TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Кој да управува со Офицерскиот дом и со Киното Манаки во Битола?

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Локалната власт во Битола донесе одлука за формирање нова установа која ќе управува со Офицерскиот дом и со Кино Манаки. Опозицијата смета дека се прави простор за партиски вработувања, зашто веќе има доволно установи што може да го преземат ...

АНБ ги демантира тврдењата на Чулев за можно незаконско прислушување

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Тврдењата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев во целост ги отфрламе како невистинити и тендециозни, реагираат од Агенцијата за национална безбедност по неговата денешна прес-конференција јавува „Фокус“.

41 поврзани вести »

Осуден руски новинар на 15 дена затвор

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Московскиот суд го осуди на 15 дена затвор рускиот новинар Илја Азар поради кршење на строгите руски закони за протести. Во меѓувреме додека се одржуваше судското рочиште полицијата пред судот приведе неколкумина негови приврзаници кои протестираа и ...

Ненад Тонкин со демистификација на стравот во Галерија „КО-РА“

Р.С.Европа - пред: 5 часа

„Малите суштества од станот што се реновира“ е насловена изложбата на скулптури на македонскиот мултимедијален уметник Ненад Тонкин, што од петок, 29 мај до 15 јуни годинава, се одржува во Галерија „КО-РА“ во Дом на култура „Кочо Рацин“ - Скопје.

2 поврзани вести »

Германија се закани со санкции поради хакерски напад

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Германското министерството за надворешни работи се закани со санкции против „оние кои се одговорни “ за хакерскиот напад во 2015 година врз германскиот Бундестаг, вклучувајќи го и рускиот државјанин Дмитриј Бадин, во период кога се интензивира ...

2 поврзани вести »

Европскиот суд за човекови права со пресуда во полза на македонско здружение против Бугарија

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Европскиот суд за човекови права пресуди во полза на македонското здружение на кое во Бугарија не му било дозволено да се регистрира. Во пресудата за предметот „Македонскиот клуб за етничка толеранција во Бугарија, и Радонов против Бугарија “ која ...

38 поврзани вести »

Над 2 милиони Американци побарале помош откако останале без работа

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Повеќе од 2 милиони Американци побарале бенефиции од државата поради отпуштањето од работа во јавниот но и приватниот сектор како економска последица предизвикана од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.Американското министерство за ...

Опцијата за нова вонредна состојба ќе се разгледува в сабота

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Советот за безбедност в сабота напладне во претседателската вила Водно ќе заседава и се очекува да донесе одлука за евентуалното продолжување или прекинување на вонредната состојба. Од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски велат дека Советот ...

63 поврзани вести »

Ерменија го прослави Денот на Републиката без церемонија поради пандемијата

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Ерменија го одбележа Денот на Републиката бе традиционалните јавни настапи и празнични церемонии поради рестриктивните мерки воведени поради спречување на ширењето на коронавирусот. Премиерот Никол Пашинин на граѓаните им го честиташе националниот ...

Реформите во следењето на комуникации поле за политички препирки

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Техничкиот премиер Оливер Спасовски тврди дека постапките за следење на комуникациите се одвиваат законски и во согласност со новите реформи, откако претходно денеска техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев обвини дека не се спроведуваат ...

47 поврзани вести »

Спасовски: Избори 60 дена од распуштање на Собранието

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Уставот е јасен дека во рок од 60 дена од распуштање на Собранието треба да се одржат парламентарните избори. Компромис со Уставот нема, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање.

103 поврзани вести »

Одбраната на осудените за „27 април“ бара да се укине пресудата

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Укинување на пресудата и враќање на постапката пред изменет судечки совет побараа во образложението на жалбите обвинетите за упадот во Собранието на 27 април 2017 година на денешното продолжение на тридневната јавна расправа пред Апелација за ...

55 поврзани вести »

Коронавирус: Оздравени 16, новозаразени 38 и тројца починати

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Институтот за јавно здравје во последното деноноќие регистрирал 16 оздравени пациенти, тројца починати и 38 новозаразени со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. „Починаа двајца пациенти од Тетово.

81 поврзани вести »

СКТМ: Без ваучери, ќе се затворат 800 туристички агенции и оператори

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) ја поздравува владината мерка „Ваучер за домашен туризам”, но искажува загриженост ако од нејзината реализација бидат изземени туристичките агенции, односно ако мерката директно се спроведе со ...

14 поврзани вести »

Чулев: АНБ незаконски се уште може технички да прислушува

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, на денешната прес-конференција ја обвини Агенција за национална безбедност, односно поранешната УБК, дека ја задржала техничката можност за следење на комуникациите, што според него е прекршување на ...

41 поврзани вести »

Неизвесни и вонредната состојба и датумот за избори

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Партиите меѓусебно разговораат за компромисен датум за избори, но се воздржани за детали. Засега јавно од ДУИ го споменуваат петти јули како можен термин за гласање, а работите се очекува да станат појасни по лидерската средба кај претседателот ...

103 поврзани вести »

Преговорите околу Брегзит продолжуваат во јуни

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Британскиот премиер Борис Џонсон следниот месец ќе отпатува за Брисел, каде ќе ги продолжи преговорите околу Брегзит, објави лондонскиот весник Тајмс, пренесе АП. Британскиот преговарач за односите со ЕУ, Дејвид Фрост изјави дека Џонсон ќе се сретне ...

39 поврзани вести »

Кина го усвои спорниот закон за Хонгконг

Р.С.Европа - пред: 11 часа

Кинескиот Парламент речиси едногласно го усвои нацрт законот за национална безбедност за Хонгконг, како одговор на протестите во некогашната британска колонија. Речиси 3.000 пратеници во Парламентот го усвоија законот, кој веќе предизвика реакции во ...

55 поврзани вести »

Не! 5G не го предизвикува и не го шири ковид-19

Р.С.Европа - пред: 11 часа

Глобалното ширење на 5G мобилната мрежа веќе со години е тема на жестока дискусија меѓу теоретичарите на заговор, при што противниците тврдат, без докази, дека системот предизвикува карцином и ментални нарушувања или дека убива дрвја и птици.

9 поврзани вести »

Породилното ќе важи до завршување на времените мерки

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Северна Македонија, породилното отсуство продолжува да важи до завршување на времените мерки за справување со Ковид-19, за да се обезбеди ...

57 поврзани вести »