TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Сочувство од Претседателот до семејствата на загинатите деца во експлозијата во Романовце

MakPress - пред: 23 часа

Претседателот Стево Пендаровски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството кое загуби три деца во експлозија на плинска боца во кумановското село Романовце. – Сочувство за семејството и блиските за несреќата во кумановското ...

328 поврзани вести »

СзС: Вучиќ го потврди неуспехот на својата политика кон Косово

MakPress - пред: 23 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ со својата денешна изјава дека на Србија ќе и се понуди решение за Косово „кое нема да смее да го прифати, но ќе биде тешко и да го одбие“, уште еднаш го потврди неуспехот на својата политика на Косово, соопшти ...

29 поврзани вести »

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен Албанец

MakPress - пред: 23 часа

Во низата пораки кои албанскиот претседател Илир Мета ги упати до граѓаните со повик за масовно учество на протестот што тој го организира на 2 март, е и онаа во која тој категорично наведува дека „одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој ...

32 поврзани вести »

Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

MakPress - пред: 23 часа

Нов земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала денеска ја погоди територијата на границата меѓу Турција и Иран. Засега не се соопштуваат повеќе детали. Претходно, рано утрово земјотрес со интензитет од 5,7 степени го погоди ...

91 поврзани вести »

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

MakPress - 23.02.2020

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, поради ширењето на новиот ...

353 поврзани вести »

Циципас за прв пат ја одбрани титулата, Аугер-Аласим го загуби петтото последователно финале

MakPress - 23.02.2020

Шестиот рекет на светот Стефанос Циципас денеска во финалето на АТП турнирот во Марсеј, Франција, за 1 час 28 минути го совлада Феликс Аугер-Аласим од Канада со 6:3 и 6:4 и ја одбрани титулата.

9 поврзани вести »

Силекс и Шкендија одиграа нерешено

MakPress - 23.02.2020

Дерби дуелот од 20. коло во Првата македонска фудбалска лига одиграно попладнево во Кратово меѓу Силекс и Шкендија заврши без победник и без постигнат гол. Овој исход, како и поразот на Академија Пандев најмногу му одговараа на лидерот Вардар кој ја ...

10 поврзани вести »

Најниска излезност на избори во Иран од 1979 година

MakPress - 23.02.2020

Излезноста на парламентарните избори во Иран, одржани на 21 февруари, била 42,57 отсто, соопшти денеска иранското Министерство за внатрешни работи. Тоа е првпат одѕивот на избирачите да е помал од 50 проценти уште од Исламската револуција во 1979 ...

13 поврзани вести »

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

MakPress - 23.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека лично би го потпишал мировниот договор со талибанците, доколку преговорите за прекин на 18-годишната војна во Авганистан бидат успешни. – Да.

14 поврзани вести »

64.000 Македонци живеат во Италија, околу 16.000 во Ломбардија и Венето во критичните региони

MakPress - 23.02.2020

Околу 64 илјади државјани на Македонија живеат во Италија, од кои околу 12 илјади во Венето и околу четири илјади во Ломбардија, двата северни региона во јужната европска земја, во кои има изолација на 11 населени места поради епидемија на ...

353 поврзани вести »

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

MakPress - 23.02.2020

Манастирскиот комплекс Свети Атанасиј од тетовски Лешок упати јавен повик до верниците да го помогнат со донации градењето на новиот конак. На први овој месец беше поставен камен темелник за објектот.

2 поврзани вести »

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

MakPress - 23.02.2020

Неколку градови во западниот дел на Германија ги откажаа традиционалните карневали поради лошите временски услови, пред се силниот ветер и поројните дождови. Во Келн и Диселдорф се откажани познатите карневали поради, како што наведуваат градските ...

115 поврзани вести »

Трите починатите во несреќата што се случи денеска во Романовце се деца, жителите не паметат ваква трагедија

MakPress - 23.02.2020

Трите починатите во несреќата што се случи денеска во Романовце се деца, потврдија и од кумановската болница и селаните од Романовце. Ваква трагедија, жителите на кумановско Романовце не паметат со голем број на жртви и повредени од едно семејство.

328 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Да бевме правна држава Заев наместо да пишуваше интервјуа ќе пишуваше мемоари од затвор

MakPress - 23.02.2020

Да бевме правна држава Заев наместо да пишуваше интервјуа ќе пишуваше мемоари од затвор. Заев призна дека бомбите се автентични, а во нив јасно и експлицитно се гледа дека тој е врховен судија и премиер.

108 поврзани вести »

Во Македонска Каменица пчеларите го одбележуваат празникот и заштитник на пчеларите ,,Св.Харалампиј”

MakPress - 23.02.2020

Пчеларите од Македонска Каменица го одбележаа заштитникот на пчеларите ,,Св.Харалампиј”. На настанот кој по тој повод го организираше Здружението на граѓани – „Еко Кам Мед“, пред православниот храм ,,Успение на Пресвета Богородица” и Паркот на ...

3 поврзани вести »

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

MakPress - 23.02.2020

Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија. – Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински ...

353 поврзани вести »

Имобиле постигна 27 голови по 25 кола и го повтори рекордот во Серија А

MakPress - 23.02.2020

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле, постигна гол на денешниот натпревар во италијанскиот шампионат против Џенова (3:1). За 30-годишниот напаѓач ова беше 27. погодок по 25 одиграни кола во Серија А Имобиле, со што го повтори рекордот на Антонио ...

6 поврзани вести »

Азар повторно се повреди, може да пропушти два месеца

MakPress - 23.02.2020

Напаѓачот на Реал Мадрид, Еден Азар, се здоби со пукнатина во десната дистална фибула, пренесува официјалната веб-страница на клубот. Белгиецот се повреди во натпреварот од 25. коло против Леванте (0:1). Можеби ќе пропушти околу два месеца.

19 поврзани вести »

Тодоров: Способни сме за 40-45% шут за три поени

MakPress - 23.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска федерација Александар Тодоров верува дека неговите избраници може да го покачат процентот на реализација на денешниот дуел со Русија, во споредба со натпреварот против Естонија во четвртокот во Скопје.

33 поврзани вести »

Филипче: Четворица од пациенти повредени во експлозијата во Романовце се со висок степен на изгореници

MakPress - 23.02.2020

Од вкупно седумте пациенти кои се здобија со изгореници при денешната експлозија што настана од плинска боца во кумановското село Романовце, четворица се во тешка состојба со висок степен на изгореници.

328 поврзани вести »