TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Пендаровски: Обвинителката во случајот „Рекет“ лошо ги кажа доказите, Јанева може одела на крстот на Водно

MakPress - пред: 4 часа

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

49 поврзани вести »

Пендаровски: Со Заев сум во коректна комуникација, со Димитров постојат шпекулации уште од изборите

MakPress - пред: 4 часа

За односите со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, претседателот на Македонија Стево Пендаровски во интервјуто на Канал 5 рече дека нема никакви недоразбирања, но исто така и оти нема никаква посебна комуникација освен редовната ...

49 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот - Петровска брифира медиуми, Македонија со најмногу невработени млади луѓе

MakPress - пред: 4 часа

Факти на денот: 1. Обвинителството и Судот молчат, не го повикуваат Зоран и Вице Заев на распит. 2. Зоран Заев и Вице Заев молчат за што разговарале со Јанева и Милески. 3. Безбедноста и животите на полицајците под ризик, Славјанка Петровска ...

40 поврзани вести »

Мицкоски на средба со Чолош и Ќучук: Законт за ЈО се донесе на криминален начин

MakPress - пред: 4 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска (21.02.2020) остварија средба со европратениците од политичката група „Обнова на Европа“ Дачијан Чолош и ...

79 поврзани вести »

Мицкоски: Многу сме блиску до 61 пратеник

MakPress - пред: 4 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со програма, којшто, како што рече, не планираат да го менуваат.

29 поврзани вести »

Кривична пријава за прилепчанец поради измама за хуманитарен настан

MakPress - пред: 4 часа

Одделение за внатрешни работи Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Т.(26) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела ,,измама“ и „фалсификување или уништување деловни книги“ и против правното лице Републичко здружение ...

5 поврзани вести »

„Една држава за сите” ќе биде изборната парола на Села и Гаши

MakPress - пред: 5 часа

Политичките лидери на Алијансата за Албанците и Алтернатива , Зијадин Села и Африм Гаши и официјално денеска го потпишаа договорот за коалиција на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април.

51 поврзани вести »

МАН: СДСМ да го праша Заев кои се тајните фондови од Грција за финансирање на медиуми во Македонија

MakPress - пред: 5 часа

Македонската асоцијација на новинари МАН најостро ја осудува последната прес конференција на СДСМ и изјавите на портпаролката на таа партија Богданка Кузеска. МАН повикува амбасадите на САД, Германија, Унгарија која е спомната на прес конференцијата ...

34 поврзани вести »

Пендаровски: Мандатот ќе го добие оној што ќе ме убеди или ќе собере потписи дека има 61 пратеник

MakPress - пред: 5 часа

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

49 поврзани вести »

Туризмот на Македонија презентиран во Белград

MakPress - пред: 5 часа

Во организација на Агенцијата за промоција и подршка на туризмот, заедно со агенциите и хотелиерите денеска во Белград на 42. меѓународен саем на туризмот, каде се петставени 40 држави и 900 учесници, беа презентирани македонските туристички ...

9 поврзани вести »

Молци пронајдени во затворено пакување гриз, „Сончева долина“ ќе ја испитува ситуацијата

MakPress - пред: 6 часа

На социјалните мрежи, родители синоќа објавија фотографија од мелен гриз за деца, производ на „Сончева долина“, во кој, иако неотворен, има молци. Велат дека ова не е прв случај. МИА се јави во „Сончева долина“.

7 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се очајни и во страв затоа што ќе одговараат

MakPress - пред: 6 часа

ВМРО-ДПМНЕ, извршителот Мицкоски и неговиот шеф Груевски континуирано измислуваат и неуспешно се обидуваат да пласираат лажни вести и конструирани случаи за претседателот Заев и за членови на неговото семејство.

81 поврзани вести »

Арсовска-Мицкоски: Работи кои прават добро за економијата да бидат поддржани со системско решение

MakPress - пред: 6 часа

Претседателката на Сојузот на стопански комори Данела Арсовска денеска на средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека сите работи што ќе се прават за доброто на економијата во иднина треба да бидат поддржани со ...

9 поврзани вести »

Иницијатива за основање на регионален фонд за иновации

MakPress - пред: 6 часа

Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски го дадоа на ...

19 поврзани вести »

КСС го прашува Манчевски: Зошто е потребен трансфер на административци а вработувате 40.000 нови

MakPress - пред: 6 часа

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) најавува дека ќе се спротистави на, како што соопшти денеска, нетранспаретната и селективна реформа на јавната администрација. По вчерашната изјава на министерот за информатичко општество и администрација ...

27 поврзани вести »

Нападнати цариници во Тетово кои конфискувале тутун и цигари, дел од робата продавачите си ја вратиле

MakPress - пред: 6 часа

Царинската управа на Република Македонија во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска спроведоа две акции во Скопје и во Тетово, против нелегална продажба на цигари, режан тутун и други тутунски производи.

28 поврзани вести »

Двајца дилери на дрога завршија во притвор

MakPress - пред: 6 часа

Наредби за спроведување истражна постапка донесе Основното јавно обвинителство Кавадарци во два одделни предмети против две лица, 43-годишен неготинец и 30-годишен жител на село Корешница, Демир Капија, поради основано сомнение дека го извршиле ...

36 поврзани вести »

15 годишно дете купувало алкохол па се самопроведило со нож, обвинение против продавачката и продавницата

MakPress - пред: 6 часа

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против 53-годишна жителка на Кавадарци и против правното лице Друштво за услуги и трговија ПАКО-ПРОМ Пане ДООЕЛ увоз – извоз Ваташа – Кавадарци за сторено кривично дело – точење ...

12 поврзани вести »

Акција во Тетово, конфискуван режан тутун и цигари

MakPress - пред: 6 часа

Во заедничка акција на Државен пазарен инспекторат (ДПИ) и Царинска управа кај зелениот пазар во Тетово претпладнево се одземени режан тутун и цигари кои нелегално се продавале. При акција иснпекторите на двете институциите биле физички попречувани ...

28 поврзани вести »

Уставниот суд на Тајланд ја распушти опозициската партија

MakPress - пред: 7 часа

Уставниот суд на Тајланд денеска ја распушти опозициската политичка партија која го критикуваше воениот естаблишмент и забрани на нејзиниот лидер да се занимава со политика во наредните десет години.

4 поврзани вести »