TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кош

Димитрис Итудис прва желба на Барселона

Кош - пред: 19 мин

По половина година без работа, грчкиот стручњак Димитрис Итудис би можел да ѝ се врати на кошарката и тоа како тренер на Барселона. Медиумите кај нашиот јужен сосед тврдат дека тој е најголема желба на поранешниот двоен европски првак Барселона чие ...

2 поврзани вести »

ЦСКА направи и втор брејк, Уникс го губи тронот

Кош - пред: 27 мин

Екипата на ЦСКА поведе со 2-0 во финалната серија од ВТБ откако и вечерва триумфираше на теренот на бранителеот на титулата Уникс. Московскиот тим славеше со 94-83 и има можност во следните два меча на домашен терен да ја врати титулата во свој ...

41 поврзани вести »

Григонис на прославата го понижи поранешниот тренер на ПАО: „Поздрав“ до Дејан Радоњиќ

Кош - пред: 7 часа

Прославата на евролигашката титула на кошаркарите на Панатинаикос помина во весела атмосфера за што се погрижија сите во тимот. Една од најинтересните пораки беше онаа на литванскиот кошаркар Мариус Григонис кој упати „поздрав“ до поранешниот тренер ...

2 поврзани вести »

Таварес го потпиша најголемиот договор во историјата на Реал

Кош - пред: 7 часа

Иако имаше понуди од Дубаи и Панатинаикос, центарот од Зеленортските Острови, Валтер Таварес одлучи да остане во Реал Мадрид и го потпиша најголемиот договор во историјата. Африканскиот џин се обврза на петгодишна верност кон вицешампионот на Европа ...

6 поврзани вести »

Смилковски објави список од 24 кошаркари, шестмина се од оние што се пласираа во А-дивизија

Кош - пред: 9 часа

Новиот селектор на младинската репрезентација Боро Смилковски денеска го објави поширокиот список на кошаркари за претстојното Европско првенство што ќе се одржи во Полска. На него се наоѓаат 24 имиња од кои треба да останат 12 кои ќе патуваат на ...

5 поврзани вести »

(ВИДЕО) „Метла“ за Индијана, Бостон по 23. пат во големото финале

Кош - пред: 15 часа

Екипата на Бостон Селтикс е прв финалист во НБА лигата откако со убедливи 4-0 ја победи Индијана во конференциското финале. Четвртиот меч се одигра утринава во Индијана, а Бостон славеше со 105-102 и вторпат во последните три сезони ќе се бори за ...

85 поврзани вести »

Партизан поразен од Мега, Обрадовиќ се пожали: Никогаш судии вака не ме шиканирале

Кош - пред: 23 часа

Екипата на Мега го совлада Партизан со 92-88 и се избори за „мајсторка“ во полуфиналето од српското првенство. Тоа е уште голем неуспех за „црно-белите“ оваа сезона, но интересна беше прес-конференцијата по мечот на која Жељко Обрадовиќ се пожали на ...

2 поврзани вести »

Почина еден од најдобрите НБА центри во историјата

Кош - пред: 1 ден

Легендарниот НБА кошаркар Бил Волтон почина денеска на 71-годишна возраст од последици од канцер со кој се бореше подолг период. Неговата професионална кариера траеше 14 години, од 1974 до 1988 и во неа играше за Портланд, Сан Диего (Лос Анџелес ...

16 поврзани вести »

Басконија пак го избрка Душко Ивановиќ

Кош - 27.05.2024

Четвртата епизода од љубовта меѓу Басконија и Душко Ивановиќ траеше само половина година бидејќи баскискиот клуб денеска му додели отказ на трофејниот стручњак. Раскинот на соработката е последица на ужасните резултати на Басконија оваа сезона ...

5 поврзани вести »

Атанасов е само втор тренер на МЗТ Скопје со две титули

Кош - 27.05.2024

МЗТ Скопје во саботата ја освои својата 11. шампионска титула, продолжувајќи ја доминацијата во македонската кошарка. Претходните две сезони, тимот од Аеродром ги прибра сите можни трофеи во земјава, а последен кој успеал накратко да ја прекине ...

Хезоња ја презеде одговорноста: Срам ми е, јас сум виновен за поразот

Кош - 27.05.2024

Хрватскиот репрезентативец Марио Хезоња синоќа го одигра можеби последниот натпревар за Реал Мадрид во Евролигата бидејќи постојано се зборува дека летово ќе го напушти шпанскиот гигант. Лани имаше голем придонес во освојувањето на титулата во ...

41 поврзани вести »

(ВИДЕО) Дончиќ и Ирвинг растурија, Далас на една победа од големото финале

Кош - 27.05.2024

Екипата на Далас Маверикс поведе со 3-0 во финалето на Западната конференција и се наоѓа на само еден триумф од пласман во големото финале од НБА лигата. Во третиот меч од серијата со Минесота, прв на домашен терен, шампионот од 2011 година славеше ...

85 поврзани вести »

Проклетството на првото место повторно удри по Реал

Кош - 26.05.2024

И по седум сезони откако е воведен сегашниот систем на натпреварување во Евролигата (2019/20 не се смета бидејќи кампањата не се доигра поради пандемијата со корона вирусот), најдобриот тим од основниот дел не успева да ја освои шампионската титула.

Атаман вети и го исполни ветувањето – уште во првата сезона

Кош - 26.05.2024

Минатото лето, кога беше назначен за нов тренер на Панатинаикос, Ергин Атаман вети дека ќе го направи атинскиот тим европски шампион. ПАО катастрофално ја почна сезоната, загуби од Олимпијакос во Суперкупот, долго ја бараше својата игра, пред се ...

41 поврзани вести »