TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Дурловски тврди дека бил вербално нападнат од советник на Заев

Локално - пред: 9 часа

„После бројни напади во изминатиот период за кои не сум проговорил, одлучив јавно да објавам за денешниот кој беше сериозна и директна закана за мојата безбедност и личен интегритет. Инцидентот е пријавен во полициска станица по што очекувам да биде ...

30 поврзани вести »

Османи: Нема друг датум за избори освен 5 јули

Локално - пред: 9 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека нема друг датум освен 5 јули за одржување на предвремените парламентарни избори, посочувајќи дека такви се роковите и законски и логични.

18 поврзани вести »

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Локално - пред: 9 часа

Крајот на епидемијата од коронавирус беше прогласен денес во Црна Гора. Ова го одлучи Националното координативно тело за заразни болести по предлог на Институтот за јавно здравје. „Ова е резултат на неколкумесечни напори на сите во системот и на ...

105 поврзани вести »

Муареми негативен на корона тестот

Локално - пред: 9 часа

Aрафат Муареми, директор на Управата за финансиска полиција е негативен на тестот на коронавирус. -Ве известувам дека ги добив резултатите од тестирањето за Ковид-19 и истите се НЕГАТИВНИ.

41 поврзани вести »

Спасовски: Обезбедени се пари за функционирање на државата до крајот на годината

Локално - пред: 9 часа

Сите пари за нормално функционирање до крајот на годината се обезбедени, во смисла на плати, на пензии, на други трансфери. Не можеме целосно да процениме што ќе се случи до декември, но очекуваме дека сите аспекти ќе се подобрат, и здравството и ...

13 поврзани вести »

Османи: Згрешивме што дозволивме теориите на заговор и лажните вести многу да се прошират кај граѓаните

Локално - пред: 9 часа

Јас уште првиот ден кога ги видов последните бројки, реков дека сум исклучително загрижен и вознемирен од растот на бројките на новозаразени, но факт е дека поголем дел од нив се во помал број семејства, дека познати се кластерите, изјави ...

55 поврзани вести »

УШТЕ ЕДНА ГРЕШКА НА ПОЛИЦАЈЦИ: Уапсиле група Афроамериканци мислејќи дека се крадци, но погрешиле

Локално - пред: 9 часа

Полицијата во Лос Анџелес по грешка ги уапси сопствениците на продавница, мислејќи дека се крадци кои провалувале и ограбувале продавници за време на масовните протести. На социјалните мрежи се појави видео од апсењето, а полицијата погрешно ги ...

3 поврзани вести »

Жерновски: СДСМ нема да биде жртва на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вечно да се одлагаат изборите

Локално - пред: 10 часа

Заменик министерот за надворешни работи и член на Централниот одбор на СДСМ Андреј Жерновски во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 ТВ истакна дека сакале или не ние мора да имаме избори на 5 јули, бидејќи тоа е рокот кој тече од 22 ...

188 поврзани вести »

На Инстаграм „Црн вторник“ поради Џорџ Флојд

Локално - пред: 10 часа

Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и масовните протести што започнаа поради истото, ги поттикнаа корисниците на социјалните мрежи да реагираат и да го прогласат денешнот ден за „Црн вторник“, пренесе РТВ.

251 поврзани вести »

Во јавниот превоз бројот на патниците во возилата да изнесува најмногу до 50 проценти од капацитетот

Локално - пред: 10 часа

Владата на денешната седница усвои ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна состојба со која е предвидено во јавниот превоз бројот на патниците во возилата да изнесува најмногу до ...

93 поврзани вести »

Владата усвои Протокол за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Локално - пред: 10 часа

Владата на денешната седница го усвои Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на ковид-19, кои важат за работодавците, раководителите, работниците, договарачите, клиентите и посетителите.

37 поврзани вести »

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ уапсена за време на протестот поради убиството на Џорџ Флојд

Локално - пред: 10 часа

Актерот Кол Спроуз, познат како Бен, синот на Рос во култната серија „Пријатели“ им се обрати на своите следбеници на Инстаграм и објави дека е уапсен, пренесува „Телеграф“. Кол беше уапсен на протестите поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, ...

251 поврзани вести »

Денеска се потврдени 76 нови случаи на ковид-19, оздравени се 26 пациенти, почина 1 лице

Локално - пред: 10 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1.

Спасовски: Нема официјални разговори со опозицијата

Локално - пред: 11 часа

Премиерот Оливер Спасовски во отворното студио на ТВ 24 говореше за начинот на кој би се одвивале изборите. „Изборите треба да се одржат како што е пропишано во уставот и законите и уредбата се донесен за волја на партиите.

188 поврзани вести »

Спасовски: Саботирањето од Чулев и таргетираното тестирање се причини за зголемениот број на заразени

Локално - пред: 11 часа

Премиерот Оливер Спасовски гостуваше во отвореното студио на 24 анализа и потенцираше дека кај нас една од главните причини за зголемениот број е непочитувањето на мерки од страна на граѓаните.

53 поврзани вести »

Европската комисија предложи зголемување на буџетот на ИПА фондовите за Западен Балкан

Локално - пред: 11 часа

Европската комисија предложи зголемување на ИПА фондовите во долгорочниот буџет на ЕУ за поддршка на европската интеграција во регионот и најави дополнителни инвестиции за намалување на јазот помеѓу земјите членки на ЕУ и земјите кандидати за ...

15 поврзани вести »

Трамп со Библија пред изгорената црква Свети Јован: Америка на нозе по смртта на Џорџ Флојд

Локално - пред: 11 часа

САД се на нозе. Насилни протести избија во неколку американски градови по смртта на Џорџ Флојд, а демонстрациите беа проследени со жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите. Протестите се претворија во обичен вандализам во некои делови, а ...

191 поврзани вести »

Бабата на бебето кое почина во Швајцарија иако позитивна на Ковид-19 сакала да си замине од Инфективна

Локално - пред: 12 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес конференција изјави дека бабата на десетмесечното бебе кое почина од компликации од инфекција од ковид-19, иако позитивна на коронавирусот на свое барање сакала да замине од Клиниката за ...

90 поврзани вести »

Таткото на Тијана Ајфон: Ќерко, не се откажувам од тебе!

Локално - пред: 12 часа

Таткото на Тијана Максимовиќ, попознатa како Тијана Ајфон, Ѓорѓе Максимовиќ, по апсењето на неговата ќерка во Босна и Херцеговина, рече дека и покрај ситуацијата, тој не се откажува од својата наследничка и дека се надева дека наскоро ќе биде ...

7 поврзани вести »

Медицинска сестра од детското одделение на велешката болница е заразена со коронавирус

Локално - пред: 12 часа

Медицинска сестра од детското одделение на велешката болница е заразена со коронавирус. Таа била тестирана вчера, а синоќа стигнал нејзиниот позитивен резултат објави ТВ 24 . Медицинската сестра имала и симптоми на пневмонија, па веќе е ...

90 поврзани вести »