TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коктел

Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашањеев

Коктел - пред: 1 час

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

75 поврзани вести »

В сабота почнува бербата на боровинки во НП Пелистер

Коктел - пред: 2 часа

Во Управата на Националниот парк Пелистер денес се одржа работен состанок со претставници на фирмите, кои се занимаваа со откуп на боровинка и други шумски производи, кои за таа намена располагаат со соответни дозволи од Министерството за животна ...

2 поврзани вести »

ФОТО: Започна лидерската средба

Коктел - пред: 5 часа

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

137 поврзани вести »

Тајландските момчиња во пештерата пиеле само вода

Коктел - пред: 6 часа

Дванаесетте тајландски момчиња и нивниот фудбалски тренер, кои минатата недела беа спасени од поплавена пештера, денеска раскажуваа како ги минале двете седмици во мрак, без храна, само со вода.

60 поврзани вести »

МЗШВ: Новите концесии гарантираат заштита на рибите во риболовните води

Коктел - пред: 12 часа

Владата на вчерашната седница донесе одлуки за почнување постапки за доделување концесија за повеќе риболовни води. – Со доделувањето на концесиите на рибите од риболовните води се овозможува користење на рибите преку одржлив развој за стопански, ...

11 поврзани вести »

Пратениците попладнево ќе расправаат за измените на Изборниот законик во делот за ДИК

Коктел - пред: 12 часа

Собранието на Република Македонија денеска треба да го одржи продолжението на 53. седница на која на дневен ред се измените на Изборниот законик, во делот на избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), кои се носат по скратена постапка.

170 поврзани вести »

Се преврте пожарна во Маџари, тројца пожарникари повредени

Коктел - пред: 12 часа

Тројца пожарникари од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје се повреденини денеска откако противпожарното возило се превртело во скопската населба Маџари кај Триангла. – Пожарникарите итно се префрлени во Ургентниот центар, ...

32 поврзани вести »

Десет отсто од семејствата имаат софтвер за родителска контрола на интернет

Коктел - пред: 12 часа

Само 10,1 процент од домаќинствата во Македонија со малолетни лица имаат инсталирано софтвер за родителска контрола, покажува денеска објавениот Извештај на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) од испитување на јавното мислење од аспект на ...

44 поврзани вести »

Опожарена нискостеблеста шума над Битола

Коктел - пред: 12 часа

Сува трева и нискостеблеста шума на површина од околу осум хектари изгоре вчера во пожар на ридот над населбата „Ушици“ во Битола. Пожарот околу 11 часот гопријавил А.С., а на местото на настанот било интервенирано од страна на полициски службеници ...

11 поврзани вести »

„Блиц“: Недоверба меѓу косовските лидери или знак дека се брза со решението

Коктел - пред: 13 часа

Зголемувањето на косовската делегација за преговорите со Србија во Брисел и вклучувањето на премиерот Рамуш Харадинај и спикерот на Парламентот, Кадри Весели заедно со претседателот Хашим Тачи, покажува дека лиерите на Косово немаат доверба еден во ...

55 поврзани вести »

Почнува скринингот, главен преговарaч е Османи, заменик е Маричиќ

Коктел - 17.07.2018

Владата на денешната седница донесе одлуки со кои започнува скрининг процесот за подготовка за почеток на пристапните преговори со ЕУ. За главен преговарач е назначен вицепремиерот за евроинтергации Бујар Османи, а за технички преговарач советникот ...

43 поврзани вести »