TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Пукање во скопско, едно лице повредено

Курир - тукушто објавено

Во Секторот за внатрешни работи Скопје вчера вечерта било пријавено дека во скопското село Студеничани бил пронајден со повреди од огнено оружје Е.Ш.(28) од село Марино. -Тој бил застрелан со повеќе истрели од огнено оружје од лицето К.А.(41) од с.

За пет години 157.000 албански државјани побарале азил во ЕУ

Курир - тукушто објавено

Во период од 2013 до 2017 година околу 157.000 државјани на Албанија побарале азил во некоја од земјите членки на Европската унија. Најголем број баратели на азил од Албанија се евидентирани во 2015 година и тоа 69.000, за веќе следната година тој ...

45 поврзани вести »

Трагедија во Скопје: Ја спасил внуката од автобус, па починал

Курир - тукушто објавено

Трагедија се случила вчера во Скопје околу 15.45 часот на ул. „Индира Ганди“. -Додека К.Н. (55) од Скопје продавал на тезга, забележал дека возач на приватен автобус се движел кон тезгата и од непозната причина не можел да го сопре автобусот, по што ...

4 поврзани вести »

Стружани се изгубиле на Галичица, пронајдени по речиси 12 часа

Курир - тукушто објавено

Б.Т.(44) од Охрид вчера пријавил дека околу 16.00 часот телефонски се слушнал со неговите пријатели Г.А. и Р.Т. од с.Радолишта, струшко, кои му кажале дека се наоѓаат на планината Галичица, но дека не ја знаат точната локација.

Претседателот на Франција го загуби трпението: Дете го нарече по неговиот надимак, а Макрон почна да му вика (ВИДЕО)

Курир - пред: 23 мин

Емануел Макрон е во центарот на еден скандал откако му викаше едно дете. Претседателот на Франција почна да му вика на францускиот тинејџер, затоа што тој му довикна со надимакот „Ману“ и му ја пееше химната на социјалистите пред него.

41 поврзани вести »

Пратениците ќе го разгледуваат договорот со Грција, пред Собранието најавени протести

Курир - пред: 38 мин

Ратификацијата во Собранието се очекува да ја следат и протести на кои повикаа демонстрантите кои синоќа продолжија со протестите пред законодавниот дом, а се против договорот со кој се решава долгогодишниот спор за името со Грција.

87 поврзани вести »

Естрадата се „срами“ од неговиот изглед: Еве како се појави избраникот на познатата пејачка на роденденот кај Цеца ...

Курир - пред: 38 мин

Познатата пејачка Снежана Ѓуриќ заедно со нејзиниот избраник познатиот српски гинеколог Вања Милошевиќ беше дел од роденденската забава кај Цеца. Но она што веднаш им падна во очи на фоторепортерите и новинарите е стајлингот на нејзиниот избраник ...

24 поврзани вести »

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

Курир - пред: 38 мин

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на доделувањето на Ем-ти-ви филмски и телевизиски награди. Филмот за афроамериканскиот суперхерој е прогласен за најдобар филм на годината, во конкуренција на уште четири филмови: „Вондервоман“, „Одмаздници: ...

6 поврзани вести »

УНХЦР: Бројот на бегалци во 2017 достигна рекордни 68,5 милиони луѓе

Курир - пред: 55 мин

Бројот на бегалци и внатрешно раселени лица во светот минатата година достигна рекордни 68,5 милиони луѓе, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР). Оваа бројка се зголемува веќе петта година по ред.

45 поврзани вести »

Додека гледаат натпревар оперираат: Пациент на операциона маса, а лекарите гледаат Светско првенство (ВИДЕО)

Курир - пред: 55 мин

Се може да се види на интернет. Лекарите имаат доста одговорна работа, затоа што пред се животот на пациентите е во нивните раце. Овие лекари и медицински персонал очигледно не се доволно совесни, а причина за тоа е што за време на операција ...

2 поврзани вести »

Невреме предизвика хаос во Њујорк: Жена четири часа била заробена под урнатините на седумкатна зграда (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - пред: 1 час

Една жена е повредена синоќа при делумно уривање на напуштена седумкатна зграда во Њујорк, за време на краткотрајно невреме. Како што соопшти градоначалникот на Њујорк, Роб Ролсон, при уривањето, делови од зградата предизвикале штети на неколу ...

10 поврзани вести »

11 повредени во 11 сообраќајки во Скопје

Курир - пред: 1 час

Двеста и седум возачи непрописно ги паркирале своите возила поради што се казнети во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Од СВР Скопје денеска информираат дека со специјалното возило „пајак“ биле подигнати 58 возила.

29 поврзани вести »

Авионот на Елвис Присли повторно на аукција

Курир - пред: 1 час

Авионот, кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а се чуваше на писта во американската сојузна држава Ново Мексико речиси четири децении, повторно оди на аукција. Како што се наведува, Елвис самиот го дизајнирал ентериерот на приватното црвено ...

6 поврзани вести »

Изложба на уметници-учесници на европскиот проект „КреАрт“

Курир - пред: 1 час

Во Културно-информативниот центар вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба на уметниците Марио Ромода од Хрватска и Марија Конеска од Македонија. Двајцата уметници се први гости/учесници на европскиот проект „КреАрт“ и создаваа свои дела во период ...

5 поврзани вести »

Саемот на мебел ќе се одржи во октомври во ВИП Борис Трајковски

Курир - пред: 2 часа

Саемот на мебел годинава ќе се одржи од 5 до 10 октомври во комплексот на ВИП Арената „Борис Трајковски“. Од Скопски саем, кој е организатор на оваа саемска манифестација, најавуваат дека вкупниот изложбен простор ќе биде 8.000 метри квадратни.

10 поврзани вести »

Кејн прв Англичанец со два гола на СП по речиси три децении

Курир - пред: 2 часа

Напаѓачот Хари Кејн е првиот Англичанец кој постигнал два гола за својата репрезентација на еден Мундијал уште од 1990 година. Капитенот на Англија синоќа беше двоен стрелец на дуелот против Тунис кој заврши со 2:1.

74 поврзани вести »

Популарна актерка се обидела да се самоубие

Курир - пред: 2 часа

Американската актерка Хедер Локлир се обидела да си го одземе животот. „ТМЗ пишува дека член на семејството на актерката повикал помош бидејќи таа се заканувала со самоубиство, по што била пренесена во болница на психијатриско одделение.

3 поврзани вести »

Познатиот рапер изрешетан во автомобил, естрадата во шок

Курир - пред: 2 часа

Познатиот млад рапер бил крвнички убиен пред салон за продажба на мотори. Раперот XXXTentacion (20) е убиен вчера попладне пред продажен салон за мотори во Флорида. Непознатите напаѓачи го изрешетале раперот кој бил во неговиот автомобил и се ...

4 поврзани вести »

Михајловиќ нов тренер на Спортинг

Курир - пред: 2 часа

Српскиот тренер Синиша Михајловиќ и официјално во следни три години ќе го предводи португалскиот клуб Спортинг од Лисабон. Приоритет на Михајловиќ ќе биде да го стабилизира тимот кој се соочи со потреси во финишот на сезоната што измина кога ...

20 поврзани вести »

Помпео: Можно е пак да заминам за Северна Кореја

Курир - пред: 2 часа

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа најави дека по сердбата меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, што се одржа минатата недела во Сингапур, можно е тој повторно да отпатува во Северна Кореја за ...

43 поврзани вести »