TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

ДПИ предлага олеснување на протоколот за угостителски објекти

Р.С.Европа - 02.06.2020

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, денеска информираше дека ДПИ до Комисијата за заразни болести и до Владата предложиле олеснување на прописите од протоколот за работа на угостителските објекти.

62 поврзани вести »

Филипче: Новозаразени 67, еден починат и нов кластер во Тетово

Р.С.Европа - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека во последното деноноќие биле направени 868 направени тестирања и биле регистрирани 67 новозаразени со коронавирус и дека има еден починат пациент.

201 поврзани вести »

Пресудата за „Рекет“ на 18 јуни

Р.С.Европа - 02.06.2020

Пресудата за случајот „Рекет“ ќе биде соопштена на 18 јуни во Основниот кривичен суд во Скопје, откако денес и на изминатите неколку рочишта Обвинителството и одбраната ги дадоа своите завршни зборови.

85 поврзани вести »

Пицула е новиот известувач на ЕП за односите со САД

Р.С.Европа - 02.06.2020

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула е назначен за постојан известувач на ЕП за односите со Соединетите држави, пренесе МИА. Пицула, од оваа должност, во името на Европскиот парламент ќе ги покрие сите теми поврзани со односите ЕУ-САД, а ќе биде ...

Мицкоски: Како граѓанин велам - прво пандемијата, па избори

Р.С.Европа - 02.06.2020

Ние ќе излеземе на избори и ќе победиме, но единствено нешто што не плаши и треба да не плаши сите нас е што сме рекордер по заболени од Ковид-19 на Балканот, а секојдневно имаме и по неколкумина починати, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

84 поврзани вести »

Таргетирано против короната за помали штети врз економијата

Р.С.Европа - 02.06.2020

Рестриктивни мерки треба да се воведуваат во местата коишто се жаришта на коронавирусот, а не во целата држава. Нема потреба од полициски час во Дебар и во Пробиштип, ако вирусот се шири во Сарај, Чаир и во Штип, велат експертите.

33 поврзани вести »

700.000 евра грант од Ј. Кореја за модернизација на Царина

Р.С.Европа - 02.06.2020

Со грант-средства од 700.000 евра од Владата на Јужна Кореја ќе се поддржи градењето на капацитетите на македонската Царинска управа, особено во делот на брзите пратки, откривањето на нелегалните финансиски текови, како и анализа на ризик во ...

18 поврзани вести »

ЕУ - Преговарачката рамка во наредните денови, за изборите да ги видиме деталите

Р.С.Европа - 02.06.2020

Преговарачката рамка за Северна Македонија треба да биде готова во наредните денови и ќе се обидеме документот да се најде на масата на Советот на ЕУ наредната недела, велат извори од кабинетот на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за РСЕ.

122 поврзани вести »

Кадиев: Рекет е измислен за спас на обвинетите од Империја

Р.С.Европа - 02.06.2020

Дали можеби предметот „Рекет“ е измислен за обвинетите од „Империја“ да бидат ослободени, праша Дељо Кадиев, адвокатот на обвинетата Катица Јанева, на денешното рочиште за предметот „Рекет“, на кој одбраната на поранешната специјална обвинителка ги ...

100 поврзани вести »

Руската потрага по вакцина за коронавирусот е под прашање

Р.С.Европа - 02.06.2020

Мерки за ограничување, физичко растојание, маски и редовно миење на рацете, тестирање за коронавирус, потрага на контакти - сите се дел од јавните здравствените стратегии за да се забави ширењето на ковид-19 сè додека не се создаде една или повеќе ...

50 поврзани вести »

Средношколците со 13 препораки за далечинско учење

Р.С.Европа - 02.06.2020

Образованието се прилагоди на далечинско учење, но средношколците реагираат дека процесот е далеку од идеален. Затоа, тие изведоа неколку препораки за следната учебна година, која засега не се знае дали ќе почне во училишните клупи или од дома.

Бомбашки напад во Авганистан, загинале најмалку 7 цивили

Р.С.Европа - 02.06.2020

Најмалку седум цивили доцна синоќа загинаа во експлозија на подметната бомба крај пат во северната авганистанска провинција Кундуз, соопштија денеска локалните власти, јави германската новинска агенција ДПА.

16 поврзани вести »

Захариева: Предизборни лажни вести за Бугарија во С. Македонија

Р.С.Европа - 02.06.2020

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, изјави дека антибугарската реторика во Северна Македонија е заради претстојните избори и националистичките ставови на некои политичари.

Туристички ваучери за граѓани со примања под 15.000 денари

Р.С.Европа - 02.06.2020

Владеачкиот СДСМ денеска соопшти дека над 130.000 вработени граѓани чии приходи од јануари до април годинава месечно не биле поголеми од 15.000 денари ќе добијат ваучер од 6.000 денари, кој ќе можат да го искористат во домашните туристички објекти, ...

16 поврзани вести »

МЗ: Почитувајте ги мерките и давајте точни податоци

Р.С.Европа - 02.06.2020

Министерството за здравство денеска ги повика граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот, како и да даваат точни информации на надлежните институции.

Дали Ковид-19 има сила да го помести датумот за избори?

Р.С.Европа - 02.06.2020

Зголемениот број на заболени од Ковид 19 не ја предомислува власта да бара набрзо одржување на избори. Политичките аналитичари се поделени по прашањето дали треба да се зборува за избори кога земјава прави чекор назад кон пикот на заболени од Ковид ...

116 поврзани вести »

Телефонски разговор Трамп-Путин

Р.С.Европа - 02.06.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп го повика рускиот претседател Владимир Путин да му каже за неговиот предлог за проширениот самит на Г7 во кој ќе биде вклучена и Русија, соопшти Кремљ. Среде пандемијата на коронавирус, Трамп минатата недела рече ...

48 поврзани вести »

Грција: Планот на Турција да ја прошири потрагата по нафта и гас е провокација

Р.С.Европа - 02.06.2020

Грција соопшти дека е решена да се спротивстави на плановите на Турција за проширување на потрагата по нафта и гас во Средоземното море, оценувајќи ги како провокација. Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, изјави дека Атина е ...

СЗО се надева дека ќе ја продолжи соработката со САД

Р.С.Европа - 02.06.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази желба за продолжување на соработката со Соединетите држави, и покрај најавата на американскиот претседател Доналд Трамп за прекинување на врските со ...

94 поврзани вести »

Катица Јанева со завршни зборови во „Рекет”

Р.С.Европа - 02.06.2020

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој судски предмет, по што ќе се отвори патот да се закаже рочиште за објавување на пресудата.

85 поврзани вести »