TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Сите мислеа дека Меган Маркл е виновна за напуштањето на кралското семејство!

Локално - пред: 18 часа

Целиот свет впери со прст кон неа! Сите мислеа дека Меган Маркл е виновна што принцот Хари го напушти кралското семејство! Сега е откриена целата вистина! Кога принцот Хари и Меган Маркл објавија пред неколку месеци дека ќе се разделат од кралското ...

21 поврзани вести »

Ѓоковиќ му „дели лекции“ на Дончиќ (ВИДЕО)

Локално - пред: 18 часа

Словенечката кошаркарска ѕвезда и член на Далас Маверикс, Лука Дончиќ, игра тенис за време на паузата од сезоната. Додека игра на земја, Дончиќ се обиде да го имитира најдобриот тенисер, Новак Ѓоковиќ.

2 поврзани вести »

Игротеките бараат финансиска помош и датум за нивно повторно отворање

Локално - пред: 18 часа

Финансиска помош за обезбедување средства за хигиена, пролонгирање на поддршката од 14.500 денари и во јуни или разгледување на можноста за еднократна финансиска помош за наредниот месец, како и најавување датум за повторно отворање, бараат ...

38 поврзани вести »

Убиен маж за време на насилните протести во Минеаполис: Полицијата се обидела да го реанимира (видео)

Локално - пред: 19 часа

За време на насилните протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, се случил уште еден инцидент кога крадец, наводно, бил убиен од сопственик на продавница. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како полицаец ...

81 поврзани вести »

Надлежните им се извинуваат на граѓаните: Психијатриска болница во Велс по грешка отпуштила повеќе од 1600 пациенти

Локално - пред: 19 часа

„Грешка што не требаше да се случи“, така Комитетот за здравство во Велс ја карактеризираше одлуката на менталните болници да отпуштат 1.694 пациенти среде пандемијата на коронавирусот, кои, всушност, не се за отпуштање.

79 поврзани вести »

Ужасен пропуст: 1.694 пациенти по грешка ослободени од психијатриски болници, сега брзаат за да ги вратат

Локално - пред: 19 часа

Властите во Велс по грешка отпуштиле над 1.600 пациенти од психијатриски болници како поради епидемијата на коронавирусот, а сега се обидуваат да ги вратат назад. Грешка што не требаше да се случи.

79 поврзани вести »

ФОТО: Бабичка со цвеќињата од Партизанска, не потсетува дека среќата ја прават малите нешта

Локално - пред: 19 часа

Скопјанецот Димитар Ангелкоски на својот Фејсбук профил објави еден фотографија од „Партизанска“ која кмногумина потсети дека убавината е во малите нешта. „Ја прашувам, колку ти се цвеќињава бабо? Малите 50 денари, големите 100 денари.И викам, дај ...

4 поврзани вести »

Работничка повредена во фирма во Кавадарци

Локално - пред: 19 часа

37- годишна жена била повредена на работно место во фирма во Кавадарци, по што била пренесена во болница. Според пријавеното на 27.05.2020 во 16.05 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека во Општата болница Кавадарци била донесена ...

9 поврзани вести »

Трамп објави потпишување на извршен налог за социјалните медиуми: Се огласил и основачот на Твитер

Локално - пред: 19 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и планира да потпише декрет во врска со социјалните платформи уште во четврток.

122 поврзани вести »

Српски епидемиолог: Србија е на излез од епидемијата, маските на отворено се бесмислени

Локално - пред: 19 часа

Епидемиологот Предраг Кон денес изјавил дека Србија е на излез од епидемијата, но дека мора да почекаат процентот на новозаразени меѓу тестираните да падне под 0,5 проценти со цел да се каже дека станува збор за спорадични случаи, додавајќи дека ...

6 поврзани вести »

Поради неносење маски казнети 461 граѓанин

Локално - пред: 19 часа

Во текот на изминатото деноноќие на 70 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 потпишале изјави за самоизолација. Како што информира МВР, полициски службеници извршиле контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што се евидентирани ...

75 поврзани вести »

СДСМ: Изборите се решение за проблемот наречен Мицкоски и неговите кадри во Владата

Локално - пред: 20 часа

Христијан Мицкоски во време на оваа сериозна здравствена криза се однесува несериозно и се обидува политички да профитира на здравјето на граѓаните, а кадрите на ВМРО-ДПМНЕ во преодната Владата работат на штета на граѓаните и државата, велат од СДСМ.

69 поврзани вести »

Јутјуб призна дека ги брише коментарите во кои се критикуваат кинеските власти

Локално - пред: 20 часа

Јутјуб, најпопуларната платформа за споделување видео содржини во светот, призна дека автоматски ги брише коментарите што ја критикуваат Комунистичката партија на Кина, пренесува „CNBC“. Компанијата, која е во сопственост на матичната компанија ...

Судењето за организаторите од 27-ми април продолжува на 2 јуни

Локално - пред: 20 часа

Судењето за организаторите на настаните од 27 април во Собранието продолжува на 2 јуни 2020 година, информираат од Основниот кривичен суд Скопје. – Предметот со КОК бр. 2/20 поврзан со организирање на настаните од 27 април во Собранието ја ...

60 поврзани вести »

Не се преземени никакви мерки на ограничувања: Откриена е тајната на рускиот град, во кој не е забележан ниту еден ...

Локално - пред: 20 часа

Ниту еден случај на коронавирус не е регистриран во рускиот град Сајанск во регионот Иркутск, иако градоначалникот Олег Боровски одбил да воведе рестриктивни мерки, јавува „КП.РУ“. Од почетокот на епидемијата, салоните за убавина, градинките, па ...

2 поврзани вести »

МТСП: Парична помош за работниците кои поради коронакризата останале без работа

Локално - пред: 20 часа

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до помош за полесно да го премостат периодот на невработеност.

38 поврзани вести »

Војна на улиците во САД поради смртта на Афроамериканецот Флојд: Се огласил и Трамп (видео)

Локално - пред: 20 часа

Насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд предизвика хаос во САД, а по тој повод се огласил и претседателот Доналд Трамп. Полицијата и демонстрантите се судрија повторно, втора вечер по ред во Минеаполис за време на протестот за смртта на ...

81 поврзани вести »

Филипче: Исправени сме пред два избора, да ги почитуваме мерките или да ризикуваме повторно враќање назад кон ...

Локално - пред: 20 часа

Министерот за здравство Венко Филипче преку своето видео обраќање изјави дека пред нас има два избора за да се справиме со коронавирусот. -Исправени сме пред два избора – да се навикнеме безусловно да ги почитуваме мерките за заштита на здравјето ...

За време на полицискиот час регистрирани 45% повеќе пријави за семејно насилство

Локално - пред: 20 часа

За речиси 45 проценти повеќе пријави за семејно насилство, регистрирала полицијата за времетрањето на полицискиот час во периодот од 12 април до 12 мај. Поднесени се 85 пријави за кривични дела семејно насилство, од кои најмногу во Скопје, Охрид и ...

Коронавирусот мутирал, изолиран нов вид во Ломбардија: Дали ова ќе го промени целиот тек на пандемијата?

Локално - пред: 20 часа

Поминаа повеќе од пет месеци откако во Вухан се појави нова заразна болест, Ковид-19 (коронавирус). Иако на почетокот се чинеше дека Ковид-19, ќе биде сличен на болеста САРС (тежок акутен респираторен синдром) што се појави во 2003 година и ќе ...

272 поврзани вести »