TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Канал 77 - тукушто објавено

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен дел од Коридорот 10 низ Македонија. Делницата беше пуштена во употреба на свечена церемонија со претставници на државниот врв и со ...

79 поврзани вести »

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Канал 77 - пред: 19 мин

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ништо сомнително во врска со неговата смрт, јавува шведската телевизија СВТ, повикувајќи се на неименуван извор.

27 поврзани вести »

СВР Велес: Бурен викенд на македонските патишта

Канал 77 - пред: 1 час

Како што информираше портпаролот Верољуб Додевски, вчера околу 15.00 ч. на автопатот Неготино – Велес на околу 500м, пред наплатна станица „Градско“ патнички автомобил марка „БМВ Х4“ со скопски регистарски броеви управувано од 74 годишниот изгубил ...

31 поврзани вести »

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

Канал 77 - пред: 2 часа

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари.

31 поврзани вести »

Регионалната платформа: Брзата реакција на српската полиција претставува добар знак

Канал 77 - пред: 2 часа

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедно ста на новинарите , која застапува повеќе од 8000 членови, остро го осудува физичкиот напад врз камерманот Владета Урошевиќ и новинарот Данило Машојевиќ од ...

2 поврзани вести »

Сообраќајот на Демир Капија – Смоквица ќе се набљудува од контролен центар кај Неготино

Канал 77 - пред: 2 часа

Одвивањето на сообраќајот на делницата Демир Капија – Смоквица ќе биде набљудувано од контролен центар кај Неготино. Сообраќајот ќе го набљудуваат седумнаесетмина вработени во овој центар, преку камерите кои веќе се поставени на тунелите.

79 поврзани вести »

Гостиварчани со пораки за подигање на еколошката свест за аерозагадувањето

Канал 77 - пред: 2 часа

Викендов на градскиот плоштад во Гостивар се одржаа еколошки активности посветени на загадувањето на воздухот. Поставување на филтри на загадувачите, регулирање на сообраќајот, користење на алтернативни суровини за затоплување, наместо ...

2 поврзани вести »

Вардар победи на гостувањето кај Кил

Канал 77 - пред: 3 часа

Вардар со звукот на сирената успеа да победи со 28:29 на гостувањето кај Кил во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите. По изедначениот старт на натпреварот, Вардар благодарение на одбраните на Арпад Штербик направи предност од 4:7.

140 поврзани вести »

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Канал 77 - пред: 3 часа

Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, соопшти Изборната комисија по пребројување на 96 отсто од гласовите. Со победата на 46-годишниот Бенитес, неговата партија Колорадо, која ...

4 поврзани вести »

Сопственикот на Пинк одбил половина милјарда евра

Канал 77 - пред: 4 часа

Сопственикот на српската телевизија Пинк, Жељко Митровиќ одбил половина милијарда евра, кои за купување на телевизијата му ги понуди американската ККР група, на чие чело е поранешниот директор на ЦИА, Дејвид Петреус.

ИД се закани дека ќе ги напаѓа избирачките места во Ирак

Канал 77 - пред: 4 часа

Исламска држава преку аудио снимка се закани дека ќе ги саботира, всушност ќе ги напаѓа избирачките места за парламентарните избори во Ирак, што се закажани на 12 мај. – Кандидатите и гласачите се неверници, кои застранија од патот на бог, изјави ...

7 поврзани вести »

Австрија: ОВП победи и во Салцбург

Канал 77 - пред: 5 часа

Народната партија на Австрија ( ОВП), на канцеларот Себастијан Курц, продолжува да победува, а вчера таа славеше на изборите во покраината Салцбург. ОВП на вчерашните покраински избори, според прелиминарните резултати, освои 37,7 отсто од гласовите, ...

4 поврзани вести »

Времето денеска: Сончево и топло до 30 степени

Канал 77 - пред: 5 часа

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од северен правец. Мининалните температури ќе се движат од три до девет степени, а максималните од 22 до 30 степени. УВ индексот е седум.

42 поврзани вести »

Анархисти ја нападнале Амбасада на Франција во Атина

Канал 77 - пред: 5 часа

Грчката полиција уапси член на анархистичката група Рубикон, откако нејзини членови ја нападнале и фрлале со бои врз Француската амбасада и Францускиот конзулат во Атина. Електронското издание на „Катимерини“ јави дека уапсените најверорајно се дел ...

14 поврзани вести »

Деветнаесет години од бомбардирањето на РТС

Канал 77 - пред: 5 часа

Со полагање на венци и цвеќе на спомненикот „Зошто“ денеска ќе биде одбележана 19-годишнината од загинувањето на вработените во Радио-телевизија Србија при бомбардирањето во 1999 година. На комеморацијата ќе присуствуваат и Жени во црно и Жени од ...

13 поврзани вести »

Почина актерот Верн Тројер

Канал 77 - пред: 19 часа

На четириесет и деветгодишна возраст, во болница во Лос Аџелес почина актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогата Мини Ми во серијалот филмови „Остин Пауерс“. Тројер минатата недела бил хоспитализиран во алкохолизирана состојба, бидејќи се ...

19 поврзани вести »

ВМРО – ДПМНЕ: Земјоделци од Ресен се’ уште не се обештетени од мразот што ја зафати Преспа

Канал 77 - пред: 20 часа

Земјоделците очекуваат решавање на нивните проблеми, а не манипулации и лаги од страна на СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовски – реагираше денеска ВМРО ДПМНЕ. СДСМ продолжува да се однесува како опозиција, а тоа најмалку им користи на ...

21 поврзани вести »

Маж тешко повреден во сообраќајка на локалниот пат село Грешница – Кичево

Канал 77 - пред: 21 часа

Четириесет и четиригодишен маж од селото Грешница се здобил со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода која се случила вчера попладне на локалниот пат село Грешница – Кичево. До незгодата дошло кога седумдесет и седумгодишен возач од селото, ...

15 поврзани вести »

Евакуиран францускиот остров Мон Сен Мишел

Канал 77 - пред: 21 часа

Островот во Ламанш, Мон Сен Мишел, денеска е евакуиран поради закана кон полицијата од страна на непознат маж, соопштија француските власти. Сопственик на еден локален угостителски објект го слушнал мажот како се заканува откако влегол во локалот ...

7 поврзани вести »

Ердоган со предупредување кон Австрија

Канал 77 - пред: 22 часа

Откако во петокот австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави дека дека предизборните средби поврзани со закажаните за јуни избори во Турција ќе бидат забранети, реагираше турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

21 поврзани вести »