TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Арсовски: СДСМ наместо да се справи со пандемијата посегна по гушење на рекламниот медиумски простор за опозицијата

MakPress - пред: 1 час

Изборниот грабеж и најнедемократските парламентарни избори во Република Македонија имаат виновник и тоа е СДСМ. Извештајот на Агенцијата за аудиовизуелни медиуми е доволен показател за недемократските избори.

8 поврзани вести »

Елсан Нурчески в.д. градоначалник на Општина Пласница

MakPress - пред: 1 час

По изборот на Исмаил Јаохски за пратеник остана празно местото градоначалник на Општина Пласниц, па поради тоа во одреден временски период функцијата градоначалник на оваа Општина со донесување на Решение на поранешниот градоначалник Исмаил Јаоски ...

8 поврзани вести »

Паднати дрвја од невремето во Скопје, засега нема застои во движењето

MakPress - пред: 1 час

Екипите на јавните градски претпријатија од вчера и во текот на денешниот ден се на терен и интервенираат по невремето кое го зафати Скопје. Од ЈП „Паркови и зеленило“ за МИА информираат дека нивни екипи интервенирале вчера и денеска, а дежурни ...

26 поврзани вести »

Македонска поезија на светски поетски конкурс во Холандија

MakPress - пред: 1 час

Две песни на поетесата Љубинка Давидовска од Кочани годинава се вклучени во второто издание на Светската антологија на поезијата, како проект што го реализира агенцијата ХХАП од Холандија.

8 поврзани вести »

УХМР: Можно слевање вода во градските средини и локално излевање на помалите реки

MakPress - пред: 2 часа

Поројните врнежи што ја зафатија државата ако локално се поинтензивни и во форма на невреме може да предизвикаат слевање вода во градските средини и излевање на помалите реки. Но, нема опасност од излевање на поголемите реки, соопшти Упрвата за ...

96 поврзани вести »

Дефектот саниран по 12 часа, делови од Тетово сè уште без вода

MakPress - пред: 2 часа

Јавното комунално претпријатие „Тетово“ објави дека по интензивна работа заврши санирањето на дефектот на водоводната мрежа поради пукната цевка Ф300 на улицата „Цветан Димов“ во Тетово. Сепак, утрово во Тетово сè уште нема вода во дел од ...

37 поврзани вести »

МЗ: Задолжително носење маска, правилната употреба клучна во справувањето со Ковид-19

MakPress - пред: 2 часа

Задолжително е носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата во сите јавни затворени простори, како што се средства за јавен превоз, маркети, банки, пошти, амбуланти, болници, институции, како и на отворени простори, каде нема можност ...

48 поврзани вести »

Откажани концертите предвидени да се одржат на Градскиот стадион во Охрид

MakPress - пред: 2 часа

Концертите што беа предвидени да се одржат на 7 и 8 август на Градскиот стадион во Охрид нема да се одржат. Општина Охрид таквата одлука да не се издава просторот ја донела оттаму што било утврдено дека организаторот нема да може во целост да го ...

23 поврзани вести »

Во штала во село Страчинци ноќеска избувнал пожар

MakPress - пред: 2 часа

Пожар избувнал ноќеска во три часот по полноќ во штала во село Страчинци во која имало еден тон сув тутун. Во неговото гаснење интервенирале седум пожарникари со три возила од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

10 поврзани вести »

Возило излетало од патот и завршило на покривот од воденица во Македонска Каменица

MakPress - пред: 2 часа

Патничко возило ,,фолксваген” излетало од регионалниот пат Делчево – Македонска Каменица, при што на влезот во Македонска Каменица оштети угостителски објект предизвикувајки значителна материјална штета.

18 поврзани вести »

Филипче: По пет децении го реновираме специјалистичко-консултативниот оддел на Институт за трансфузиска медицина

MakPress - пред: 2 часа

После пет децении целосно го реновираме објектот на специјалистичко-консултативниот оддел на Институт за трансфузиска медицина, објави денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

13 поврзани вести »

ЈП „Водовод и канализација“: Преземаме активности за непречено функционирање на атмосферската канализација

MakPress - пред: 2 часа

Од ЈП „Водовод и канализација“ соопштија дека по обилните врнежи од дожд и засилениот ветер нивни екипи во текот на вчерашниот ден почнале со активности за расчистување и непречено функционирање на атмосферската канализациска мрежа.

19 поврзани вести »

СДСМ: Борба со криминалот и корупцијата на сите нивоа – приоритет во преговорите за новата влада

MakPress - пред: 2 часа

СДСМ води сериозни преговори за формирање влада со полн четиригодишен мандат, поддржана од стабилно мнозинство во Парламентот, на која еден од главните приоритети ќе и биде борбата со криминалот и корупцијата на сите нивоа. соопшти партијата.

17 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: Неспособноста на Заев е подеднакво опасна како корона вирусот и се плаќа со човечки животи

MakPress - пред: 2 часа

Зоран Заев и Владата предводена од СДСМ и по шест месеци откако се појави корона вирусот немаат стратегија како да се справат со КОВИД19 и последиците кои произлегоа од оваа криза. Заев и СДСМ не обезбедуваат никаква заштита на здравјето на ...

14 поврзани вести »

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје Петровец и Охрид

MakPress - пред: 2 часа

Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во Демир Капија каде се измерени 59 литри на метар квадратен како и во Скопје-Петровец – 54 литри и во Охрид 50 По нив, според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи во изминатите 24 часа, ...

127 поврзани вести »

Изборни комбинаторики: Порталите на албански јазик брифираат за договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, потврда нема

MakPress - пред: 10 часа

Разговорите за формирање нова влада меѓу партиите течат, но засега се уште никој официјално не се изјасни дали постигнал договор. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски остануваат на ставот дека ќе обезбедат ...

152 поврзани вести »

Бислимовски: Како регулаторно тело не можеме да влијаеме врз некои елементи кои се земаат при определувањето на цената ...

MakPress - пред: 10 часа

Зголемувањето на цената на струјата нема да влијае врз покачувањето на останатите производи затоа што 90 проценти од индустриските и комерцијалните потрошувачи купуваат електрична енергија на слободен пазар.

72 поврзани вести »

АМСМ: Можност од појава на одрони особено на патиштата низ клисурите

MakPress - пред: 10 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од ...

29 поврзани вести »

Во Македонија активни 3557 случаи на корона, во светот на секои 15 секунди пациент ја губи битката против вирусот

MakPress - пред: 10 часа

Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7221 лица, а починаа 511. Вкупно се направени 108384 тестирања за Ковид -19.

200 поврзани вести »

Временска статистика за јули: Помалку врнежи, температура близу над просечната, во Гевгелија регистриран максимум од ...

MakPress - пред: 10 часа

Температурата на воздухот просечно во јули во земјава се движела од 24,5 до 34,7 степени, а максималната измерена е на 31 јули во Гевгелија од 41,7 Целзиусови степени и минимална од 6,1 степен во Берово на 14 јули.

12 поврзани вести »