TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Листа: Аеродром, Чаир, Сарај со најмногу активни случаи на Ковид 19

Локално - пред: 20 часа

Најмногу активни случаи на болни од КОВИД- 19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека во земјава моментално има вкупно 606 активни случаи.

482 поврзани вести »

Гувернерот на Њујорк до Трамп: Американската војска против американските граѓани – благодарам, но не треба

Локално - пред: 20 часа

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, изјавил „Благодарам, но не треба“ на заканата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ја мобилизира армијата против немирите што се случија по смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, кој беше задушен од ...

48 поврзани вести »

МТСП: Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

Локално - пред: 20 часа

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита за месец мај. -Со цел да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита на корисниците на парична помош во услови ...

39 поврзани вести »

Слободни  9.075  работни места, најбарани услужните дејности и продажбата

Локално - пред: 20 часа

Во првиот квартал годинава во државава се регистрирани 9.075 слободни работни места, од кои според дејности најголемиот се во преработувачката индустрија, 2.482. Како што објави Државниот завод за статистика, стапката на слободни работни места ...

16 поврзани вести »

Протестите низ САД продолжуваат и покрај полицискиот час: Четворица полицајци ранети во Сент Луис, двајца повредени во ...

Локално - пред: 20 часа

Четворица полицајци се ранети во престрелка во Сент Луис, Мисури, соопштуваат градските власти. „Ранетите полицајци биле пренесени во окружната болница. Тие се свесни и дишат. Се верува дека нивните повреди не се опасни по живот“, напишано е на ...

13 поврзани вести »

Македонија ја нема на списокот: Чешка ги отвора своите граници за 29 европски земји од 15 јуни

Локално - пред: 20 часа

Чешката влада објави дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29 европски земји. Владата, исто така, наведува дека граѓаните на 19 држави кои се сметаат за безбедни, ќе можат да влезат во Чешка без никакви ...

10 поврзани вести »

МВР: Извршени се 483 контроли, два угостителски објекти не ги почитувале мерките

Локално - пред: 20 часа

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 5279 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 585 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат извршени се 483 контроли во објекти ...

78 поврзани вести »

„Корона-фри“: Црна Гора нема активни случаи веќе 28 денови

Локално - пред: 21 часа

Во Црна Гора е исполнет најстрогиот критериум, кој вели дека „епидемијата ја сненува кога ќе нема нови случаи на инфекција во двојниот период на траење на инкубацијатa“. Од денес, Црна Гора веќе 28 дена официјално нема регистрирано нови случаи на ...

105 поврзани вести »

Од вкупниот број на заболени во земјава, најголем процент се над 60 години

Локално - пред: 21 часа

Третина од 89-те новозаболени од КОВИД -19 кои беа евидентирани вчера се на возраст меѓу 30 и 39 години. Повеќето од нив се жени, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Од вкупниот број на заболени во земјава, најголем процент се над ...

Нереди во САД: Доналд Трамп покажува мускули со Библијата во рака

Локално - пред: 21 часа

Ако државите не преземат акција и не можат да го сопрат насилството, „Јас ќе распоредам војската“, изјавил американскиот претседател и додал: „Ги мобилизирам сите федерални и локални сили, цивилни и воени, за да ги заштитат правата на Американците ...

119 поврзани вести »

За СДСМ петти јули е денот кога ќе се одржат, а за ВМРО-ДПМНЕ тие не се приоритет

Локално - пред: 21 часа

По пропуштената можност за договор пред воведувањето на новата вонредна состојба, власта и опозицијата ја продолжуваат јавната дебата и меѓусебните обвинувања околу терминот за одржување на предвремените парламентрани избори.

188 поврзани вести »

Каталонско радио: Барса криела дека има заразени фудбалери со коронавирус

Локално - пред: 21 часа

Фудбалскиот клуб Барселона го криела фактот дека пет фудбалери на тој клуб, како и двајца членови на стручниот штаб, биле позитивни на вирусот Ковид-19 на првиот тест што бил спроведен во клубот, дури и по избувнувањето на пандемијата.

32 поврзани вести »

Сместувањата на Јадранот никогаш не биле поевтини: Еве како се движат цените

Локално - пред: 21 часа

Цените за изнајмување станови и куќи за одмор на хрватското јадранско крајбрежје се драстично пониски од лани, но побарувачката е сè уште скромна, пренесува порталот „Индекс“. Колку што чинеше најевтиниот стан на Јадранот во претходната сезона – 40 ...

9 поврзани вести »

Бочварски: Ако Ковид 19 продолжи да се шири ќе мора да се врати полицискиот час

Локално - пред: 21 часа

Таргетиран е проблемот и затворање на градот би донел дополнителни последици како врз економијата, така и врз здравјето. Сметам дека престрога мерка би бил карантин на градот, изјави за „ Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“, Благој Бочварски, ...

161 поврзани вести »

Поранешната специјална обвинителка ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Локално - пред: 21 часа

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој судски предмет, по што ќе се отвори патот да се закаже рочиште за објавување на пресудата.

118 поврзани вести »

Хорор во Јужна Србија: Прегазил маж, ја прободел сопругата со нож, па си го пресекол вратот

Локално - пред: 21 часа

Љубовен триаголник: Драгољуб Ајдиќ (52) ги усмртил Сафет (52) и Елдеза Синановиќ (46) на сред улица, по што самиот си пресудил со нож. фото: Курир.рс Драгољуб Ајдиќ (52) брутално ги убил својата љубовница Елдеза Синановиќ (46) и нејзиниот сопруг ...

2 поврзани вести »

Балканот ги отвори границите ние ќе почекаме, можен карантин за Задушница

Локално - пред: 21 часа

Бројот на заразени со Ковид-19 вчера значително се зголеми. Регистрирани беа 89 нови случаи заразени со коронавирус од кои најголемиот дел се од Скопје-35. Висока бројка на заразени вчера имаше и во Штип, каде беа регистрирани 27 нови случаи, во ...

482 поврзани вести »

Објавен денот кога ќе се одржи погребот на Џорџ Флојд

Локално - пред: 22 часа

Погребот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата минатата недела, ќе се оддржи на 9 јуни во Хјустон, во сојузната држава Тексас, соопштија адвокатите на семејството, пренесе ДПА.

251 поврзани вести »

Метео анализа за следните денови

Локално - пред: 22 часа

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пладневните часови ќе има појава на локални врнежи од дожд, повремено поројни проследени со грмежи. Ќе дува умерен до засилен претежно северен ветер, најизразен долж Повардарието.

71 поврзани вести »

Дали полицаецот планирал да го убие Флојд: Адвокатот на семејството изнесе нови тврдења

Локално - пред: 22 часа

Бен Крамп, адвокат на семејството на Џорџ Флојд, изјавил денес дека верува дека има доволно докази за да се потврди дека полицискиот службеник Дерек Човин, кој е обвинет за убиство на Афроамериканец, постапил со предумисла.

251 поврзани вести »