TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

ДПИ го затвори луна паркот во Кисела Вода

Локално - пред: 13 часа

Патувачкиот луна парк, кој е поставен на раскрсницата на бул. „Борис Трајковски“ и бул. „Србија“ во Кисела Вода е затворен од Државниот пазарен инспекторат. Директорот на Државен пазарен инспекторат Стојко Пауновски, на денешната прес-конференција, ...

13 поврзани вести »

ДИТ: Регистрирани 2300 пријави од граѓани, 847 се за непочитување на мерките за заштита

Локално - пред: 13 часа

Во периодот од 11 март до 28 мај годинава Државниот инспекторат за труд регистрирал 2.300 пријави од граѓани, од кои 847 на непочитување на мерките за заштита од коронавирусот. Останатите пријави, како што рече директорот Аљајдин Хавзиу, биле за ...

8 поврзани вести »

Заврши тестирањето: Во градот од каде што започна пандемијата откриени се само 300 асимптоматски случаи

Локално - пред: 13 часа

Кинескиот град Вухан, каде за првпат започна пандемијата на коронавирус, не објави нови случаи на Ковид-19, но се пронајдени 300 асимптоматски носачи откако градот го тестираше најголемиот дел од вкупното население од 11 милиони, соопштиле денеска ...

483 поврзани вести »

Сотирова-Бухова: Конфекциите во Штип не работат, инспекторите вршат тетирање на вработените

Локално - пред: 14 часа

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова-Бухова на прес-конференција соопшти дека будно се следат кластерите со заразените лица во Штип и Тетово. -Во Штип издадени се 55 решенија на лица инфицирани од Ковид-19 за ...

161 поврзани вести »

Црн вторник: „Не можам да дишам“ – 8 минути и 46 секунди без програма (фото+видео)

Локално - пред: 14 часа

И после седум дена од убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, бројни институции и поединци од културен и јавен живот даваат поддршка на црната заедница во САД. Освен музичката индустрија, која прогласи „Црн вторник“ и ги запре сите свои ...

Мицкоски: Не би сакал да верувам дека тоа што го сведочеше Јовановски е вистина

Локално - пред: 14 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека не би сакал да е вистина она што вчера на судењето на случајот „Рекет“ го кажал Бојан Јовановски. Смета дека по сведочењето на Јовановски, обвинителството треба да покрене ...

100 поврзани вести »

Кој стереотип го придружува вашиот хороскопски знак?

Локално - пред: 14 часа

Мрзливи, импулсивни, лицемерни, неодлучни, драматични .. Еве ги вообичаените астролошки стереотипи за секој знак на зодијакот. Овен – импулсивни Тоа е огнен знак, што не значи дека тој е премногу темпераментен или не може да го контролира неговиот ...

Борел: Смртта на Флојд е последица на злоупотребата на моќта која ги шокираше Европејците

Локално - пред: 14 часа

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, изјавил денеска дека смртта на Џорџ Флојд е последица на злоупотреба на службената должност и дека блокот од 27 земји членки е „шокиран и ...

252 поврзани вести »

Дваесет респиратори, донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во земјава

Локално - пред: 14 часа

Дваесет респиратори, донирани од Кралството Норвешка како поддршка на Владата на Македонија за справување со КОВИД-19 пристигнаа во земјата. Десет респиратори се наменети за потребите на болницата 8 Септември, а преостанатите 10 ќе бидат ...

21 поврзани вести »

Попович: „Ако Трамп имаше барем малку мозок, ќе ги изговореше тие три зборови“

Локално - пред: 14 часа

Американскиот кошаркарски Грег Попович ги коментираше протестите низ САД. Попович изјавил дека сите треба да се соочат со проблемот. „Она што ме мачи е што сите ние претходно го гледаме или видовме полициското насилство и расизмот, а ништо не се ...

3 поврзани вести »

БДП на Франција падна за 11 отсто: „Вирусот нè погоди тешко“

Локално - пред: 14 часа

Активностите во француската економија веројатно ќе паднат за 11% оваа година заради кризата предизвикана од коронавирусот, а се очекуваат дури и потешки денови додека не се смири ситуацијата за една година, рече во вторникот министерот за финансии ...

9 поврзани вести »

Шокантни детали од двојното убиство и самоубиство во Јужна Србија: Ѝ пресудил со нож затоа што сакала да го остави

Локално - пред: 15 часа

Двојнотпо убиство и самоубиство во Чардачиште во Сурдулица, кога Драгољуб Ајдиќ (52) ги уби Сафет Синановиќ (52) и неговата сопруга Елеза Синановиќ (42), а потоа си пресуди самиот, ги шокираше жителите на таа населба.

2 поврзани вести »

Се работат сите неопходни сценарија ако има карантин во Скопје, вели Шилегов

Локално - пред: 15 часа

Не треба да импровизираме кога е Ковидот во прашање, туку да се придржуваме на препораките и барањата што ги има Комисијата за заразни болести, нагласи денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.

20 поврзани вести »

Видал со лајк на Инстаграм го откри името на новиот клуб?

Локално - пред: 15 часа

Чилеанскиот фудбалер Артуро Видал најверојатно ќе ја напушти Барселона на крајот од оваа сезона. Видал пристигна во каталонскиот клуб пред две години од Баерн, но не играше толку колку што очекуваше.

5 поврзани вести »

Еден починат, регистрирани над 60 нови случаи со Ковид 19 во земјава

Локално - пред: 15 часа

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Посочија дека од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, најголем број се од ...

483 поврзани вести »

Тутунски Комбинат Прилеп со дивиденда од 2,4 милиони евра од заедничката компанија со Филип Морис

Локално - пред: 15 часа

Тутунски Комбинат Прилеп (ТКП) доби дивиденда од 2,4 милиони евра од компанија Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп (ФМТКП), што претставува зголемување за 58% споредено со дивидендата добиена за минатата година.

7 поврзани вести »

Османи: Никој не може да го контролира однесувањето на луѓето освен ако секој од нас биде свој полицаец

Локално - пред: 15 часа

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

55 поврзани вести »

„Фолксваген“ купи стартап кој развива технологија за автономни возила за 2,6 милијарди долари

Локално - пред: 15 часа

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ објави дека инвестирал 2,6 милијарди американски долари во стартап со седиште во Питсбург, „Арго АИ“, кој развива технологија за автономни возила.

2 поврзани вести »

Ди Марија има ментални проблеми: „Се шета како зомби по куќа“

Локално - пред: 15 часа

На аргентинскиот фудбалер Анхел ди Марија не му влијаел добро карантинот поради пандемијата од коронавирус. Имено, крилниот играч на Пари Сен Жермен веќе некое време покажувал знаци на вознемиреност и депресија.

16 поврзани вести »

Мицкоски: Откако ќе го заштитиме здравјето на граѓаните, Заев ќе доживее изборен дебакл

Локално - пред: 15 часа

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција изјави дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев треба да излезе со нови мерки за заштита на населението од коронавирусот.

100 поврзани вести »