TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Леклер останува во Ферари до 2029

Курир - 04.12.2023

Италијанските медиуми објавија денеска дека 29-годишниот возач од Монако, Шарл Леклер, ја продолжи соработката со Формула 1 тимот Ферари до 2029 година. Леклер имаше договор со Ферари до 2024, а продолжувањето на соработката е доказ дека ...

23 поврзани вести »

Тер Штеген неизвесен за ЕУРО2024

Курир - 04.12.2023

Причина е повредата на грбот, а како што наведуваат денеска шпанските медиуми, многу е веројатно дела проблемите на квалитетен начин можат да се решат само со оперативен зафат. Настапот на Европското фудбалско првенство кое идната година ќе се одржи ...

29 поврзани вести »

Николоски: „Копачите на злато“ станаа копачи на зло со поддршка на власта на СДС и ДУИ

Курир - 04.12.2023

Николоски потенцираше дека сега осомничениот за двојно свирепо убиство Љупчо Палевски Палчо всушност Љупчо Палевски Палчо изминатите 6-7 години е полициски проект на власта кој имал за цел уште во 2018 година да се претстави како некаков „патриот“, ...

Кривичниот суд донесе наредба за спроведување истрага против Љупчо Палевски

Курир - 04.12.2023

Кривичниот суд во Скопје на предлог на скопското Основно јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против Љупчо Палевски првоосомничениот во убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

557 поврзани вести »

Николоски за убиствата на Палчо: Власта негувајќи монструм, создаде Франкештајн

Курир - 04.12.2023

Николоски потенцираше дека власта на СДС и ДУИ е директно одговорна, бидејќи негувајќи монструми, создала како што рече тој Франкештајн, како и дека бидејќи истите претходно не биле казнети за помали дела, стигнале да убиваат деца.

Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на ...

Курир - 04.12.2023

Тројцата осомничени за случајот со киднапираната и убиена Вања Ѓорчевска, кои завршија зад решетки и добија 48-часовен притвор се сместени секој сам и во посебни простории во Шутка, неофицијално пренесува „ Фокус “.

545 поврзани вести »

ОФИЦИЈАЛНО: Љупчо Палевски се бара со меѓународна потерница

Курир - 04.12.2023

Мнистерството за внатрешни работи објави дека е распишана меѓународна потерница по Љупчо Палевски Палчо за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска. -Љупчо Палевски род.12.12.1964 год. во Скопје се бара со меѓународна потерница за истрага за ...

557 поврзани вести »

Стефковски: Вечерва се потпишав во отворената книга на жалост и ја оддадов мојата последна почит кон Вања

Курир - 04.12.2023

Градоначалникот на Гази Баба, Бобан Стефковски вечерва беше во посета на основното училиште „Јохан Хајнрих – Песталоци”, каде се потпиша во книгата на жалост по повод прераната смрт на малата Вања.

134 поврзани вести »

Ивановски постави нов македонски рекорд во маратон

Курир - 04.12.2023

Ова постигнување е подобро од претходното за повеќе од шест минути, остварено на 15 мај 2022 година во Копенхаген (2:18.12). Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски постави нов национален рекорд во маратон, истрчувајќи ја изминатиот викенд во ...

5 поврзани вести »

10 ДЕНА НЕ ЗНАЕВМЕ ДАЛИ Е ЖИВ ИЛИ МРТОВ, СÈ ШТО СЛУШАМЕ СЕГА Е НОВО ЗА НАС: Се јави ќерката на убиениот велешанец Панче ...

Курир - 04.12.2023

– Не знаевме. Сето ова што го слушаме е ново за нас. Не знам ништо и не можам ништо повеќе да ви кажам. Јас колку што знам, татко ми немал закани и притисоци во минатото – изјави Македонка Жежовска за Алфа ТВ.

