TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Италија: Кои се седумте мерки кои премиерот Конти ги најавил за реконструкција на земјата после епидемијата?

Локално - 27.05.2020

Во писмо до двата дневни весници „ „Кориере дела сера“ и „Фато котидијано“, италијанскиот премиер Џузепе Конти најавил седум мерки за обнова на земјата по пандемијата на коронавирусот, вклучително и големи јавни работи, реконструкција на ...

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Локално - 27.05.2020

Во Прилеп денеска има еден нов случај на заболен од коронавирусот, по двата дена кога немаше новозаболени. Центарот за јавно здравје не регистрирал новооздравени од оваа заразна болест. На инфективното одделение во прилепската болница се ...

73 поврзани вести »

Србија: Од 1 јуни дозволени јавни собири до 1.000 луѓе и тестови за антитела на лично барање

Локално - 27.05.2020

Српскиот кризен штаб, со кој претседава премиерката Ана Брнабиќ, одлучил да дозволи собир до 1000 луѓе на отворено. Исто така, од 1 јуни ќе започнело тестирањето за откривање на антитела по барање на граѓаните.

12 поврзани вести »

Жерновски: Нам ни е неопходна политички стабилна и здрава држава, нема лицитирање со иднината

Локално - 27.05.2020

На 5 јули годинава во Хрватска ќе се одржат парламентарни избори, иако редовниот, односно крајниот термин за нивно организирање беше до 13 декември. Нашите сојузници од НАТО и ЕУ, кој во моментов се и претседавачи со Советот на Унијата, сметаат дека ...

Трамп се закани: Ќе ги угасиме сите социјални мрежи (фото)

Локално - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги угаси сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативците. Трамп се огласил на Твитер откако оваа социјална мрежа го обележала неговиот твит и ...

122 поврзани вести »

Угостителите ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Локално - 27.05.2020

Угостителите кои утре треба да ги отворат терасите, во секој момент очекуваат да ги добијат протоколите за работа од надлежните. Велат дека мерките доследно ќе ги почитуваат, но сепак се надеваат на измени согласно нивните барања.

158 поврзани вести »

Како лажниот Хитлер со години ги убедувал Американците да му помогнат да завладее со САД, светот и универзумот?

Локално - 27.05.2020

Американскиот весник „Дејли Бист“ ја објави приказната за Вилијам Џонсон, црн рудар од американската сојузна држава Кентаки, кој во текот на 10 години по Втората светска војна, ги измамил луѓето со тоа што се претставуваше како Адолф Хитлер и од нив ...

Милевски: Ја поддржуваме иницијативата на ДУИ изборите да се одржат на 5 јули

Локално - 27.05.2020

Ја поддржуваме иницијативата на ДУИ изборите да се одржат на 5 јули, изјави денеска министерот за локална самоуправа и претседател на Либерално-демократската партија, Горан Милевски. – Ја поддржуваме иницијативата на ДУИ парламентарните избори да се ...

Апелацискиот суд го одби барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите од „27 април“

Локално - 27.05.2020

Судскиот совет на Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за изземање на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска од јавна расправа во овој суд по жалбите за пресудите за случувањата на 27 април.

Костадинов: Мицкоски знае дека на изборите ќе биде поразен од граѓаните и затоа бега од нив

Локално - 27.05.2020

Однесувањето на Христијан Мицкоски во време на сериозна здравствена криза е однесување на несериозен, незрел политичар – политички профитер врз здравјето на граѓаните, вели Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ.

69 поврзани вести »

Мицкоски тврди дека има разговори, но не и договор за датумот за избори

Локално - 27.05.2020

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција не потврди дали 5 јули е можен датум за избори, но рече дека разговори меѓу политичките партии има и нагласи дека нивниот став е јасен.

37 поврзани вести »

„Њујорк Тајмс“: Поранешен министер од Владата на Никола Груевски вмешан во измама за продажба на маски во вредност од ...

Локално - 27.05.2020

„Њујорк тајмс“ објави приказна за една група на луѓе што се обидувала да склопи профитабилен договор за да се обезбеди очајно потребната заштитна опрема. Во таквата измама бил вклучен и поранешниот македонски министер за привлекување странски ...

Повредени шестгодишно дете и неговата мајка во сообраќајка во Тетово

Локално - 27.05.2020

Шестгодишно дете и неговата 26-годишна мајка се повредени откако во нив удрило возило управувано од 19-годишник, соопшти СВР Тетово. Незгодата се случила вчера околу 14.40 часот на кружниот тек од булевар „Видое Смилевски Бато“ со улица „Браќа ...

17 поврзани вести »

Мицкоски: Владата на Заев до крајот на годината ќе го задолжи секое семејство за 1.500 евра

Локално - 27.05.2020

Владата на Заев до крајот на годината ќе го задолжи секое семејство за 1.500 евра, а сега делат ваучери од 150 евра поткуп кој не може да го исплатат. Добиваме сѐ позагрижувачки податоци. Првите два пакети на мерки не му помогнаа на бизнисот.

69 поврзани вести »

Биле обвинети за лажирање на податоците, а потоа бројот на загинати нагло се зголемил: Што се случува во Еквадор?

Локално - 27.05.2020

Кога станува збор за бројот на смртни случаи во однос на еден милион луѓе, Еквадор е најпогодената земја во Јужна Америка. 17 милиони луѓе живеат во Еквадор, а регистрирани се 3.200 смртни случаи од коронавирус, објави Би-Би-Си.

Авантурите на Зоки Поки достапни и на YouTube

Локално - 27.05.2020

Сите епизоди од популарната телевизиска серија за деца „Зоки Поки“ се достапни за гледање на официјалниот YouTube канал како и на веб-страницата ZokiPoki.mk. Телевизиската серија се емитува секој понеделник и четврток во 20:15 часот на првата ...

5 поврзани вести »

ИВЗ го разреши Реисот Сулејман Реџепи

Локално - 27.05.2020

Со мнозинство гласови , ИВЗ денеска го разреши Реисот Сулејман Реџепи. Вршител на должност до организирањето избор на нов поглавар ќе биде гостиварскиот муфтија Шаќир Ефенди Фетаху. Одлуката стапува на сила од ...

96 поврзани вести »

Цветковиќ: Се‘ додека сметате дека некои жени заслужуваат и си го бараат, вие поддржувате насилство врз жени и семејно ...

Локално - 27.05.2020

Вчера вечер Моника Конопова објави информација и фотографии од семејното насилство кое го доживеала од нејзиниот татко, а кое вклучува претепување, обид за убиство, кршење на нос и вилица, напиша на својот Фејсбук профил Ирена Цветковиќ доктор од ...

45 поврзани вести »

Вучиќ за одлуката на Црна Гора: Како би ги разделиле луѓето, ќе им ги броиме крвните зрнца?

Локално - 27.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјавил денеска дека одлуката на црногорските власти за забрана за влез на српските граѓани е политичка и дека му било јасно уште од првиот момент.

109 поврзани вести »

МО: Истоштен од неостварените амбиции, Ковачки се обидува да ѝ наштети на Армијата и на државата

Локално - 27.05.2020

Mесец и пол „големиот експерт“ за прв пат се сети дека е објавена „голема тајна“ – државната мапа, а сега уште еден месец подоцна ги повторува лагите. Несудениот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи кој заборави на Уставот ...