TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Владата уверува дека нема потреба од кризна состојба во енергетиката

Канал5 - пред: 19 часа

Ќе го ублажи ли ТЕЦ Неготино ударот од енергетската криза ?! Оттаму за Канал 5 велат дека иако термоелектричната централа не работи повеќе од 10 години, редовно се вршеле проверки и може веднаш да почне да произведува струја.

24 поврзани вести »

Повторно расте бројот на заболени од ковид – не очекува ли нов бран?

Канал5 - пред: 19 часа

Епидемиолошката крива зема замав, па за пет дена има 1700 новозаразени и 50 починати. По еден месец повторно се бележат повеќе од 500 потврдени случаи на ден, бројка која за кратко може да се удвои, вели универзитетскиот професор Д-р Дејан ...

Душко Весковски ја поддржа Декларацијата за лицата со попреченост

Канал5 - пред: 19 часа

„Нашата цел е општина Карпош да стане најинклузивната општина во Скопје, но и пошироко.“ Денес, остваривме средба со претставници на Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби, на која ја потпишав Декларацијата за лицата со попреченост.

21 поврзани вести »

СДСМ: Од лична карта нема поголем доказ

Канал5 - пред: 19 часа

Реакција на изјавата на Данела Арсовска. Нервозните реакции на кандидатката на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска не можат да со сокријат фактот дека таа пред 10 години добила бугарско државјанство, а пред четири години добила и бугарска ...

241 поврзани вести »

Еколошка акција во Гази Баба

Канал5 - пред: 19 часа

На подрачјето на општина Гази Баба, во урбаните заедници, започнува голема есенска еколошка акција за расчистување на улиците, дивите депонии и поголемите паркови. – Денеска 60 вработени во Јавното комунално претпријатие „Гази Баба 2007" започнаа со ...

8 поврзани вести »

Николоски: Пензионерите се загрижени за случувањата во земјава

Канал5 - пред: 19 часа

Пензионерите се загрижени за актуелните случувања во Македонија, нив ги мачат финаниски проблеми и владеење на правото, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во Битола.

12 поврзани вести »

Шилегов: Зошто Арсовска продолжува да ја лаже јавноста дека нема бугарско државјанство?

Канал5 - пред: 19 часа

Сериозно се доведува во прашање нејзиниот интегритет и чесност како можен градоначалник на Скопје, вели Шилегов. Имав прилика денеска да ги видам информациите во медиумите и искрено многу непријатно се изненадив, коментира актуелниот градоначалник ...

241 поврзани вести »

Завршно обраќање на градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев

Канал5 - пред: 19 часа

„Го преполовивме долгот, изградивме нови градинки, паркови ги штитевме децата и старите.“ „Направивме две нови градинки, во Бардовци и Тафталиџе 2, а ја реконструиравме и градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 1.

5 поврзани вести »

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Петре Шилегов

Канал5 - пред: 19 часа

Шилегов очигледно не видел како изгледа Дрисла и каква закана е за здравјето и животот на Скопјани. Шилегов со своите розеви очила не видел дека на Дрисла се складира опасен и медицински отпад без да се почитуваат основните стандарди.

24 поврзани вести »

Претставки до МОН и Народниот правобранител од ГО „Учебници и настава мора да има"

Канал5 - пред: 19 часа

Граѓанската иницијатва „Учебници и настава мора да има” денеска поднесе две претставки до Министетството за образование и наука и Народен правобранител. Драгана Спасевска, овластен застапник и претставник на Граѓанската иницијатива, изјави дека ...

12 поврзани вести »

Михаилоски: Млади, во недела да си ја обезбедиме иднината

Канал5 - пред: 19 часа

Обраќање на Марко Михаилоски, претседател на СДММ. Почитувани млади, Пред нас се клучни избори во недела. На овие избори треба да одлучиме дали ќе продолжиме напред или ќе се враќаме назад.

4 поврзани вести »

ДЗР: Сите учесници на Локалните избори треба да достават извештај за примените донации

Канал5 - пред: 19 часа

Сите учесници на Локалните избори до 30 октомври треба да достават извештај за примените донации за финансирање на кампањата. Сите учесници на Локалните избори 2021 се должни еден ден по завршување на изборната кампања, односно еден ден пред ...

18 поврзани вести »

Дејан Владев ја презеде функцијата градоначалник на Општина Свети Николе

Канал5 - пред: 19 часа

Досегашниот градоначалник на Свети Николе, Сашо Велковски денеска му ја предаде градоначалничката функција на неговиот наследник Дејан Владев. Велковски на својот Фејсбук профил објави дека Општина Свети Николе ја остава во одлична финансиска ...

3 поврзани вести »

Јанчев и новоизбраните советници ги примија уверенијата од кавадаречката изборна комисија

Канал5 - пред: 20 часа

Новоизбраните 19 советници и градоначалникот Митко Јанчев денеска ги примија уверенијата од кавадаречката општинска изборна комисија. Јанчев посака плодна работа, со реализација на проекти во интерес на сите.

3 поврзани вести »

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.604.833 дози вакцини

Канал5 - пред: 20 часа

Ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата. Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.089 дози вакцини, од кои 709 се аплицирани како прва доза, 1.148 се ревакцинирани, а 4.232 граѓани примиле трета доза вакцина.

62 поврзани вести »

Котлар: Велосипедски паркинг во секое училиште и установа, систем за изнајмување на велосипеди

Канал5 - пред: 20 часа

Само кај нас луѓето одат по коловози, а на тротоарите се возилата и затоа ќе ги ослободиме тротоарите од возила, етапно и паралелно со решавање на паркирањето, вели Котлар. Ќе ја прошириме пешачката зона околу плоштадот ,,Македонија", ќе направиме ...

8 поврзани вести »

Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

Канал5 - пред: 20 часа

Претседателката на ОИК Кисела Вода, денеска им ги врачи уверенијата на новиот градоначалник на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски и на членовите на Советот на општината. По примањето на уверението, Ѓорѓиевски се обрати пред присутните, заблагодарувајќи им ...

46 поврзани вести »

Истрефи обвини за милионски проневери во Општина Струга

Канал5 - пред: 20 часа

Кандидатот за градоначалник на Општина Струга од Алијанса на албанците и Алтернатива Идри Истрефи денеска на прес-конференција го обвини актуелниот градоначалник Рамиз Мерко за кражба на милиони евра од општинскиот Буџет.

19 поврзани вести »

Мицкоски за црната кампања на СДСМ: Колку пониско удира власта, ние повисоко ќе се креваме

Канал5 - пред: 20 часа

Не сакам да коментирам луѓе кои што се заглавени во едно политичко мочуриште, тоа е очекувано од структурата која што е во заминување, вели Мицкоски. Не очекувам дека ќе зборуваат за проекти, бидејќи немаат проекти и не очекувам да зборуваат за ...

20 поврзани вести »

Георгиески: За мене Охрид и неговата иднина е над сите интереси!

Канал5 - пред: 20 часа

Пецаков и ВМРО-ДПМНЕ признаа дека сакаат повторно да го издадат под концесија крајбрежјето на Охридското Езеро Кандидатот за градоначалник на Охрид на СДСМ, Константин Георгиески, денеска посочи на само неколку дена пред вториот изборен круг ...

11 поврзани вести »