TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

По одличната „Среќа и несреќа“, Бојана Скендеровски со нова моќна балада „Сонце меѓу сенките“ (ВИДЕО)

Курир - пред: 9 часа

По одличната „Среќа и несреќа“ Бојана Скендеровски денеска на јавноста ѝ ја претставува моќната балада со наслов „Сонце меѓу сенките“. И оваа композиција, како што веќе и најави Бојана, ќе биде дел од новиот студиски материјал што паралелно се ...

6 поврзани вести »

Македонија падна едно место на листата на ФИФА

Курир - пред: 9 часа

Фудбалската репрезентација на Македонија има пад од една позиција на најновата ранг листа на ФИФА. Селекцијата на Благоја Милевски на најновиот ранкинг се наоѓаат на 65. место со 1082.42 поени.

27 поврзани вести »

„Ќе следи одговорност, не може во услови на голема енергетска криза кога се губат работни места, кога се затвараат ...

Курир - пред: 10 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денска на новинарско прашања поврзано со аферата Броило посочи дека станува збор за голем скандал каде наместо да им се помага на граѓаните и на стопанството, некој седи и ги брои парите кои што ги ...

9 поврзани вести »

Жена тешко повредена, ја удрила запрежна кола на пешачка патека

Курир - пред: 10 часа

На 05.10.2022 во 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на пешачката патека која се протега покрај ул. „Жил Верн“ во Скопје, запрежно возило управувано од непознато лице кое го напуштило местото на несреќата, удрило во пешакот Љ.А.

10 поврзани вести »

Бретон: Украина во моментов не може да влезе во НАТО поради војната

Курир - пред: 10 часа

Украина не може да влезе во НАТО додека има војна на нејзина територија, објави денеска европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон. „Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара членство во НАТО, но, како што знаете, за да влезе во ...

26 поврзани вести »

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Курир - пред: 10 часа

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да ги здружат силите и дополнително да ги зајакнат границите меѓу Србија и Северна Македонија.

36 поврзани вести »

Шерон Озборн проговори за болеста на Ози

Курир - пред: 10 часа

Шерон Озборн искрено проговори за здравствените битки на својот сопруг Ози, односно – како Паркинсоновата болест на рокерот влијаеле врз семејството, откако ја открило неговата дијагноза откриена пред две години.

6 поврзани вести »

Хамилтон: Дополнителни 300 илјади долари потрошени од Мерцедес би го промениле исходот на сезоната 2021

Курир - пред: 10 часа

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека дополнително вложување би ги променило резултатите од сезоната 2021 година. Британецот загуби од Макс Верстапен од Ред Бул по контроверзните одлуки во последната трка од шампионатот, оставајќи го ...

7 поврзани вести »

Мицкоски од Бутел: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да градат, додека владата на СДС и ДУИ продолжува да ...

Курир - пред: 10 часа

Секогаш е задоволство да се присуства на почеток на проект кој што ќе значи подобар и поквалитетен живот на граѓаните во овој дел на Скопје, конкретно во Општина Бутел, рече на прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

17 поврзани вести »

Путин одобри одложување на мобилизацијата за студентите, докторантите и лекарите на специјализација

Курир - пред: 10 часа

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска потпиша указ со кој на студентите, докторантите и лекарите на специјализација им се дозволува да ја одложат мобилизацијата. Одложување на мобилизацијата важи за редовните и вонредните студенти на ...

16 поврзани вести »

Костовски:Во Бутел се реализираат предизборните ветувања, се гради нова детска градинка, се асфалтираат над 20 улица, ...

Курир - пред: 10 часа

Денес на мое големо задоволство тука сме заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да одбележиме официјално започнување со градба на една нова, модерна градинка на територија на општина Бутел, поточно во населеното место Бутел 1.

17 поврзани вести »

Опуштете се и зајакнете го имунитетот: 20 минути вежби после кои ќе бидете спремни за напорниот ден

Курир - пред: 10 часа

Најважно е да воспоставите редовна рутина за вежбање. А кога ќе го направите тоа, ви предлагаме сет од јога вежби во траење од 20 минути. Овој тренинг ќе ви помогне, не само да се опуштите, туку и да го зајакнете вашиот имунолошки систем.

2 поврзани вести »

Објавен огласот за избор на Основен јавен обвинител на ОЈО ГОКК, гласањето на 7 ноември

Курир - пред: 10 часа

Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија објави оглас за избор на обвинители во повеќе обвинителства како и Основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција-Скопје.

49 поврзани вести »

Во Кисела Вода одбележан Светскиот ден на лицата со церебрална парализа

Курир - пред: 10 часа

Со забавна програма и подароци, денес, беше одбележан Светскиот ден на лицата со церебрална парализа. Забавата, организирана од Општина Кисела Вода, се одржа во неодамна отворениот клуб во населбата Расадник, наменет и опремен специјално за нив.

8 поврзани вести »

Повеќе од 60 деца умреа во африканска земја, се сомнева дека е виновен сирупот за кашлица: СЗО апелира на претпазливост

Курир - пред: 10 часа

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во Гамбија, откако агенцијата на ОН соопшти дека лекот може да предизвика оштетување на бубрезите, изјавија во ...

19 поврзани вести »

Викендов температурен шок – голема разлика во дневната и ноќната температура, особено во сабота подгответе се за минус ...

Курир - пред: 10 часа

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец.

54 поврзани вести »

Се самоуби напаѓачот од Тајланд: Усмрти 34 лица, најмалку 22 се деца

Курир - пред: 11 часа

Напаѓачот кој денеска уби најмалку 34 лица, меѓу кои и деца во градинка во североисточниот дел на Тајланд, ги убил и својата сопруга и детето, а потоа се самоубил, изјави портпаролот на полицијата.

100 поврзани вести »

Тага во соблекувалната на Тотенхем: Почина еден од помошниците на Конте

Курир - пред: 11 часа

Џан Пјеро Вентроне, кондицискиот тренер на Тотенхем почина на 62 годишна возраст од леукемија. Вентроне беше еден од помошниците на Конте, и доби прекар „Маринец“ поради силните тренинзите кои ги дава на фудбалерите.

12 поврзани вести »

Мицевски: Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, ете затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни ...

Курир - пред: 11 часа

Полека но сигурно, вистината испливува на површина! Иако декларативно и постојано не’ убедуваат дека македонскиот јазик е „заштитен“, конечно гледаме дека тоа не е вистина. Очигледно, само Владата на Република Македонија не ја гледа или не сака да ...

39 поврзани вести »

Њујорк тајмс: САД сметаат дека Украина е одговорна за убиството на Дарја Дугина

Курир - пред: 11 часа

Американските разузнавачки агенции веруваат дека дел од украинската влада го одобрила убиството на Дарја Дугина, ќерка на истакнат руски националист, со активирање експлозив во нејзиниот автомобил во близина на Москва, објави „Њујорк тајмс“, ...

25 поврзани вести »