TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Во Скопје 12, во Куманово 13, Прилеп и Велес со 8 нови случаеви на коронавирус, вкупно 46

MakPress - пред: 14 часа

Министерството за здравство информираше дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово -1, Струга – 2 , Велес – 8, Кочани – 1, Пробиштип – 1.

105 поврзани вести »

Општина Аеродром објавува Јавен повик за онлајн работа и достава на неопходни прехранбени продукти

MakPress - пред: 14 часа

Општина Аеродром објавува Јавен повик за онлајн работа и достава на неопходни прехранбени продукти од економски оператори - маркети што работат на територијата на Општина Аеродром, како резултат на последните мерки на Владата поврзани со пандемијата ...

22 поврзани вести »

Светска банка: БДП годинава минус 0,4

MakPress - пред: 14 часа

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

53 поврзани вести »

Се чистат одводните канали на магистралниот пат Скопје-Охрид пред влезот во Кичево

MakPress - пред: 14 часа

На барање упатено до ЈП „Македонија пат“, од страна на две месни заедници Длапкин Дол и Трапчин Дол од Кичево, започна интензивното чистење на одводните канали покрај магистралниот пат Скопје-Охрид , во делот покрај горенаведените селски населби на ...

2 поврзани вести »

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

MakPress - пред: 14 часа

Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

105 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се оставени без приходи и парче леб, а Костадинов се фали со успешните „економски“ политики на ...

MakPress - пред: 14 часа

Македонија се соочува со економска катаклизма, граѓаните се оставени без приходи и парче леб, а Костадинов се фали со успешните „економски“ политики на Владата. Ваквото однесување е во најмала рака несериозно, но и срамно ако се потсетиме дека ...

12 поврзани вести »

Во Дебар уште осум лица во самоизолација, граѓаните го почитуваат карантинот

MakPress - пред: 14 часа

Во општините Дебар и Центар Жупа каде е прогласена кризна состојба, не се регистрирани собирања на граѓани на јавни места и нарушувања на јавниот ред и мир, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

75 поврзани вести »

„Верата во акција“ - почнува глобална мултирелигиска иницијатива против Ковид-19

MakPress - пред: 14 часа

Религиите за мир и Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ), ги здружија силите заради започнување на глобална мултирелигиска иницијатива против Ковид-19 „Верата во акција“, со цел да се подигне свеста околу ефектите од оваа пандемија врз ...

7 поврзани вести »

Танасоски: Намалени увозните давачки во март, но поголем извоз на зеленчук и овошје

MakPress - пред: 14 часа

Увозните давачки во март во просек бележат намалување за 10 проценти во споредба со минатата година, поради кризата, намалената потрошувачка на акцизна стока, но и намалената цена на нафтените деривати.

33 поврзани вести »

По два дена повторно нарушување на полицискиот час во Тетовско

MakPress - пред: 14 часа

Откако поминаа два дена без нарушување на ограничувањето на движењето, тетовската полицијата денеска соопшти дека има регистрирано три лица кои се движеле за време на полицискиот час. Од 21 март, кога е воведен полицискиот час вкупно 98 лица се ...

84 поврзани вести »

Директорот на „Комунална хигиена“ работеше заедно со работниците на терен

MakPress - пред: 14 часа

Директорот на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје Абдусамед Шабани денеска беше на терен заедно со своите вработени, возачи, метачи и работници кои собираат отпад и ја одржуваат хигиената во главниот град.

20 поврзани вести »

Дебарскиот Црвен крст ги информираше граѓаните дека е во нивна услуга

MakPress - пред: 15 часа

Волонтерите на општинската организација на Црвен крст на Дебар, од појавата на коронавирусот се во служба на лицата кои имаат потреба од набавка на намирници и лекови, а кои тоа сами не може да го направат.

3 поврзани вести »

Да не се санкционираат жени и деца кои ќе го напуштат домот поради насилство

MakPress - пред: 15 часа

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бара итно дополнување на Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, во насока на заштита на жените жртви на насилство и семејно насилство.

23 поврзани вести »

Пендаровски денеска ја посети Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика

MakPress - пред: 15 часа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја посети Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје. Како што соопшти неговиот Кабинет, за време на посетата претседателот Пендаровски ...

58 поврзани вести »

Прекин во водоснабдувањето на Кочани поради дефект на главниот цевковод

MakPress - пред: 15 часа

Дефект на главниот цевковод од градската водоводна мрежа претпладнево предизвика прекин во водоснабдувањето на Кочани. Од комуналното јавно претпријатие „Водовод“ информираа дека нивни екипи веќе го утврдиле местото на дефектот и работата на негово ...

15 поврзани вести »

„АТС Гроуп“ донира 500.000 заштитни маски и 20.000 тестови за Ковид 19

MakPress - пред: 15 часа

Компанијата „АТС Грoуп“ донира 500.000 заштитни маски и 20.000 тестови за Ковид-19 на Министерството за здравство, за потребите на јавниот здравствен систем во напорите за справување со корона вирусот.

18 поврзани вести »

Стојаноски: Во општина Ѓорче 180.000 евра пари на граѓаните ќе бидат потрошени за партиски вработувања наместо за ...

MakPress - пред: 15 часа

Наместо сите расположливи средства да се стават на можност за користење за побрзо справување со ситуацијата со Ковид 19 – корона вирусот општина Ѓорче Петров во ек на најголемата здравствена и економска криза склучува договор за нови привремени ...

14 поврзани вести »

Рама: Кој ќе спаси еден живот, еднакво е како да го спасил човештвото

MakPress - пред: 15 часа

Албанскиот премиер Еди Рама денеска со порака до албанските граѓани, кои деновиве се изолирани во своите домови, поради заканата од Ковид-19. Овојпат, шефот на албанската влада избра изрека од светата муслиманска книга Куранот, апелирајќи до ...

9 поврзани вести »

Костадинов: Економските мерки на Владата спасуваат 250.000 работни места

MakPress - пред: 15 часа

Надлежните институции, државата, граѓаните, сите ние се бориме секојдневно со невидливиот непријател, за заштита на најважното здравјето на граѓаните. Паралелно со мерките за заштита на здравјето, се преземаат мерки во надминување на последиците врз ...

85 поврзани вести »

Стојаноска: Македонија на дното на листите според проценката за закрепнување од корона вирусот

MakPress - пред: 15 часа

Состојбата со корона вирусот наметнува многу прашања, но и дилеми. И, наместо соодветно и навремено справување со ситуацијата, гледаме само задоцнети мерки. А, од самиот почеток, уште кога се појави првиот случај на корона вирусот во Македонија, кон ...

1008 поврзани вести »