TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Канал5 - 07.12.2023

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а било удрено од возило марка „Фолксфаген пасат“.

43 поврзани вести »

Добила итен повик за помош- во станот на соседот наишла на ужас (ВИДЕО)

Канал5 - 07.12.2023

Олга Жуковска се занимава со необичен „бизнис“. Како волонтер, во последните шест години спасила животи на голем број лилјаци. Сепак, она што неодамна го пронашла во стан во Ростов на Дон, долго ќе го памети, пишува Telegram каналот Baza.

Бајден и Нетанјаху разговарале телефонски, засега нема детали

Канал5 - 07.12.2023

Американскиот претседател Џо Бајден и премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху разговарале денеска по телефон, соопшти Белата куќа. Официјален претставник не даде детали за тоа што разговарале двајцата лидери, но рече дека изјава се очекува подоцна.

323 поврзани вести »

Двојникот на Вучиќ му даде подарок- плетена кукла со познат лик (ВИДЕО)

Канал5 - 07.12.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот профил на „ТикТок“ повторно објави видео со Далиборо Голубовиќ, односно неговиот двојник. Овој пат тој подготвил интересен подарок за претседателот на Србија, пренесува Телеграф.

2 поврзани вести »

МЗШВ: Доделени 87 договори во вредност од 51 милион денари за малите семејни винарии

Канал5 - 07.12.2023

Денеска во Неготино, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, свечено ги додели договорите за поддршка на малите семејни винарии. Доделени беа 87 договори во вкупна вредност од 51 милион денари, како неповратен грант ...

17 поврзани вести »

Хаос во Бразил: Гневните навивачи го запалија Сантос по испаѓањето од лигата (ВИДЕО)

Канал5 - 07.12.2023

Со драматичен пораз на домашен терен од Форталеза (2:1) со гол во шестата минута од судиското надополнување и исто толку тешка победа на Васко де Гама (2:1) над Брагантино, се случи нешто незамисливо.

33 поврзани вести »

Забрана за тешки товарни возила на „Ѓавато“

Канал5 - 07.12.2023

Oд 18:35 часот на магистралниот пат А-3, Битола-Ресен на сила е забрана за тешки товарни возила. Oд 18:35 часот на магистралниот пат А-3, Битола-Ресен на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, ...

20 поврзани вести »

30 дена притвор за возачот, кој го однесе Палевски во Турција: Го возев во болница (ВИДЕО)

Канал5 - 07.12.2023

Продолжен му е притворот на Стефан Димковски, осомничен за помагање на Љупчо Палевски-Палчо, кого го возел од Белград преку Бугарија до Турција. Судијата од Кривичниот суд смета дека тој може да биде недостапен во текот на истрагата, но и да влијае ...

165 поврзани вести »

Претседателот на Азербејџан распиша предвремени претседателски избори

Канал5 - 07.12.2023

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев денеска распиша предвремени претседателски избори за 7 февруари, се наведува во документот објавен од неговиот кабинет. Алиев (61) последен пат беше реизбран во 2018 година со седумгодишен мандат, а со оглед ...

28 поврзани вести »

Вергара доби тужба од градежниците, кои ѝ ја реновирале вилата во Лос Анџелес: Нѐ понижуваше

Канал5 - 07.12.2023

Изведувачите на работите кои ја реновирале палатата на Софија Вергара во Лос Анџелес ја тужат 51-годишната актерка затоа што наводно не им платила повеќе од 1,7 милиони долари. Во тужбата, видена од магазинот People, се наведува дека на 27 ноември, ...

2 поврзани вести »

Снег и магла во Крушево, Прилеп, Плетвар и Пресека

Канал5 - 07.12.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по влажни коловози. Снег паѓа во Крушево, Прилеп, Плетвар и Пресека, каде што има и магла со видливост до 30 метри. Врнежи со послаб интезитет имаме на Попова Шапка, Маврово, ...

Грција и Турција сакаат да ги обноват односите: Треба да се фокусираме на позитивното

Канал5 - 07.12.2023

Грција и Турција денеска се договорија за темелно обновување на односите, воспоставувајќи план кој треба да отвори нова ера во односите меѓу двајцата сојузници на НАТО, но и историски ривали.

54 поврзани вести »

Агелер: Ќе се проширува „црната листа“ за да помогнеме во борба со епидемијата на корупција

Канал5 - 07.12.2023

Наскоро нови имиња ќе се најдат на америкаснката „црна листа“, најави амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер, по денешната посета на воената вежба на Криволак... Амбасадорката Анџела Агелер има разбирање за реакциите на некои од луѓето што се ...

27 поврзани вести »

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Македонија

Канал5 - 07.12.2023

Заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања попладнево на работна средба со Маргаритис Шинас, Комесарот за промовирање на европски начин на живеење. Фокусот на средбата беше на успешното завршување на скрининг процесот за ...

98 поврзани вести »

Новиот Suzuki Swift пристигна во Европа, најмногу новини има во кабината (ФОТО)

Канал5 - 07.12.2023

Пристигна четвртата генерација на популарното мало возило на Сузуки. На самиот почеток треба да се има предвид дека на многумина ќе им биде тешко да ја препознаат новата генерација. Дизајнот е нешто поаголен, но конзистентен во еволутивниот циклус ...

2 поврзани вести »

Двајца сојузници на Путин се убиени во рок од неколку часа: Таква судбина ги очекува и други

Канал5 - 07.12.2023

Двајца сојузници на рускиот претседател Владимир Путин биле убиени вчера во рок од неколку часа еден од друг, пишува американскиот Њузвик. Официјални лица од Киев ја презедоа заслугата за убиството на поранешниот украински политичар Илја Киев, ...

16 поврзани вести »

Обвинителството бара максимална казна за Погба

Канал5 - 07.12.2023

Фудбалерот на Јувентус и поранешен француски репрезентативец Пол Погба (30) падна на допинг тест во август. Французинот беше позитивен на тестостерон, хормон кој ја зголемува издржливоста кај спортистите, по стандардниот тест по натпреварот во ...

36 поврзани вести »

Над 120 илјади ученици и студенти ќе добиваат месечен надомест до крајот на учебната година

Канал5 - 07.12.2023

Мерката ваучери за поддршка на домашниот туризам која беше наменета за работници со ниски приходи од следната година ќе биде за студентите во државните универзитети во државата. Освен ваучери за превоз, студентите од наредната година ќе добиваат и ...

43 поврзани вести »

Џенифер Лопез на црвениот тепих за малку ќе откриеше премногу (ФОТО)

Канал5 - 07.12.2023

Пејачката и актерката Џенифер Лопез и актерот Бен Афлек се појавија заедно на црвениот тепих на магазинот Elle во Холивуд. За таа прилика Џеј Ло облече тесно долго здолниште и ултра краток металик топ.

2 поврзани вести »

Данска со закон го забрани палењето на Куранот, за критичарите тоа ја поткопува слободата

Канал5 - 07.12.2023

Данскиот Парламент денеска изгласа закон со кој станува незаконско палењето на копии од Куранот на јавни места. Данскиот Парламент денеска изгласа закон со кој станува незаконско палењето на копии од Куранот на јавни места, откако протестите во ...

13 поврзани вести »