TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

СЕ САКАЛЕ ЛУДО – Северина на почетокот на кариерата била свршена за овој познат музичар, нема да верувате дека тие ...

Курир - пред: 11 часа

Откако стана најпозната низ целиот регион пред дваесетина години речиси немаше кој не сакаше да знае буквално се за хрватската пејачка Северина. Од тоа каде се движи, со кого се дружи, што прави со слободното време, па се до тоа со кого се забавува ...

Лефков: Фирмата на кумот на Ковачевски склучила договор со ЕВН од над 2 милиони евра, во време кога дезертерот ...

Курир - пред: 11 часа

Денес ќе презентираме нови фрапантни сознанија за аферата броило и за соларниот картел, како и за трговијата на влијание на Димитар Ковачевски, рече на денешната прес-конференција пратениокот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков.

56 поврзани вести »

Дејвис не играше против Феникс поради проблеми со грбот

Курир - пред: 11 часа

Лос Анџелес лејкерси загубија од Феникс со 119:115 во претсезонски натпревар во НБА-лигата. Во тимот на Лејкерси го немаше Ентони Дејвис поради напнатост на мускулите во долниот дел на грбот, објави „ESPN“.

4 поврзани вести »

Грилиш открива: Голманот на Копенхаген ми се пожали дека игра против вонземјанец

Курир - пред: 11 часа

Манчестер Сити продолжи со перфектните настапи во групната фаза од Лигата на Шампионите. Во третото коло „граѓаните“ славеа против Копенхаген со убедливи 5-0, а повторно стрелаше Ерлинг Халанд.

59 поврзани вести »

Општина Гази Баба ќе доделува стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти

Курир - пред: 11 часа

Општина Гази Баба распиша Конкурс за доделување стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти од територија на општината за учебната 2022/2023 година. Ќе бидат доделени 21 стипендија на талентирани ученици и 21 стипендија на ученици спортисти.

12 поврзани вести »

ПЕШКИРИТЕ НЕ СЕ ДОВОЛНО МЕКИ? Со овие 2 СОСТОЈКИ ќе бидат како нови

Курир - пред: 11 часа

Не е лесно на пешкирите да им се врати стариот сјај. Ни се чини дека пешкирите набргу по купувањето почнуваат да ја губат својата оригинална мекост, што не привлекува кон новата набавка. Ставете ги пешкирите во машината за перење Сепак, по ...

2 поврзани вести »

Еу го принуди Ејпл да го смени полначот за Ајфон во Европа – еве со што ќе се соочат милиони корисници и тоа многу ...

Курир - пред: 11 часа

Apple ќе мора да го промени полначот за своите iPhone телефони во Европската Унија од есента 2024 година за да се усогласи со новите правила кои воведуваат единствен полнач за полнење за повеќето електронски уреди.

7 поврзани вести »

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Курир - пред: 11 часа

Откако постигна глобален успех со своите беспилотни борбени авиони, турската одбранбена индустрија неодамна го претстави прото површинско пловило без екипаж за електронско војување. Станува збор за бродот Marlin, развиен во партнерство помеѓу ...

2 поврзани вести »

Олеснета слободна трговија и обезбедување храна меѓу Македонија и Украина

Курир - пред: 11 часа

Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и неговиот украински колега Денис Шмихал денеска во Прага се потпишани одлуки со кои се дополнува и ревидира постојниот Договор за слободна трговија помеѓу Северна Македонија и Украина, а со цел да се ...

56 поврзани вести »

Почина сопругата на првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман

Курир - пред: 11 часа

Анкица Туѓман, сопругата на првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман, почина во 97. година од животот. Била родена во 1926 година во Загреб, каде што се школувала се до заминување во партизани во пролетта 1944 година.

12 поврзани вести »

Утре без струја делови од Аеродром, Центар, Кисела Вода и Карпош

Курир - пред: 11 часа

Регионалниот центар за управување со кризи – Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички интервенции во електро дистрибутивната мрежа, на ден 07.10.2022 година ( петок ), без електрична енергија ќе ...

