TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

46 годишен штипјанец по втор пат позитивен на коронавирусот

MakPress - пред: 16 часа

Штипјанец излекуван од корона вирусот по извесно време повторно се заразил. Тој е на 46-годишна возраст и сега се наоѓа на Инфективното одделение во Штип. Директорот на штипската клиничка болница, Ален Ѓеорѓијев, вели дека првиот пат вирусот му бил ...

200 поврзани вести »

Германската амбасадорка во Македонија ги презентираше приоритетите на германското претседателство со ЕУ

MakPress - пред: 17 часа

Заедничко справување со Ковид-19 и проширувањето со подготовката на рамката за пристапни преговори со Македонија се врвните приоритетите на германското претседателство со Советот на Европската Унија до крајот на 2020 година, кои денеска на 79.

40 поврзани вести »

Прогласена кризна состојба од 30 денови на јужната и северната граница

MakPress - пред: 17 часа

Владата денеска на седница, согласно заклучокот од седмата седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, Владата ја донесе Одлуката за постоење кризна состојба на дел од територијата на Република ...

41 поврзани вести »

МАН: Осуда за етикетирањето на новинари, Претседателот на СДСМ јавно да се извини

MakPress - пред: 17 часа

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува јавниот настап на претседателот на СДСМ, кој на прес конференција етикетираше новинари со што повторно се обиде да изврши притисок врз медиумите кои не се под контрола на власта.

76 поврзани вести »

Амбасадата на САД во Македонија: Ја поздравуваме пресудата за Владимир Панчевски

MakPress - пред: 17 часа

Амбасадата на САД во Македонија ја поздрави денеска пресудата за поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски. – Пресудата од страна на Велешкиот суд, со која поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје Владимир ...

48 поврзани вести »

До 10-ти август можност туристичките агенции да се регистрираат на платформата „дома си е дома“

MakPress - пред: 17 часа

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до 10 август годинава може дополнително да се регистрираат ...

26 поврзани вести »

Странски компании нуделе осигурителни услуги а немале дозвола за работа, од АСО апелираат граѓаните да внимаваат

MakPress - пред: 17 часа

Агенцијата за супервизија на осигурувањето апелира до граѓаните да внимаваат од кои друштва за осигурување купуваат полиси за осигурување, со оглед на тоа што во послдно време се детектирани случаи на нудење, рекламирање и склучување полиси за ...

24 поврзани вести »

Продолжуваат истражувањата на кралската гробница во Прилеп

MakPress - пред: 17 часа

Кралската гробница од античкиот археолошки локалите во Бонче во Прилепско има континуитет на некрополи од речиси 2500 години, констатираат археолозите кои деновиве ги продолжуваат истражувањата на локалитетот.

17 поврзани вести »

Неделков: Никој не не консултираше како треба да се одвива наставата од септември

MakPress - пред: 17 часа

Никој не не праша како треба да се одвива наставата од септември, реагира првиот човек на СОНК Јаким Неделков. Зачудувачки е како министерството, кое тврди дека бара начин, не ги инволвираше просветните работници во изнаоѓање соодветна стратегија - ...

70 поврзани вести »

Конкурс за парична награда за научен труд објавен во 2019-та во списанија со фактор на влијание

MakPress - пред: 17 часа

Министерството за образование и наука објави Конкурс за доделување еднократна парична награда на наставниците и соработниците на високообразовни и научни установи кои во минатата, 2019 година објавиле научен труд во списанија со фактор на влијание ...

8 поврзани вести »

Се намалува бројот на хоспитализирани пациенти на инфективна и во ГОБ „8 септември“

MakPress - пред: 17 часа

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се шест пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 51 пациенти, 1 на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни ...

200 поврзани вести »

Регистрирано зголемување на цените за угостителски услуги во износ од 0,4%

MakPress - пред: 17 часа

Цените на угостителските услуги за периодот јануари ‒ јули годинава, во однос на истиот период од минатата година, се зголемени за 0,4 проценти, а за тој износ се зголемиле и споредено со декември минатата година.

13 поврзани вести »

РКЕ тврди дека зголемувањето на цената на струјата нема да предизвика поскапување на останатите производи

MakPress - пред: 17 часа

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми цените на производите.

72 поврзани вести »

Осумнаесетгодишник ранет со остар предмет во Жена-парк во Тетово

MakPress - пред: 17 часа

Осумнаесетгодишен тетовец е ранет со остар предмет синоќа околу 23 часот во Жена-парк во Тетово, откако имал вербална расправија со две лица. Повредениот е хоспитализиран во тетовската болница, а СВР Тетово информира дека за настанот едно лице е ...

17 поврзани вести »

Десет експонати преку тактилни слики со Брајово писмо дел од изложбениот простор на Археолошкиот музеј

MakPress - пред: 17 часа

Десет тактилни слики со Брајово писмо за слепи лица и лица со оштетен вид од денеска достапни за јавноста во Археолошкиот музеј. Секоја тактилна слика има свој QR код кој се поврзува со видеата на знаковен јазик и аудиоматеријалите кои веќе беа ...

8 поврзани вести »

Физички пресметки во Тетовско поради сообраќајни недоразбирања

MakPress - пред: 17 часа

Жител на тетовско Слатино и неговата вереница од Пршовце, двајцата на 24 годишна возраст, пријавиле во полиција дека по недоразбирање околу сообраќај биле нападнати. Настанот се случил вчера околу 17 часот на регионален пат село Радуша – Јегуновце.

16 поврзани вести »

Рим го доби првиот биткоин бар

MakPress - пред: 18 часа

Првото биткоин кафуле во Европа, каде што гостите, покрај кафето, ќе можат да научат нешто повеќе за криптовалутите, се отвори во центарот на Рим. Во овој угостителски објект ќе може да се добијат информации за криптовалутите коишто, според ...

8 поврзани вести »

Објавено упатство за чистење на училиштата, протоколите за новата учебна година се уште се работат

MakPress - пред: 18 часа

Во очекување на протоколите со сите детали како ќе работат училиштата од 1 септември, Министетството за образование и наука објави Упатство со прирачник за одржување на училишните објекти заедно со видео како да се чистат и дезинфицираат.

70 поврзани вести »

Со двеминутно видео, туризмот во Македонија промовиран на Lonely Planet

MakPress - пред: 18 часа

Со двеминутно промотивно видео, Република Македонија е претставена како врвна дестинација за активен туризам во престижниот туристички информатор Lonely Planet. Видеото, кое беше премиерно објавено оваа недела, е дел од посебната секција наречена ...

10 поврзани вести »

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

MakPress - пред: 18 часа

Двата постоечки оператори поради условите предизвикани од Ковид – 19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5Г за следната година, додека ЕОЛО, заинтересираниот странски инвеститор, смета дека таа треба да се спроведе во ...

21 поврзани вести »