за нова надеж на човештвото против корона вирусот. Одговорот лежи во Австралија, во Монаш Биомедицинскиот Институт и во лек против вошки! Заедничка студија предводена од Институтот за ...

6 поврзани вести »

Николов: Ургентно да се преземат мерки за обезбедување на соодветна опрема на персоналот и негова заштита

Канал5 - пред: 21 часа

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид, рече Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму.

747 поврзани вести »

Кузеска : Со мерките на Владата кратиме непродуктивни трошоци, функционерите ќе примаат минимална плата, ќе сочуваме ...

Канал5 - пред: 21 часа

Во услови кога пандемијата со коронавирусот се заканува на здравјето на граѓаните, а стопанството се соочува со црни прогнози, ве уверувамe дека успешно ја менаџираме кризата, рече на прес- конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

33 поврзани вести »

Славески: СДСМ лани успеа да ги испразни приватните пензиски фондови за цели 120 милиони евра

Канал5 - пред: 21 часа

СДСМ, кој сега жестоко се противи на нашиот предлог за зголемување на ликвидноста во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, на мала врата успеа да ги испразни приватните пензиски фондови за цели 120 милиони евра.

23 поврзани вести »

Главниот координативен кризен штаб: Сите здравствени работници максимално да се заштитат себеси и сите околу себе

Канал5 - пред: 21 часа

На состанокот на Главниот координативен кризен штаб е заклучено сите здравствени работници максимално да се заштитат себеси и сите околу себе и да се придржуваат до протоколите за заштита и работа.

44 поврзани вести »

Двајца убиени и седуммина повредени во напад со нож во Франција (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 21 часа

Во напад со нож, утрово маж уби две лица во гратчето Роман-сур Исре, на југо-исток на Франција, како и седуммина повредени , по што бил приведен, тврдат извори блиски до истрагата. Според извор oд истрагата, едно од повредените лица е во животно ...

16 поврзани вести »

Уапсен Шпанец , кој гол ги нападна полицајците со катани и викал дека има корона (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 22 часа

Шпанската полиција уапси 45-годишник во Мадрид, откако извикувал на улицата дека е заразен со коронавирус и се обидел да ги нападне службениците со две сабји, катана. Покрај нападот на полицајците, тој го скршил и предниот прозорец на полициското ...

747 поврзани вести »

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Канал5 - пред: 22 часа

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

373 поврзани вести »