TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Ѓоковиќ: Сакам да играм на Олимпијадата во Лос Анџелес во 2028 година

Локално - 23.04.2024

Новак Ѓоковиќ го искористи петтото прогласување за најдобар спортист на планетата во Мадрид за да ги открие своите планови пред тамошните новинари. Најважно е што тој сè уште не размислува за пензионирање: – Мојата најважна цел годинава е златен ...

53 поврзани вести »

Партиите од албанскиот блок сепак го потпишале „џентлменскиот договор“, најавуваат дека нема да има Влада со партија ...

Локално - 23.04.2024

Како и што претходно беше соопштено, партиите од албанскиот блок потпишале „џентлменски договор“, според кој нема да има Влада со партија која е против уставни измени. Иако претходно немаше официјална потврда, сепак, лидерот на ДУИ, Али Ахмети ...

15 поврзани вести »

Основец претепал наставничка и нападнал соученици во Влае

Локално - 23.04.2024

Вчера ОУ „Димо Хаџи Димов“ во скопско Влае се случил инцидент откако тинејџер посетува настава во училиштето, нападнал неколку различни групи на соученици, како и една наставничка, која подоцна со амбулантно возило била однесена во болница.

24 поврзани вести »

Петмина мртви од кои две деца се пронајдени во куќа во САД

Локално - 23.04.2024

Пет мртви тела, меѓу кои и две деца, се пронајдени во куќа во американската сојузна држава Оклахома, соопшти полицијата. Наредникот Гери Најт вели дека тоа било убиство. „Не станува збор за несреќа од типот на труење со јаглерод моноксид.

Поубаво не можеше – Интер го совлада Милан и стана шампион на Италија

Локално - 23.04.2024

Фудбалерите на Интер го совладаа градскиот ривал Милан во „Дерби дела Мадонина“ со 2:1 и триумфално ја освоија титулата во Серија А. До популарното Скудето стигнаа на пет кола пред крајот, бидејќи имаат 17 бода повеќе од второпласираните Росонери.

115 поврзани вести »

Почна молкот за претседателските избори – гласаат дијаспората, болните и затворениците

Локално - 23.04.2024

Од синоќа на полноќ започна предизборниот молк пред утрешните седми претседателски избори, што завршува во среда во 19 часот. И покрај молкот за претседателските избори, изборната кампања за парламентарните избори на 8-ми мај, ќе се одвива и нема да ...

428 поврзани вести »

Ѕвездата на „Breaking Bad“: Сакав да организирам свое убиство

Локално - 23.04.2024

Џанкарло Еспосито, актерот од Breaking Bad, денес е познато име, но некогаш бил во толку лоша финансиска состојба што размислувал да ангажира некој да го убие за неговото семејство да ги добие парите од животното осигурување.

3 поврзани вести »

Тетовец му се заканувал на полицаец преку социјална мрежа

Локално - 23.04.2024

Жител на Тетово му се заканувал на полициски службеник, по што заработил кривична пријава. Тетовската полиција поднесе кривична пријава против Д.Ј.(51) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на ...

11 поврзани вести »

Не излегувајте без чадор, нè очекуваат врнежи до петок

Локално - 23.04.2024

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, наместа пообилни (и над 20 л/м 2 ) и поројни, проследени со грмежи особено во западните и јужните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните ...

97 поврзани вести »

🎥 Два воени хеликоптери се судрија во воздух: Десет лица загинаа

Локално - 23.04.2024

Десет лица загинаа кога два воени хеликоптери се судрија во воздух за време на проба за парада на кралската малезиска морнарица. Сите 10 загинати се членови на екипажот на хеликоптерите кои се урнаа во поморската база Лумут во западната држава ...

Извештај на Стејт департментот за човекови права во Северна Македонија: Сериозна владина корупција и насилство врз ...

Локално - 22.04.2024

Сериозна владина корупција и сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, вклучително и насилство и закани со насилство врз новинари, се регистрирани во извештајот на Стејт департментот за состојбата со човековите права ...

38 поврзани вести »

Ковачевски кон Мицкоски и Ахмети: Овие избори не се за бисквити и гурабии, ова ме потсетува на она што се случи 2001-ва

Локално - 22.04.2024

„Гледаме дека веќе растат тензиите за изборите. И има причина за тоа. Овие избори се клучни за нашата иднина. Овие избори се глас ЗА или ПРОТИВ нашата европска иднина! Овие избори не се за бисквити и гурабии.

53 поврзани вести »

Пендаровски до ЕУ: Немојте веќе да ни го правите ова како со Грција и Бугарија, дајте да разговараме за европски ...

Локално - 22.04.2024

Потребен е нов политички реализам во односите со ЕУ, вели кандидатот за претседател Стево Пендаровски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија. Пендаровски во емисијата ја објасни својата заложба која се наоѓа во неговата програма.

Битиќи од Арачиново: На 24-ти април гласот за Стево е глас за иднината на нашите деца!

Локално - 22.04.2024

Македонија како мултиетничка држава може да просперира и да се развива само ако сите подеднакво се вреднуваат. А за ова да се случи ни треба претседател кој ќе не обединува на патот кон Европската унија(ЕУ), местото каде што припаѓаме, каде што ...

13 поврзани вести »

Костадиновска-Стојчевска: Стево е наш човек – тој е олицетворение на богатата македонска културна традиција и актуелен ...

Локално - 22.04.2024

Коносителката на кандидатската листа на СДСМ во петтата изборна единица, Бисера Костадиновска- Стојчевска со јавна поддршка од Битола за претседателот Стево Пендаровски и со порака до граѓаните зошто да гласаат за кандидатот на коалицијата ...

6 поврзани вести »

Играчот од средниот ред на Барселона ја заврши сезоната

Локално - 22.04.2024

Фудбалерот на Барселона Френки де Јонг го повреди скочниот зглоб на натпреварот против Реал Мадрид, соопшти каталонскиот клуб. Барселона објави дека прегледите потврдиле дека Де Јонг го повредил десниот зглоб за време на „Ел Класико“ кое клубот го ...

16 поврзани вести »

Ахмети до Мицкоски: Со мене не може да излезе на крај, јас како него досега деветмина политичари сум пензионирал

Локално - 22.04.2024

Не стивнуваат реакциите на релација помеѓу лидерите на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, односно помеѓу Али Ахмети и Христијан Мицкоски. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

90 поврзани вести »

Песков: Русија е подготвена за мирно решение во Украина

Локално - 22.04.2024

Рускиот претседател Владимир Путин го повтори ставот на Русија за мирно решение во Украина, изјави портпаролот на претседателот Дмитриј Песков. „Нема нова мировна иницијатива, имаше најава за подготвеноста на Русија за мирно решение на украинскиот ...

5 поврзани вести »

Тајван беше погоден од два многу силни земјотреси во период од неколку минути

Локално - 22.04.2024

Тајван за неколку минути го погодија два земјотреси, првиот беше со јачина од 6,1 степени, а вториот со измерени 6,0 степени според Рихтеровата скала, пренесува EMSC. Како и првиот, така и вториот земјотрес се случи во близина на градот Таичунг.

19 поврзани вести »

Мицкоски не ја гледа потребата за внесување на Бугарите во Уставот

Локално - 22.04.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува убедлива победа на првиот круг од претседателските избори на Гордана Силјановска Давкова и не верува дека нема да се исполни потребниот цензус во вториот круг од изборите.

90 поврзани вести »