TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Хоти: Јас ќе ги предводам преговорите со Србија

Р.С.Европа - 05.06.2020

Новиот премиер на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека тој ќе го води дијалгот за нормализирање на односите со Србија, затоа што тоа е негово право и обврска согласно Уставот на Косово. Во интервју за косовската јавна телевизија РТК, Хоти се повика на ...

31 поврзани вести »

МВР: Протокол за влез во државата за време на 80-часовниот карантин

Р.С.Европа - 05.06.2020

Граѓаните што ќе влезат во државава за време на 80-часовниот карантин, ќе треба да го почитуваат воспоставениот протокол, соопшти МВР и додава дека движењето граѓаните треба да го пријават на бројот 192.

Коронавирусот алатка за предизборни препукувања

Р.С.Европа - 05.06.2020

Изборната кампања не е започната. Но, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ веќе одамна започнаа на разни начини да го оцрнуваат политичкиот противник. Последна тема на препукување меѓу партиите и нивните лидери е и справувањето со коронавирусот.

Собрани 8,8 милијарди долари за имунизација во сиромашните земји

Р.С.Европа - 05.06.2020

На самитот за средства за вакцини чиј домаќин беше Британија, како што е соопштено, биле собрани 8,8 милијарди долари од меѓународни донатори, влади, компании и филантропски фондации за финансирање на програмите за имунизација до 2025 година.

61 поврзани вести »

Сенатот го одобри кандидатот на Трамп за шеф на американската агенција за глобални медиуми

Р.С.Европа - 05.06.2020

Американскиот Сенат го потврди кандидатот на претседателот Доналд Трамп за раководење со федералната Агенција за надгледување на медиуми кои се финансирани од даноци, вклучувајќи ги Гласот на Америка и Радио Слободна Европа.

Бугарија со задолжителен карантин за македонските граѓани

Р.С.Европа - 05.06.2020

Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се прекинува 14-дневниот карантин за граѓани кои во Бугарија ќе допатуваат од ...

102 поврзани вести »

Ердоган ја зголеми поддршката за либиската влада

Р.С.Европа - 05.06.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека ќе ја зголеми поддршката за претседателот на меѓународно призната либиска Влада, Фајаз ал-Сараџ и оцени дека конфликтот во таа земја може да се реши само политички, под покровителство на ...

15 поврзани вести »

Лутина и фрустрација на протестите во САД

Р.С.Европа - 05.06.2020

Соединетите држави го доживуваат својот најголем излив на протести во изминативе години по смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд при неговото апсење. Флојд почина откако полициски службеник во Минеаполис со колено го притискаше на задниот дел на ...

166 поврзани вести »

Светски ден на животната средина – „Природата ни праќа порака“

Р.С.Европа - 05.06.2020

Денеска е Светскиот ден на животната средина, кој се одбележува секоја година на 5 јуни од 1974 година наваму. Повиците се насочени кон владите и граѓаните за зголемена ација, ангажираност и напори за решавање на проблемите во животната средина.

59 поврзани вести »

Меркел ги отфрли гласините дека ќе бара петти мандат

Р.С.Европа - 05.06.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел ги отфрли наводите дека може да побара петти мандат како шеф на владата, односно дека се премислила во врска со ветувањето оти ќе замине од политика кога ќе и истече мандатот на нејзината сегашна влада.

18 поврзани вести »

Фејсбук почна да етикетира руски, кинески и ирански државни медиуми

Р.С.Европа - 05.06.2020

Фејсбук соопшти дека започна да етикетира државно контролирани организации за медиуми, како што е рускиот „Спутник“, иранскиот „Прес ТВ“ и кинеската „Хсинхуа њуз“, така што луѓето ќе знаат дали содржината што ја прочитале доаѓа од ентитет кој може ...

8 поврзани вести »

Дачиќ во официјална посета на Атина на 12 јуни

Р.С.Европа - 05.06.2020

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ќе престојува во официјална посета на Атина на 12 јуни, на разговори за билатерални и регионални прашања со грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендијас, како и за надминување на последиците ...

Во тек е полицискиот час

Р.С.Европа - 05.06.2020

Во земјава е во тек полициски час кој започна синоќа во 21 часот. Тој беше повторно воведен со цел да се спречи нов бран на ширење на коронавирусот. Ограничувањето на движењето ќе важи до понеделник во 5 часот, а се однесува на сите 10 општини на ...

315 поврзани вести »

Од полноќ Австрија целосно ја отвори границата кон Словенија

Р.С.Европа - 05.06.2020

Словенците од полноќ можат слободно и без никакви контроли да патуваат во Австрија. За влез во соседна земја повеќе нема да биде потребно граѓаните на Словенија да прикажат негативен тест за Ковид-19.

12 поврзани вести »

Протести во Тирана, Драч и Валона против сексуалното насилство

Р.С.Европа - 05.06.2020

Под мотото „За украденото детство“ вечер во Тирана, Драч и Валона, се одржаа протестни маршеви на кои учествува илјадници граѓани, главно жени заедно со нивните ќерки. До ова дојде по обелоденувањето на сексуалното злоставување на 15-годишна ...

9 поврзани вести »

Прва комеморација за Џорџ Флојд во Минеаполис

Р.С.Европа - 05.06.2020

Познати личности, активисти за граѓански права, политичари и членови на семејството на Џорџ Флојд се собраа во Минеаполис на комеморација на човекот чија смрт за време на полициското апсење предизвика протести низ целата земја со повици за крај на ...

166 поврзани вести »

Времето денеска: сончево, попладне дождливо

Р.С.Европа - 05.06.2020

Претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, претежно во западните делови. Дневната температура ќе биде од 19 до 29 степени.

77 поврзани вести »

Почна полицискиот час

Р.С.Европа - 04.06.2020

Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце.

Шведска обезбедува бесплатни тестови за коронавирус за сите со симптоми

Р.С.Европа - 04.06.2020

Шведска ќе обезбеди бесплатни тестови за сите оние кои покажуваат симптоми на коронавирус и ќе ги испитува контактите на заразените, соопштија шведските власите. Новата програма за тестирање е за да се контролира стапката на инфицирани во земјата, ...

15 поврзани вести »

Обвинителство отвори предмет по повикот за посета на храмовите за Задушница

Р.С.Европа - 04.06.2020

Oсновното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и Повардарската епархија, со кое ги повикува верниците на масовно одење во храмовите за време на верскиот ...

79 поврзани вести »