TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Ковачевски во Брисел: Продолжувањето на европскиот пат ќе донесе интензивиран економски развој

Канал5 - пред: 23 часа

Ќе се фокусираме на тоа да ги усогласиме нашите трговски политики со Европската Унија во рамките на Светската трговска организација и ќе продолжиме да ги спроведуваме правилата на ЕУ во врска со контролата на извозот со двојна намена.

81 поврзани вести »

Иран испрати капсула со животни во вселената

Канал5 - пред: 23 часа

Иран денеска соопшти дека во вселената лансирал капсула чии патници се животни, со цел да се подготви да испрати астронаути во наредните години. Министерот за телекомуникации Иса Зарепур изјави дека капсулата била лансирана со помош на ракета-носач ...

12 поврзани вести »

Јаревски: Предлог-буџетот за 2024 носи голем буџетски дефицит, непродуктивни трошења ....

Канал5 - пред: 23 часа

Предлог-буџетот за 2024 носи голем буџетски дефицит, непродуктивни трошења и сомнителни ставки. Денес е трет ден од расправата по Предлог-буџетот за 2024та година. Овој Предлог-буџет повторно носи голем буџетски дефицит, големи непродуктивни трошења ...

6 поврзани вести »

Дожд и снег утре, за викендот стабилно и потопло

Канал5 - пред: 23 часа

Времето во четврток ќе биде облачно и студено со врнежи од снег на планините, а дожд на пониските места. Попладне ќе започне да дува засилен северен ветер и врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и во некои од повисоките места.

75 поврзани вести »

САД веруваат дека големите воени операции во јужниот дел на Газа ќе траат до јануари

Канал5 - пред: 23 часа

Соединетите Американски Држави веруваат дека големите воени операции во јужниот дел на Појасот Газа би можеле да завршат до јануари, а потоа да се фокусираат на напади врз одредени екстремисти и лидери на Хамас, јави Си-Ен-Ен.

341 поврзани вести »

Министерството за правда побара од турските власти Љупчо Палевски да биде задржан во притвор

Канал5 - пред: 23 часа

Министерството за правда информира дека од надлежните турски власти побарале Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, да биде задржан во притвор поради екстрадиција сѐ до завршувањето на постапката.

125 поврзани вести »

ТАВ со нов уред вреден 2,4 милиони евра за скенирање за системот за ракување со багаж

Канал5 - пред: 23 часа

Отсега, се посочува во соопштението, патниците може да пристигнуваат на аеродромот, како и претходно, 2 часа пред нивниот лет. ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми денеска соопштија дека ја завршиле надградбата на системот за ракување со ...

24 поврзани вести »

Без македонски претставник на Евровизија 2024 во Малме

Канал5 - пред: 23 часа

На Изборот за песна на Евровизија 2024 година во Малме, Шведска нема да учествува македонска делегација, што е втора година без наш претставник на ова музичко натпреварување. На најголемиот светски музички настан во живо, што ќе се одржи во Малме, ...

33 поврзани вести »

Трамп: Нема да бидам диктатор ако се вратам на власт, освен првиот ден

Канал5 - пред: 23 часа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека „нема да биде диктатор доколку се врати на власт во 2025 година, освен првиот ден“. Тој го кажа ова за Фокс њуз, на прашањето дали ќе возврати ако се врати во Овалната соба.

28 поврзани вести »

Фото: Ирина Шајк на покрив на зграда во долна облека

Канал5 - пред: 23 часа

Нова провокација од убавата руска манекенка и модел Ирина Шајк. Ирина Шајк е една од најубавите и најзгодните жени на планетата. Сексапилната манекенка редовно ги провоцира фановите на социјалните мрежи со свои фотки.

5 поврзани вести »

Сензорна соба отворена во објект на детската градинка ,,Рада Поцева" во Кавадарци

Канал5 - пред: 23 часа

Сензорна соба беше отворена денеска во објектот ,,Сонце" на детската градинка ,,Рада Поцева" во Кавадарци. Весна Ѓорѓиева, советник во Совет на општината Кавадарци, во изјава за медиумите рече дека децата ќе имаат можност за спроведување на воспитно ...

Свети Климент Охридски - 8 декември, неработен ден за сите граѓани

Канал5 - пред: 23 часа

Свети Климент Охридски - 8 декември (петок) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Како што соопшти Министерството за труд и социјална политика, овој ден е неработен согласно Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ ...

25 поврзани вести »

Бројот на пратеничките групи во грчкиот Парламент се зголеми на девет

Канал5 - пред: 23 часа

Со заминувањето на 11 пратеници, СИРИЗА, која на изборите во јуни обезбеди 47 пратенички места сега има 36 пратеници, само четири повеќе од ПАСОК што е трета политичка сила во земјата. Новоформираната пратеничка група Нова левица на пратениците кои ...

6 поврзани вести »

Видео- Фото: Минус 58 степени Целзиусови измерени во најстудениот град во светот

Канал5 - пред: 23 часа

Арктичкото време зафати делови од Русија. Сибирскиот Јакутск се смета за најстудениот град во светот, а вчера се разбудил на температура од неверојатни -58 степени Целзиусови. Иако ваквите минусни температури станаа се поретки поради климатските ...

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

Канал5 - пред: 23 часа

Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) соопшти дека повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Појасот Газа. „Речиси половина од нив веќе биле принудени да ги напуштат своите домови порано“, напиша денеска ...

341 поврзани вести »

Фидес поднесе резолуција против почетокот на преговорите за пристапување на Украина

Канал5 - пред: 23 часа

Владејачката унгарска партија Фидес поднесе резолуција до Парламентот со која ја повикува владата да не го поддржува почетокот на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ. Потезите доаѓаат откако унгарскиот премиер Виктор Орбан го засили ...

16 поврзани вести »

Пратениците во новиот холандски парламент ќе положат заклетва

Канал5 - пред: 23 часа

Новиот холандски парламент денеска ќе ја одржи првата седница, две недели по изборите на кои победи десничарскиот популист Герт Вилдерс, јави ДПА. Разговорите за формирање коалиција продолжуваат без јасна индикација за тоа кој би можел да го наследи ...

7 поврзани вести »

Стогодишнината од раѓањето на Ацо Шопов се чествуваше во Загреб и во Љубљана

Канал5 - пред: 23 часа

Стогодишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов се чествуваше и на филозофските факултети при државните универзитети во Загреб и во Љубљана. Професорката по современа македонска книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ ...

7 поврзани вести »

Јаневска: СДС и ДУИ го уништија образованието, Македонија е на дното на ПИСА рангирањето

Канал5 - пред: 23 часа

Образовните политики, ако така можат да се наречат, кои ги спроведуваше Владата на СДС и ДУИ во изминатите години, доживеаја целосен крах. Образовниот систем во државата го допре дното и за тоа веќе имаме потврда и од ОЕЦД како најрелевантна ...

62 поврзани вести »

Приведени две лица, претрес во Штип, пронајдени различни видови дрога

Канал5 - пред: 23 часа

Во Штип вчера во 06.30 часот полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип ги лишиле од слобода И.В.(34) од Штип и Л.М.(55) од Велес, соопштија од МВР. - При претрес во домот на И.В.

15 поврзани вести »