545 поврзани вести »

Над 20.000 барања за бугарски пасош по основ на потекло

Курир - 04.12.2023

Како што пренесува бугарскиот портал Медиапул, оваа година е забележан значителен пораст на интересот за бугарски пасоши по основ на потекло од Бугарија. За цела 2022 година имало 16.711, во 2021 година – 15.809, а во 2020 година биле креирани 9.639 ...

20 поврзани вести »

ВИДЕО: Таткото на Вања донесен во Кривичниот суд, ги погледна камерите па направи „лајк“ со палците

Курир - 04.12.2023

Тој беше донесен од полициската станица „Центар“ каде последните 24 часа беше на распит. Се очекува на барање на Скопското Јавно обвинителства да му биде изречена мерка притвор од 48 часа, како и на останатите тројца осомничени во случајов коишто ...

545 поврзани вести »

ЕУ ќе ги отвори преговорите со Босна и Херцеговина кога ќе се договорат критериумите

Курир - 04.12.2023

Неименуваните официјални лица велат дека овој прв нацрт, кој е подготвен за дискусија, е подложен на промени. Европската унија е подготвена да ги отвори пристапните преговори со Босна и Херцеговина кога ќе се постигне потребниот степен на ...

10 поврзани вести »

Магла со видливост од 100 метри на планискиот премин Ѓавато

Курир - 04.12.2023

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по наместа влажни коловози. Од ЈП Македонија пат информираат дека магла со видливост од 100 метри има на планискиот премин Ѓавато.

39 поврзани вести »

„Вања – прости ни, не можеме, не знаеме како да се поздравиме“: проштални зборови од училиштето „Песталоци“

Курир - 04.12.2023

Матичното училиште на трагично загинатото девојче со статус и на социјалните мрежи. На службениот влез на училиштето Јохан Хајнрих – Песталоци каде учеше 14-годишната Вања е отворена книга на жалост за сите граѓани кои сакаат да и оддадат почит.

134 поврзани вести »

Евролига: Билетите за кошаркарскиот фајналфор во продажба од 19 декември

Курир - 04.12.2023

Цената на влезниците за еден натпревар ќе биде од 57.25 до 177.25 евра. Кошаркарската Евролига соопшти денеска дека влезниците за фајналфор турнирот во Берлин ќе бидат пуштени во продажба на 19 декември.

6 поврзани вести »

СРЕДЕ СТРОГ ЦЕНТАР – од оваа зграда е грабната Вања со врзани раце и нозе во вреќа за спиење! (ФОТО)

Курир - 04.12.2023

Таа била грабната од внатрешниот дел на зградата, со врзани раце и нозе во вреќа за спиење. Ова е местото од каде е грабнато девојчето. Зградата е во строгиот центар на градот, поточно карши „фонтатаната“ во парк каде е прометно и фрекфентно во ...

Пендаровски и сопругата се потпишаа во книгата на жалост во „Песталоци“

Курир - 04.12.2023

Голем број деца, соученици, родители, граѓани денеска со солзи во очите се упатуваа кон училиштето за да се потпишат во книгата на жалост која беше поставена утринава од 9 часот. Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговата сопруга ...

134 поврзани вести »

И ЦЕЦА ПОТРЕСЕНА ПО ТРАГЕДИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА – еве што сподели на својот Инстаграм профил посветено за Вања (ФОТО)

Курир - 04.12.2023

Веста за потрагата по Вања пред неколку дена ја споделуваа многу луѓе ширум регионот, но и познати личности од соседна Србија. Не само Македонија, туку и регионот е потресен и згрозен од веста која вчера вечерта се прошири со брзина на светлината ...

134 поврзани вести »

МВР со реакција по незгодните прашања на пратеникот Јанушев

Курир - 04.12.2023

Од Министерството за внатрешни работи преку соопштение ги демантираат информациите кои денеска на прес конференција беа изнесени од страна на пратеникот Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ. Од МВР велат дека не е точна информацијата дека во СВР Скопје пред ...