15 поврзани вести »

ТФТ и МЗТ Скопје ја отвораат новата сезона во македонското кошаркарско првенство

Курир - пред: 11 часа

Со натпреварот ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром, вечер во 19 часот ќе почне сезоната 2022/23 во македонската кошаркарска лига. Натпреварот ќе се игра во салата на СРЦ „Кале“. Екипата од Аеродром ја брани шампионската титула од минатата сезона, додека ТФТ е ...

26 поврзани вести »

Општина Гази Баба доделува стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти

Курир - пред: 11 часа

Општина Гази Баба распиша Конкурс за доделување на стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти од територија на општина Гази Баба. За конкурсот градоначалникот Бобан Стефковски утрово информираше на својата официјална страна на Фејсбук на ...

12 поврзани вести »

СПМ до Спасовски: Гас маски, панцири и плочи имат снемано од „задоволната“ полиција, зошто после 6 години од вашето ...

Курир - пред: 11 часа

Гас маски, панцири и плочи ИМАТ СНЕМАНО од “задоволната” Полиција! Синдикат на полиција во Македонија во интерес на полициските службеници, реши да истражува малку на “Google” и социјалните мрежи, а воедно направи споредба од фактичката состојба на ...

2 поврзани вести »

Гвардиола проговори за „клаузулата Реал Мадрид“ во договорот на Халанд

Курир - пред: 11 часа

Ерлинг Халанд продолжува да го импресионира фудбалскиот свет и синоќа постигна нови два гола во Лигата на шампиони. Веќе подолго време кружат шпекулации дека Норвежанецот е голема желба на Реал Мадрид и дека во договорот има опција да го напушти ...

59 поврзани вести »

Еве зошто некои од нас имаат добра, а некои лоша ориентација во просторот

Курир - пред: 11 часа

Во последниве денови, научниците од Универзитетот во Лондон, со помош на генијална комбинација на виртуелна реалност и создавање слики во мозокот, истражуваа зошто некои луѓе се подобро ориентирани во просторот и зошто некои секогаш мораат да ...

3 поврзани вести »

Побрзо и помеко: Тесто за пица БЕЗ КВАСЕЦ и стасување, готово за само 2 МИНУТИ (РЕЦЕПТ)

Курир - пред: 11 часа

Пицата е едно од јадењата што се јаде низ целиот свет, сите ја сакаат, а се подготвува брзо и лесно. Еве ги сите состојки што ќе ви требаат: 150 милилитри топла вода 3 лажици масло една лажичка сол 250 грама меко брашно 3 лажички прашок за пециво ...

2 поврзани вести »

СТАПЧИЊА ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ! Вкусна ужинка за добар почеток на денот (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Курир - пред: 11 часа

Ако сакате да направите нешто вкусно за ужина, ви ги препорачуваме овие солени стапчиња со сирење СОСТОЈКИ: 200 мл млеко 2 лажици масло 10 гр квасец 1 лажичка шеќер 300-350 гр брашно 100 гр сирење 2 лажички ајвар ...

3 поврзани вести »

ЛИСНАТО ТЕСТО ПОЛНЕТО СО ЧОКОЛАДО! Задоволство за сите сетила! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Курир - пред: 11 часа

Сѐ што ви треба е лиснато тесто и чоколадо и магијата може да започне Состојки : пакување лиснато тесто 1 чоколадо бадеми жолчки за премачкување шеќер во прав за посипување ...

2 поврзани вести »

Цените на недвижностите во постојан раст, становите во вториот квартал од годината поскапени за 16,5 отсто

Курир - пред: 11 часа

Цените на недвижностите во третиот квартал годинава во државава се зголемиле за 21,2 отсто, во однос на истиот квартал од минатата година. Во периодот јули-септември годинава, споредено со претходните три месеци, растот на цените на недвижностите е ...

31 поврзани вести »