TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

ДКСК иницира постапка за екс претседателот на Кривичен, Панчевски, за вработување на неговиот внук

Канал5 - 22.05.2019

Како што појаснија од ДКСК, Јордан Тасевски, внук на Панчевски, е примен на работното место помлад судски соработник, иако воопшти не бил пријавен, меѓу пријавените 155 кандидати. Државната комисија за спречување корупција и судир на интереси (ДКСК) ...

Во КПУ Затвор „Скопје" донирана и поставена фитнес опрема и реквизити за рекреација

Канал5 - 22.05.2019

Ова е уште еден чекор во насока на подобрување на условите на осудените лица и нивно поактивно учество во спортски активности и исполнување на нивното слободно време со корисни содржини. Во соработка со фирмата МСА Компани ДООЕЛ Скопје, согласно ...

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Канал5 - 22.05.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења за севкупните состојби во ...

79 поврзани вести »

Димитриев: Потребен е сеопфатен пристап во реформите во безбедноста

Канал5 - 22.05.2019

Реформите во областа на безбедноста и разузнувањето се еден од клучните приоритети на Република Македонија за наше членство во Европската Унија и НАТО. Oд една страна, а од друга страна се неопходност за градење на ефикасни институции кои ќе бидат ...

34 поврзани вести »

Се бара модел за одржливост на граѓанските организации

Канал5 - 22.05.2019

Ваквите настани треба да овозможат насоки каков да биде моделот за реформа на системот за одржлива финансиска поддршка на граѓанските организации. Државата треба да изнајде модел за обезбедување одржливост на граѓанскиот сектор како битна алка во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и нотарски услуги со државни ...

Канал5 - 22.05.2019

На ваквото барање со потпишани најмалку 15 пратеници согласно Законот за Собрание мора да биде прифатено, а надзорната расправа да ја одржи матичното работно тело односно Комисијата за финансирање и буџет.

Повторно скопјани нападнати и повредени од бездомни кучиња

Канал5 - 22.05.2019

Двајца мажи од Скопје вчера во МВР пријавиле дека била каснати од кучиња скитници. Првиот инцидент се случил околу 13.30 часот. Во полициската станица Ѓорче Петров, 62 годишен скопјанец пријавил дека на улицата „Борис Сарафов“ бил каснат од куче ...

8 поврзани вести »

Сугарески: Во првите четири месеци гасификацијата е реализирана со 26,7 отсто

Канал5 - 22.05.2019

Во делот на гасоводниот систем во државата во моментот се работи убедливо најмногу, а реализацијата на средствата досега е со 26,7 отсто. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ги демантира шпекулациите дека реализацијата на проектот за ...

16 поврзани вести »

Kузмановска: Со новата социјална реформа, околу 140.000 деца ќе користат детски и образовен додаток

Канал5 - 22.05.2019

Новата социјална реформа, што веќе ја усвои Собранието, суштински ја преобразува социјалната и детската заштита, создаваме вистински систем за извлекување од сиромаштија. Со социјалната реформа, за 20 пати се зголемува опфатот на деца кои користат ...

Дванаесетти пожарникарски крос на кејот во Општина Аеродром

Канал5 - 22.05.2019

Традиционалниот пожарникарски крос-натпревар „Пожарко 2019" по дванаесетти пат се одржа денеска на кејот на реката Вардар, во близина на СЦ „Јане Сандански" во Општина Аеродром. На кросот учествуваа околу 500 ученици од петто до деветто одделение од ...

6 поврзани вести »

Нова драма во семејството Касиљас!!

Канал5 - 22.05.2019

По срцевиот удар на легендарниот шпански голман Икер Касиљас сега сериозен здравствен проблем дијагоностициран икај неговата убава сопруга Сара Карабонеро. Убавата ТВ водителка и сопруга на славниот голман открила дека и дијагностициран тумор на ...

7 поврзани вести »

Тевдовски: Имаме најдобри резултати во економските реформи од сите земји од Дијалогот со ЕУ

Канал5 - 22.05.2019

Членството во ЕУ е јасен приоритет на Владата. Тоа се гледа и од спроведувањето на мерките од Програмата за економски реформи. Македонија забележува најдобри резултати во спроведувањето на мерките од Програмата за економски реформи во споредба со ...

35 поврзани вести »

На територијата на Кичево утре ќе се врши ларвицидна дезинсекција

Канал5 - 22.05.2019

Доколку временските услови не дозволуваат вршење на предвидените третмани, истите ќе се вршат наредниот ден информираат од секторот за односи со јавноста во општина Кичево. Согласно акциониот план на општина Кичево за извршување на дезинфекција, ...

3 поврзани вести »

Антикорупциска ќе испитува како се трошеле буџетски пари во државни институции

Канал5 - 22.05.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции и друштва. Во фокусот ќе биде Собранието, користењето на патни трошоци, ќе се испитуваат одлуките за користење службени ...

Исповед на ТВ водителка, живее во брак без секс!!

Канал5 - 22.05.2019

51- годишната ТВ водителка, новинарка и писателка Урлике Џонсон поднела барање за развод од сопругот Брајан Монет по 11 години во брак, поради тоа што осум години во бракот немала сексуален однос со мажот.

8 поврзани вести »

Фото: Српска пејачка признава, „ фригидна сум“

Канал5 - 22.05.2019

Атрактивната српска пејачка Каја ја изненади јавноста со изјавата дека не ужива во сексот. -Луѓето мислат дека не можам без онаа работа, но изгледот лаже, им удирав шлаканици на мажите кои ми бараа секс, вели популарната пејачка Катарина Остојиќ ...

ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци" одбележува пет децении работа

Канал5 - 22.05.2019

Општинското основно училиште „Јохан Хајнрих Песталоци" во Општина Центар денеска и утре го одбележува својот јубилеј – пет децении успешна работа. Училиштето за јубилејот подготви дводневна програма во училишниот двор со приредба на учениците, ...

13 поврзани вести »

Во Струмица се обновува хоризонталната сигнализација

Канал5 - 22.05.2019

Заради зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот, jавното претпријатие „Паркиралишта Струмица" врши обновување на хоризонталната сигнализација во градот. Предност имаат пешачките премини пред основните и средните училишта и ...

СДСМ: По хаосот што го остави зад себе во Охридскиот регион, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува

Канал5 - 22.05.2019

Токму ВМРО-ДПМНЕ остави хаос и ги предизвика последиците врз Охридскиот регион. Оттука, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за Охридскиот регион после 11 години свесно уништување и загрозување на природното и културно наследство за ...

119 поврзани вести »

МЗШВ: До 180 илјади денари неповратни средства за жени претприемачи од рурални средини

Канал5 - 22.05.2019

Како што појаснуваат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, оваа мерка овозможува поддршка за активен женски член во земјоделското домаќинства. На вчерашната седница на Владата беше усвоена измената на начинот за остварување ...

24 поврзани вести »