TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кош

Јокиќ во трка за третото МВП признание, конкуренција му се Дончиќ и Гилџес-Александер

Кош - пред: 1 час

НБА синоќа ги објави имињата на тројцата кошаркари кои се во конкуренција за признанието за МВП на сезоната, како и за останатите индивидуални признанија. Очекувано, во потесниот избор е Никола Јокиќ, а оваа сезона конкуренција му се Лука Дончиќ од ...

84 поврзани вести »

(ВИДЕО) Дончиќ и Ирвинг недоволни, Далас без шанси во Лос Анџелес

Кош - пред: 2 часа

Лос Анџелес Клиперс премногу лесно дојде до предност од 1-0 во серијата против Далас откако на домашен терен славеше со 109-97. Конечниот исход не е реален одраз на она што се случуваше на теренот бидејќи Клиперс ги имаа сите услови да слават многу ...

84 поврзани вести »

Јакимовски останува во НЦАА, ама го смени колеџот

Кош - пред: 16 часа

Mакедонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски најверојатно останува во НЦАА уште една сезона со тоа што идната сезона ќе настапиува за друга екипа. Денеска тој официјално стана играч на Универзитетот Колорадо Болдер, односно тимот на овој колеџ – ...

8 поврзани вести »

(ВИДЕО) Леброн и Дејвис немоќни пред Јокиќ, Денвер почна со победа

Кош - 21.04.2024

Шампионот Денвер Нагетс со убедлива победа ја почна одбраната на титулата во НБА лигата откако на домашен терен го совлада Лос Анџелес Лејкерс во првиот меч од плејофот серијата во првата рунда, со 114-103.

84 поврзани вести »

Академија ФМП уште се надева, Охрид на работ на бездната

Кош - 20.04.2024

Екипата на Академија ФМП оствари исклучително важна победа во обидот да избори опстанок во елитната конкуренција откако вечерва на домашен терен го победи Охрид со 75-61. Интересен момент е тоа што во составот на домашниот тим имаше само осум, а на ...

22 поврзани вести »

МЗТ-експрес по брза постапка го реши Гостивар

Кош - 20.04.2024

Актуелниот шампион МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Гостивар со 96-70 и со 3-0 обезбеди пласман во полуфиналето од домашниот плејоф. Без поголеми возбудувања, тимот од Аеродром брзо го скрши отпорот на домашниот тим, ако и воопшто може да се ...

22 поврзани вести »

Опстанокот е сѐ поблиску – првпат сезонава Вардар „врза“ три победи

Кош - 20.04.2024

Пет месеци Вардар чекаше победа во првенството, а сега се наоѓа во серија од три триумфи кои го носат на чекор од опстанок во елитната конкуренција. Откако во претходните два меча ги победи Академија ФМП и Охрид, вечерва „црно-црните“ беа подобри и ...

22 поврзани вести »

ВО ЖИВО: Гостивар – МЗТ Скопје

Кош - 20.04.2024

Љубителите на кошарката во Гостивар вечерва имаат можност да го поздрават актуелниот шампион во можеби последниот натпревар на својот омилен тим сезонава. МЗТ Скопје оди на гости со предност од 2-0 и ако денеска триумфира, ќе обезбеди пласман во ...

22 поврзани вести »

ВО ЖИВО: Вардар – Кожув

Кош - 20.04.2024

Со серија од две победи, Вардар попладнево го пречекува Кожув во надеж дека ќе ја продолжи низата, а потоа ќе дојде и до опстанок во елитната конкуренција. Натпреварот меѓу Вардар и Кожув, кој веќе се спаси од испаѓање, се игра од 18 ...

22 поврзани вести »

МЗТ Скопје во Гостивар по „виза“ за уште едно полуфинале

Кош - 20.04.2024

Откако успешно ја заврши мисијата во четвртфиналето од АБА 2 лигата, МЗТ Скопје денеска ќе се обиде да ја финишира и серијата од четвртфиналето во домашниот плејоф. Со предност од 2-0, аеродромци гостуваат во Гостивар каде ќе се обидат да дојдат до ...

22 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мајами и Њу Орлеанс последни учесници во НБА плејофот

Кош - 20.04.2024

Последните два меча од плејинот во НБА лигата ги дадоа и последните учесници во плејофот, во двете конференции. Таму ќе играат Мајами и Њу Орлеанс кои ја искористија предноста на домашниот терен за да се изборат за продолжување на својата сезона.

14 поврзани вести »