TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Схинас по средбата со Маричиќ: Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон ЕУ, зграпчете го моментумот и ...

Локално - тукушто објавено

Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон пристапувањето во ЕУ, објави попладнево на платформата Икс потпретседателот на Европската комисија и еврокомесар за промоција на европскиот начин на живеење Маргаритис Схинас по средбата со ...

2 поврзани вести »

Претседателските избори во Русија ќе се одржат на 17 март

Локално - тукушто објавено

Горниот дом на рускиот Парламент денеска донесе одлука претседателските избори да се одржат на 17 март 2024 година. Рускиот претседател Владимир Путин (71) се уште не соопштил дали повторно ќе се кандидира, но се очекува, сега кога се закажани ...

26 поврзани вести »

Кацарска-Вал: Поддршка од Мисијата на ОБСЕ во земјава за функционалното унапредување на Уставниот суд

Локално - пред: 47 мин

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска одржа работна средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Килијан Вaл, на која разговарале за состојбата во Уставниот суд од аспект на недостатокот на уште двајца судии, ресурсите со ...

6 поврзани вести »

Стејт департмент: Договорот за НАТО стапи во сила за Северна Македонија

Локално - пред: 47 мин

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен информираше денеска дека со депонирањето на инструментите за ратификација на Договорот за правната положба на НАТО, договорот стапил во сила за Северна Македонија.

10 поврзани вести »

Интеграцијата пред зачленувањето не е алтернатива на полноправното членство во ЕУ, порачаа Османи и Шаленберг

Локално - пред: 56 мин

Постепена интеграција на земјите кандидати за зачленување во ЕУ во структурите на блокот не е алтернатива за членството, туку најдобар начин да се одржи процесот на проширувањето на вистинскиот пат и да се постигнат побрзи резултати во реформите, ...

52 поврзани вести »

Маричиќ од Брисел, брифинг со Коела: „Повеќе придобивки за сите граѓани на Северна Македонија, со реформите кои се ...

Локално - пред: 1 час

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денес во Брисел одржа брифинг состанок со делегатите од работната група за проширување на Советот на Европската Унија, КОЕЛА.

52 поврзани вести »

САД со дополнителни 175 милиони долари помош за Украина, за Кирби неиспраќањето помош е божиќен подарок за Путин

Локално - пред: 1 час

САД синоќа испратија дополнителни 175 милиони долари воена помош за Украина, претходно авторизирана од претседателот Џо Бајден, но од неговата администрација укажаа дека тоа се последните залихи и очекуваат Конгресот да го одобри новиот пакет помош ...

54 поврзани вести »

Стотици тенковски гранати го погодија бегалскиот камп Џабалија

Локално - пред: 1 час

Стотици тенковски гранати го погодија бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Појасот Газа, иако израелските копнени операции сега се фокусирани на југот на енклавата, јавува Би-Би-Си.

347 поврзани вести »

На армискиот полигон „Криволак“ вежбовни активности „Храбар партнер 23“

Локално - пред: 2 часа

Министерката за одбрана Славјанка Петровска заедно со амбасадорката на САД, Анџела Агелер денеска ги посетија американските војници кои со припадниците на македонскатаа Армијата изведуваат вежба на „Криволак“.

22 поврзани вести »

ОЈО отвори истражна постапка и побара притвор за возачот на Палевски

Локално - пред: 2 часа

Основното јавно обвинителство Скопје известува дека донесе наредба за спроведување истражна постапка за возачот кој го возел првоосомничениот за убиството на младата Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски – Палчо, кој го превел од Србија до Турција.

545 поврзани вести »

Дали САД со неиспраќањето нова помош за Киев става крај на војната: „Русите може да тргнат во нова офанзива, помирување ...

Локално - пред: 2 часа

Републиканците во американскиот Сенат го блокираа обидот да се усвои нов закон за нова помош и поддршка на Украина. Очекувано, главните причини беа несогласувањата со демократите за потребата од зајакнување на границата со Мексико и заострување на ...

54 поврзани вести »

Доктор ја откри вистинската причина зошто сме постојано уморни

Локално - пред: 2 часа

Заморот е проблем со кој се соочуваат многу луѓе, а во зимските месеци сме почувствителни и помалаксани од вообичаено. За жал, ова може да се припише на голем број проблеми, од хронични болести до рутини за спиење и јадење, што го отежнува ...

2 поврзани вести »

Италија се повлекува од проектот „Појас и пат“, Кина веднаш жестоко реагираше на потегот

Локално - пред: 2 часа

Кина се противи на „омаловажувањето и саботажата“ на иницијативата „Појас и пат“, откако Италија, единствената голема западна земја која ѝ се приклучи, се повлече од проектот. Во писмото испратено до Пекинг пред неколку дена, Италија формално се ...

11 поврзани вести »

Ердоган сака „нова ера“ во односите меѓу Турција и Грција

Локално - пред: 2 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека „нема проблем што не може да се реши“ меѓу Турција и Грција. Турскиот претседател рече дека е неопходно да се дејствува „со добри намери“ и „да се фокусираме на заедничка визија“.

34 поврзани вести »

Околу 85 отсто од српските граѓани сметаат дека насилството врз жените е приватен проблем

Локално - пред: 2 часа

Околу 85 отсто од луѓето во Србија мислат дека насилството врз жените е приватен проблем, изјави во четвртокот Гордана Предиќ, советник во српското министерство за култура. На конференцијата за борба против родовото насилство врз жените, таа рече ...

27 поврзани вести »

По двата земјотреса во Србија, експертите сугерираат дека ќе следи уште посилен удар

Локално - пред: 2 часа

Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала го погоди Петровац на Млава во Србија утрово во 4 часот и 45 минути, а потресот се почувствувал дури до Белград. Експертите сугерираат дека веројатно ќе следи уште посилен удар.

29 поврзани вести »

Правда го испрати барањето за екстрадиција на Палчо

Локално - пред: 2 часа

Министерството за правда и официјално го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку МНР ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти. Oригинал документ е испратен по ДХЛ до Министерството за правда на Република Турција и ...

118 поврзани вести »

Османи и Шаленберг: Очекуваме да се изгласаат уставните измени како следен чекор кон ЕУ

Локално - пред: 3 часа

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг во заедничко интервју за “Еурактив” упатија јасна порака дека постепената интеграција на земјите кандидати за членство во ЕУ не е ...

52 поврзани вести »

Шенен Доерти, среде битка со ракот, дознала дека нејзиниот сопруг има афера

Локално - пред: 3 часа

Шенен Доерти (52) тврди дека открила дека нејзиниот сопруг има афера непосредно пред да ѝ биде закажана операција за тумор на мозокот. Во премиерната епизода на нејзиниот подкаст „Let’s Be Clear“, таа се потсети како се справила со нејзиниот развод ...

2 поврзани вести »

Кривична за директорот на битолскиот „Водовод“ бидејќи не го обезбедил резервоарот со вода со задолжителен видео-надзор ...

Локално - пред: 3 часа

СВР Битола, до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против П.М.(40) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“.

16 поврзани вести »