TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

ПОСЛЕДНИ 30 МИНУТИ ЖИВОТ! Детална реконструкција на убиството кое ги претвори улиците на Америка во воена зона!

Локално - 01.06.2020

Врз основа на официјални извештаи, материјал од локални безбедносни камери и видеа на неколку очевидци, Њујорк Тајмс ги реконструира сите настани што му претходеа на убиството на Џорџ Флојд – Афроамериканецот чија смрт ги претвори улиците на ...

252 поврзани вести »

4 хороскопски знаци кои секој интимен однос ќе го претворат во чиста емоција до крајот на јуни

Локално - 01.06.2020

Од 13 мај, Марс е во Риби каде ќе остане до 29 јуни. Ова значи дека сите знаци на Зодијакот ќе почувствуваат некои промени во љубовта, особено во текот на летото. Марс е познат како бог на војната, така што оваа планета управува со начинот на кој се ...

УЕФА решава меѓу три опции за завршување на ЛШ

Локално - 01.06.2020

УЕФА има намера да ги заврши своите клупски натпреварувања, Лигата на шампионите и Лигата на Европа, во август, но дури на средбата на 17 јуни во кој формат треба да се игра финалето на Европските турнири.

9 поврзани вести »

Поранешната девојка на принцот Хари откри непознати детали: „Целата врска ми помина во страв“

Локално - 01.06.2020

Пред да ја запознае неговата сегашна сопруга Меган Маркл, британскиот принц Хари беше во неколку врски кои привлекуваа големно внимание во јавноста и медиумите. Една од нив е онаа со британската манекенка и актерка Кресида Бонас.

5 поврзани вести »

Д-р Спировски: Да се направи масовен скрининг на населението, во општините со најголем број заразени

Локално - 01.06.2020

Д-р Зоран Спировски од Клиниката за торакална хирургија, кој беше гостин во Топ тема, препорачува во вакви услови да се направи масовен скрининг на населението, во општините со најголем број заразени.

482 поврзани вести »

Најмал број на новозаразени во Италија од 26 февруари

Локално - 01.06.2020

Италија објави дека во таа земја се регистрирани уште 178 лица заразени со коронавирус, што е најниско дневно зголемување на бројот на пациенти од 26 февруари. Властите објавија дека уште 60 лица починале во претходните 24 часа како резултат на ...

482 поврзани вести »

Кина го забрани увозот на соја и месо од САД

Локално - 01.06.2020

Нема шанси Пекинг да продолжи да купува стока од Соединетите држави кога трпи постојани напади од претседателот Доналд Трамп, јавуваат од Кина. Кина им нареди на државните компании да престанат со купување на најважните американски земјоделски ...

44 поврзани вести »

Финалето на ФА Купот пред 20.000 гледачи?

Локално - 01.06.2020

Идејата на некои британски таблоиди дека финалето на ФА Купот сепак ќе се игра пред навивачите, иако во ограничен број, најде плодна почва во локалната јавност. Така, британската станица „Sky Sports“ отвори дебата за тоа дали финалето на најстарото ...

Манчевски: Немаме избор, законот е јасен избори 22 дена по завршување на вонредната состобја, односно на 5 јули

Локално - 01.06.2020

Вонредната состојба во земјата е продолжена за 14 дена, но ако нема ново продолжување, немаме избор, законот е јасен, изборите треба да се одржат на 5 јули, истакна потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски во гостувањето на Канал5 телевизија.

188 поврзани вести »

Независна обдукција покажа дека Џорџ Флојд починал од задушување

Локално - 01.06.2020

Семејството на Џорџ Флојд, Афроамериканецот кој почина пред неколку дена како резултат на брутално апсење, нарачало приватна обдукција. Тие одлучија да го сторат тоа откако официјалниот извештај од округот Хенепин покажа дека нема физички индикации ...

252 поврзани вести »

Македонската балерина Стефанија Гаштарска се вработи во Бољшој театарот

Локално - 01.06.2020

Македонската балерина Стефанија Гаштарска е првата Македонска кој стана дел од ансамблот на рускиот театар „Бољшој“ во Москва. Осумнаесетгодишната балерина од Скопје настапи на сцената на овој театар уште пред две години во улога на принцезата ...

22 поврзани вести »

Обама напиша есеј во кој се обрати до демонстрантите во САД

Локално - 01.06.2020

Поранешниот американски претседател Барак Обама објави есеј во кој се осврна на протестите што ја тресат Америка по смртта на Џорџ Флојд и го изрази своето мислење за тоа како луѓето можат да одат напред „користејќи го овој момент за да донесат ...

191 поврзани вести »

И Фатмир Битиќи во самоизолација, по средбата со Лукаревска

Локално - 01.06.2020

И советникот на премиерот, Фатмир Битиќи, од денес е во самоизолација, откако минатата недела имал средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска. Лукаревска претходно денеска соопшти преку Фејсбук дека е позитивна на Ковид-19.

202 поврзани вести »

Лукаревска: Демантирам дека тестирањето за коронавирус сум го направила пред вчерашната посета во Куманово

Локално - 01.06.2020

Строго ги демантирам дезинформациите кои излегоа во јавност дека тестирањето за коронавирус сум го направила пред вчерашната теренска посета во Куманово, истакна директорката на УЈП Сања Лукаревска.

202 поврзани вести »

Коронавирус и излегувањето од карантин: Дали е ова „новата нормалност“

Локално - 01.06.2020

Светот се промени. Пандемијата на коронавирусот влијаеше на секој од нас, без оглед на тоа каде во светот живееме, објави Би-би-си. Додека некои држави ги олеснуваат карантинските мерки, погледнете фотографии од различни делови на светот кои ...

Манчевски: За три години ги исполнивме нашите стратешки цели – НАТО, ЕУ и обезбедивме стабилна економија

Локално - 01.06.2020

Имаме со што да се гордееме во однос на тоа што е направено во изминативе три години. Имаме евидентни резултати во сите сектори, членка сме на НАТО и имаме отворен пат за старт на преговорите со ЕУ.

Д-р Спировски: Губењето на мирис и вкус е еден од начините за најбрзо препознавање на коронавирусот

Локално - 01.06.2020

Губењето на мирис и вкус е еден од начините за најбрзо препознавање на коронавирусот, вели проф. д-р Зоран Спировски од Клиника за торакална хирургија за Телма. „Коронавирусот најчесто ги напаѓа белите дробови, бидејќи таму постојат рецептори кои го ...

482 поврзани вести »

Османи: Зголемувањето на бројот заразени не е поради отворањето на џамиите, туку поради непочитување на мерките

Локално - 01.06.2020

Слушам многу шпекулации за улогата од секој од нас во време на пандемија, посебно, конформизмот на политичарите спроти верските заедници. Еве една објективна хронологија на мојата улога, напиша вицепремиерот Бујар Османи на Фејсбук.

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре

Локално - 01.06.2020

Градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу за Телма вели дека вчера имал контакт со лице кое подоцна се дознало дека истото било позитивно на коронавирус. Денеска му бил земен брис, а во текот на утрешниот ден ќе се знае и резултатот од ...

82 поврзани вести »

Николовски и сопругата негативни на корона тестот

Локално - 01.06.2020

„Стигнаа резултатите од тестот за Ковид-19 и со Андријана сме за среќа, негативни на истиот, соопшти генералниот секретар на СДСМ“, Љупчо Николовски. „Давам огромна поддршка за партиските другари на кои нема да им биде лесно периодов во изолација.