TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

48% од фирмите во Македонија сметаа дека секогаш или често има корупција во јавните набавки

MakPress - пред: 18 часа

Центарот за граѓански комуникации спроведе мониторинг на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година. Како што информираат клучните наоди од мониторингот се следниве: - Честите поништувања на тендерите, причините за поништувањето и ...

39 поврзани вести »

„Поддршка на доењето за поздрава планета“ е годинешното мото на Светската недела на доење

MakPress - пред: 18 часа

„Поддршка на доењето за поздрава планета“ е годинешното мото на Светската недела на доење, што традиционално се одбележува од 1 до 7 август. Неделата на доење, годинава, се одбележува под посебни околности, во знак на глобалната пандемија со ...

38 поврзани вести »

Надал за УС Опен: Не сум арогантен…

MakPress - пред: 18 часа

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал даде мислење по повод УС Опен, иако нема да учествува во него. Тој во вторникот објави дека се откажува од идејата да се појави на северноамериканскиот Гренд слем турнир.

75 поврзани вести »

Официјално: Сити привлече дефанзивец на Борнемут

MakPress - пред: 18 часа

Англискиот вицешампион Манчестер Сити и официјално потпиша со дефанзивецот Нејтан Аке, се пофалија од клубот. Холандскиот дефанзивец пристигнува од Борнемут за сума од 41 милион фунти. Дваесет и пет-годишниот централен дефанзивец ги помина ...

20 поврзани вести »

Арсенал најави сериозни кратења, навивачите го критикуваат клубот

MakPress - пред: 18 часа

Арсенал најави дека ќе отпушти 55 вработени поради финансиските последици од кризата со коронавирус. Пред само неколку дена, „топџиите“ го освоија рекордниот 14-ти Куп на Фудбалската асоцијација по победата од 2:1 над Челси во финалето, што му ...

71 поврзани вести »

Копенхаген го чека Манчестер Јунајтед во четвртфиналето на ЛЕ

MakPress - пред: 18 часа

Екипата на Копенхаген го совлада Истанбул Басакшехир со 3:0 на „Паркен“ во натпревар од 1/8-финалето на Лигата на Европа. Данците го надминаа дефицитот од 0:1 од првиот меч и со тоа станаа прв четвртинафиналист на турнирот.

21 поврзани вести »

Ѓоковиќ сè уште не одлучил за УС Опен

MakPress - пред: 18 часа

Светскиот рекет бр.1 Новак Ѓоковиќ сè уште не донел конечна одлука дали ќе игра на УС Опен, кој започнува на 31 август, пренесува „Спорт Клуб“. Во последните часови стана јасно дека 33-годишниот српски, трикратен шампион во Њујорк, се пријавил да ...

75 поврзани вести »

Почина српската писателка Исидора Бјелица

MakPress - пред: 18 часа

Српската писателка Исидора Бјелица почина денеска на 52-годишна возраст, по долгогодишната битка со ракот. Веста за српските медиуми ја потврди издавачката куќа „Лагуна“. Исидора Бјелица е родена на 10 декември 1967 година каде и завршила гимназија, ...

84 поврзани вести »

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

MakPress - пред: 18 часа

Њујорк ќе постави контролни пунктови за карантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна, да се придржуваат две недели изолирање. Тоа го најави градоначалникот Бил де Блазио.

12 поврзани вести »

Како дигитално да се воспитуваат децата: Правило 3-6-9-12

MakPress - пред: 18 часа

Децата се сѐ повеќе зависни од интернетот, а во светот некаде почнаа да се отвораат и клиники за третман на зависност од повеќе допаѓања, следачи, внимание и слично. Стручњаци од повеќе земји ги здружуваат силите во обид „да ги спасат“ новите ...

8 поврзани вести »

Војниците на АРМ во мисијата УНИФИЛ во Либан се безбедни, велат од министерството за одбрана

MakPress - пред: 18 часа

Министерството за одбрана изрази длабоко сочувство за жртвите во разорната експлозија во Бејрут и потенцира дека нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни. -Министерството за одбрана изразува длабоко сочувство за жртвите во разорната експлозија ...

44 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Срамно е однесувањето на Заев кон новинарите

MakPress - пред: 18 часа

ВМРО-ДПМНЕ реагира и остро го осудува бруталното и недемократско постапување на Зоран Заев кон новинарите и медиумите, редејќи етикети, навредувајќи ги, пресметувајќи се. Ваквото однесување на Зоран Заев преставува примитивизам кој станува одлика на ...

76 поврзани вести »

АЕТМ: 40 домашни компании ќе добијат финансиска и советодавна помош за отварање на е-продавници

MakPress - пред: 18 часа

Четириесет домашни компании ќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), со поддршка на Проектот на ...

23 поврзани вести »

Ангеловска-Бежоска: Девизните дознаки од иселениците важни за македонската економија

MakPress - пред: 18 часа

Девизните дознаки од иселениците и лицата на привремена работа во странство се важни за македонската економија, оценува гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во интервјуа за австралиското радио СБС и за е-магазинот „Анторис“.

22 поврзани вести »

340 граѓани казнети за неносење на заштитни маски

MakPress - пред: 18 часа

Регистрирани се 340 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија. Од Министерството за внатрешни работи и денеска апелираат до граѓаните да ги почитуваат ...

40 поврзани вести »

ДЗС апелира граѓаните да не се движат покрај реките и речните брегови

MakPress - пред: 18 часа

Поради нестабилното време проследено со локален пороен дожд, грмежи и град, предизвикано од циклонска активност, Дирекцијата за заштита и спасовање апелира граѓаните да не се движат покрај реките и речните брегови во земјата.

96 поврзани вести »

Зголемени нивоата на Вардар и Бабуна

MakPress - пред: 18 часа

И покрај обилните врнежи што вчера ја зафатија земјава, нивоата на реките се под или околу просекот за август. Драстично зголемување бележат само Бабуна кај Богомила и Вардар. Според денешните хидролошки мерења, Богомила е 14 пати над просечната ...

96 поврзани вести »

Сандра Булок го прослави 56. роденден во одбрано, познато друштво

MakPress - пред: 18 часа

Сандра Булок го прослави својот 56. роденден. И, иако тоа беше еден вид „бал“ под маски за заштита од коронавирусот, сепак, обожавателите можеа да ги препознаат нејзините познати пријателки: глумиците Џенифер Анистон, Сара Полсон и Холанд Тејлор.

5 поврзани вести »

R0 факторот на преносливост на коронавирусот во Македонија изнесува 0,9

MakPress - пред: 18 часа

Министерството за здравство информира дека R0 факторот на преносливост на вирусот покажува позитивен тренд на намалување, кој изнесува 0,9, а во континуитет речиси еден месец е околу 1. -Продолжува и трендот на намалување на бројот на новозаболени и ...

280 поврзани вести »

Бајден избира меѓу Камала Харис и Сузан Рајс за негов потпретседател на САД

MakPress - пред: 22 часа

Блиски соработници на Џо Бајден сметаат дека неговиот избор за потпретседател на САД се ограничил до имињата на Камала Харис и Сузан Рајс, и дека би било изненадување ако тој избере некој друг, јави денеска Аксиос.

6 поврзани вести »