TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Луѓе умираат од корона, а Филипче и Заев велат не умираат

Курир - пред: 19 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче ја споделува лудоста на Зоран Заев. Се случува тотално фијаско во справување со кризата произлезена од корона вирусот. Бројката на новозаболени со Ковид- 19 енормно се зголемува од ден на ден, а власта нема ...

325 поврзани вести »

Славјанка Петровска наместо во самоизолација држи прес-конференција во Владата- кој ќе ја понесе одговорноста?

Курир - пред: 19 часа

Јавноста денеска на големо ја прашува власта предводена од СДСМ која во карантин си однесе дури 75 свои партиски членови како дополнителниот министер за внатрешни работи Славјанка Петровска која е во самоизолација држеше прес- конференција од ...

79 поврзани вести »

Пешев: Денешната наша бројка 30х180=5.400, Македонија е во италијанското сценарио…

Курир - пред: 19 часа

Поранешниот владин министер, а сега претседавач на Собранието на Стопанската комораАнтони Пешев на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека: -Ако Италија има 60 милиони жители, а Македонија 2, значи дека денешнава наша бројка е ...

2 поврзани вести »

ФОТО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ го одбележа меѓународниот ден на животната средина

Курир - пред: 20 часа

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска организираше акција за чистење по повод меѓународниот ден на животната средина. Членовите на Унијата на млади сили од речиси сите градови во земјава каде нема полициски час заедно со кандидатите за ...

2 поврзани вести »

Филипче: Околу 15 семејства сочинуваат 90 проценти од новозаболените

Курир - пред: 20 часа

Петнаесеттина семејства сочинуваат околу 90 проценти од новите случаи на заболени од КОВИД-19, покажува кластерската анализа на новодијагностицирани пациенти. Ова, според министерот за здравство Венко Филипче, укажува дека болеста се шири тесно во ...

325 поврзани вести »

Сестра и техничар од ГАК позитивни на коронавирус, заразен персонал и во ГОБ 8 септември- Филипче за вториот бран ги ...

Курир - пред: 20 часа

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку прес- конференција откри дека во ГОБ 8 септември има заболено еден доктор, седум медицински сестри како и ,лица од техничката служба на оваа болница.

325 поврзани вести »

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Курир - пред: 20 часа

Шпанија ќе почне да ги отвара своите граници за странски туристи од 1 јули, изјави денеска портпаролката на шпанската Влада Марија Хесус Монтеро. Шпанската министерка за туризам Рејес Марото вчера изјави во врска со Франција и Португалија, од 22 ...

40 поврзани вести »

Уште една лага на Заев: Ветуваше дека нема да го промени името, двојазичност и 500 евра плата, а денес „ветува“ дека ...

Курир - пред: 21 часа

Јавноста денеска е револтирана од уште едната голема лага која им е позната на сите, дадена преку изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев. Имено откако Али Ахмети денеска објави дека е време за премиер Албанец, реплицираше Заев со уште една ...

105 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ едногласно донесе одлука- кандидат за мандатар ќе биде Мицкоски, финалната одлука ја имаат граѓаните

Курир - пред: 21 часа

ВМРО-ДПМНЕ ја претстави идејата за кандидат мандатар и беше донесена едногласна одлука кандидат за мандатар да биде професорот Д-р Христијан Мицкоски. -На овие избори свои кандидати покрај ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат и СДСМ и ДУИ.

214 поврзани вести »

Десет заразени здравствени работници во Градската болница „8 септември“

Курир - пред: 21 часа

Десет заразени здравствени работници од Ковид 19 се регистрирани во Градската болница „8 септември“, позната и како Ковид болница, во која се носат речиси сите сомнителни случаи, потврди за „Фокус“ , директорот на болницата, доктор Кристијан Костов.

325 поврзани вести »

ЦРН ПЕТОК ВО МАКЕДОНИЈА: Здравство потврди рекорден број на ново заразени, починаа и две лица!

Курир - пред: 21 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-109, Куманово-26, Дебар-1, Штип-15, Тетово-12, Струга-1, Велес-1, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-8, ...

Штипските текстилни и кожарски фабрики ја почитуваат уредбата за забрана за работа

Курир - пред: 21 часа

Штипските текстилни и кожарски фабрики денеска ја почитуваа забраната за работа во погоните, покажа увидот на инспекторите, активистите од НВО „Гласен Текстилец“ и на Општинскиот кризен штаб.

72 поврзани вести »

СРЕДЕ КАРАНТИН БЕЗ ВОДА: Откако Нерези цел ден е без вода, утре истото ги чека Жданец и Трнодол!

Курир - пред: 22 часа

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат дека на ден 06.06.2020година (сабота), поради уличен дефект „промена на затворач“ со пречник Ф-100мм на ул.Жданец б.б, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од нас.Жданец и Трнодол во време од 08:00ч ...

15 поврзани вести »

Гвардиола го назначува менторот за свој асистент во Сити

Курир - пред: 22 часа

Пеп Гвардиола наскоро ќе го назначи својот поранешен ментор Хуанма Лио за свој нов помошник тренер во Манчестер Сити, пренесуваат шпанските медиуми. Граѓаните не го заменија Микел Артета, кој си замина за да стане менаџер на Арсенал минатиот ...

Кировски: Денес бројката на ново заразени ќе биде 170, избори на 5 јули не може да биде чарето

Курир - пред: 22 часа

Новинарот Атанас Кировски преку статус на Фејбук пишува дека во моментов имаме математичка прогресија на пораст на инфицирани, денес бројката на ново заразени ќе биде 170! Оваа бројка е веќе тенденција на експоненцијален раст.

3 поврзани вести »

Заев контра Ахмети, во поход по исто гласачко тело

Курир - пред: 23 часа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев врати на изјавата на Али Ахмети кој кажа дека „е време за премиер Албанец“. Тој рече дека премиер ќе биде оној кој ќе добие поддршка од 61. а не според етничката припадност.

Драма во скопско Трубарево: Татко си го нападнал синот со чекан и го удирал по главата!

Курир - пред: 23 часа

На 04.06.2020 во СВР Скопје било пријавено дека околу 22.00 часот во с.Трубарево, скопско, Р.Б.(72) во семејниот дом со чекан го нападнал неговиот син Ј.Б.(46) и му нанел повреда на главата. Ј.Б.

4 поврзани вести »

ВИДЕО: Охрид денеска како сред туристичка сезона

Курир - пред: 23 часа

Раздвижено беше денеска низ Охрид. Многу граѓани, особено од Скопје и околината, заминаа во овој град каде ќе го поминат продолжениот викенд, особено по одлуката на Владата за полициски час во главниот град.

31 поврзани вести »

Во изминатово деноноќие 177 позитивни на Ковид-19, во Скопје 105!

Курир - пред: 23 часа

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa, дознава Алсат-М. Истовремено, 8 пациенти се излекувани, а починаа 2 пациентa позитивни на Ковид-19.

408 поврзани вести »

Ахмети: Време е за првиот премиер Албанец!

Курир - пред: 1 ден

Целта на Демократската унија за интеграција е премиер Албанец, пишува на својот фејсбук профил лидерот на партијата, Али Ахмети. „Дозволете заеднички да ја дефинираме нашата следна цел – на следните избори заеднички да избереме ценета, докажана и ...

105 поврзани вести »