TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Милошоски: Истражете дали има соучество на Заев во „Рекет“

Р.С.Европа - 03.06.2020

Од она што можеше да се слушне во изјавите од првообвинетиот и второобвинетата се гледа дека обвинителството смислено не ги вештачело целосно нивните телефони, особено на првообвинетиот Бојан Јовановски, затоа што во неговиот телефон, според ...

36 поврзани вести »

Заев: Можеме да се носиме со кризата

Р.С.Европа - 03.06.2020

Можеме да се носиме со кризата, здравствните власти од почетокот на пандемијата носат издржани одлуки, врз основа на фактичката состојба и експертиза, напиша денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев на неговиот фејсбук профил.

Заврши скринингот во Вухан, 11 милиони тестирани

Р.С.Европа - 03.06.2020

Кинескиот град Вухан го заврши масовното тестирање на сите речиси 11 милиони жители за евентуално присуство на коронавирусот во нивните тела. Во тестирањата се откриени 300 асимптоматски вектори и нема активни случаи на Ковид 19.

18 поврзани вести »

Светскиот спорт се подготвува за враќање среде коронавирус

Р.С.Европа - 03.06.2020

Пандемијата на коронавирус ги затвори деловните активности низ целиот свет, вклучително и спортот. Со неколку исклучоци, стадионите останаа празни. Но, сега, фудбалот, тенисот, кошарката и другите спортови се подготвуваат за натпревари.

ИЈЗ: Околу 100 новозаразени, се анализираат уште брисеви

Р.С.Европа - 03.06.2020

Околу 100 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје, и, како што додаваат, сè уште се работат и други земени брисеви. Најголемиот дел од новодијагностицираните со коронавирус се ...

51 поврзани вести »

„Рекет“ финишира, клучните прашања висат

Р.С.Европа - 03.06.2020

Како високопрофилен случај како „Рекет“ завршува со само тројца обвинети, има ли одговорност и во власта како што тврди опозицијата, каде заврши чантата Луј Витон со милиони ипол евра како и што крие телефонот на Боки 13 се дел од прашањата што ги ...

36 поврзани вести »

Петар Андоновски: Одбивам да живеам во свет во кој владее страв

Р.С.Европа - 03.06.2020

Убаво е чувството да се биде на врвот, но секое наредно искачување е потешко зашто себеси си задавате повисок врв од претходниот, вели македонскиот писател Петар Андоновски, добитник на две исклучително значајни книжевни признанија – Европската ...

До утре ќе се знае дали ќе има рестрикции за Духовден

Р.С.Европа - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести најдоцна до утре ќе одлучи дали ќе предложи враќање на рестриктивните мерки за време на продолжениот викенд и христијанскиот празник Духовден. „Одлуката ќе ја донесеме во следните неколку денови, сигурно до четврток, ...

Словенија ја засили граничната контрола заради мигрантите

Р.С.Европа - 03.06.2020

Словенија распореди повеќе од 1.000 дополнителни полицајци на границата со Хрватска, поради зголемениот прилив на мигранти по таканаречената балканска рута, соопшти денеска заменик-директорот на полицијата Јоже Сеница, јави МИА.

14 поврзани вести »

ЕУ намерите за избори ќе ги гледа низ призма на коронавирусот

Р.С.Европа - 03.06.2020

Во наредните денови се очекува да биде готова преговарачката рамка за Северна Македонија, според која, ќе се одвиваат преговорите за членство во ЕУ. Но, од ЕУ порачуваат дека е потребно спроведување фер и демократски избори.

52 поврзани вести »

Вучиќ: го поддржуваме кинескиот суверенитет

Р.С.Европа - 03.06.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ во писмото до кинескиот претседател Си Џинпинг по повод усвојувањето на кинескиот закон за Хонг Конг истакнал дека Србија го поддржува суверенитетот на Кина и нејзиниот територијален интегритет.

48 поврзани вести »

Путин: владата бргу да ги санира економските штети од пандемијата

Р.С.Европа - 03.06.2020

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на владата да преземе брзи чекори за санирање на економската штета од пандемијата на коронавирусот. Премиерот Михаил Мишустин го извести Путин дека планот на владата вклучува мерки насочени кон зајакнување ...

Собранието на Косово денеска ќе избира нова влада

Р.С.Европа - 03.06.2020

Седница на косовскиот парламент за гласање на новата влада предводена од Авдулах Хоти ќе се одржи денеска со почеток во 11 часот, најави првиот човек на парламентарната група на Демократскиот сојуз на Косово Арбен Гаши.

130 поврзани вести »

Бајден го обвини Трамп дека ги претворил САД во бојно поле

Р.С.Европа - 03.06.2020

Демократскиот кандидат за претседател на САД Џозеф Бајден го обвини претседателот Доналд Трамп дека ја претворил земјата „во бојно поле“ и вети дека ќе стори сé за да „ги залечи расистичките рани“ доколку победи на изборите закажани за ноември.

27 поврзани вести »